Atrakcje Esfahan
Do granic możliwości upchany zabytkami, na które należałoby poświęcić tydzień, by oddać im uczciwość.
Słynne powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy świata”.
I trudno się z tym nie zgodzić, bo Esfahan jest absolutnie wyjątkowym miejscem.
A oto nasza lista atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć w ciągu 3-dniowego pobytu!
Plac Naqsh-e Jahan i pałac Ali Qapu
Plac leżący w sercu starego miasta, jest jednym z największych na świecie i prawdopodobnie najpiękniejszym z nich.
Wzniesiony w zaledwie 5 lat, a o długości przekraczającej 500 m!
Powstał jako część projektu szacha Abbasa I z przełomu XVI i XVII w., który zamienił Esfahan w stolicę dynastii Safawidów. Dzisiaj, pod patronatem UNESCO.
Tak jak nad placem długo można się rozwodzić i spędzić kilka dobrych godzin obserwując Esfahańczyków, spacerując czy po prostu siedząc na trawie, tak o pałacu Ali Qapu proponujemy zapomnieć. Wiemy że kusi by zajrzeć do środka, ale oprócz sali muzycznej na ostatnim piętrze i balkonu, nie ma nic do zaoferowania.
Nie traćcie więc na niego czasu i pędźcie zobaczyć inne zabytki Esfahanu.
Meczet Szejka Lotfollah’a
Czyli absolutnie najpiękniejsza atrakcja Esfahanu.
Przy placu Naqsh-e Jahan, szach Abbas I wznosi meczet, który stanie się prywatną świątynią rodziny królewskiej.
Szejk Lotfollah, od którego imienia meczet wziął swoją nazwę, był islamskim uczonym i jednocześnie teściem władcy. Abbas konstruując ten zjawiskowy meczet, kontynuuje dzieło pierwszego władcy dynastii, który obowiązującą religią państwową, ustanowił islam szyicki. Natomiast zaproszony teść, pełnił będzie rolę jednego z krzewicieli nowego religijnego porządku.
Aby odwiedzić tę atrakcję, zaplanujcie swój czas z wyprzedzeniem. Meczetu nie można zwiedzać podczas modlitwy południowej, a już o 17.00 jest całkowicie zamykany.
Meczet Szacha
Jeśli dalej nie macie dosyć zabytków sakralnych, zróbcie sobie przysługę i wejdzie do meczetu, który Abbas I uważał za projekt swojego życia.
Położył pod niego ogromne ilości pieniędzy i poświęcił wiele lat żeby go ukończyć. Podobno nie zdążył, zabrakło mu zaledwie kilku miesięcy by doczekać zwieńczenia swojego dzieła.
W momencie powstania, przejął funkcję starego Meczetu Piątkowego, z którym spina go Wielki Bazar Esfahanu.
Wielki Bazar Esfahanu i Plac Alego
Istny labirynt, zawsze zatłoczony, kolorowy, pełnych perskich dywanów i zapachów. Od tych przyjemnych, aż po sensoryczne atrakcje dla osób o mocnych nerwach i żołądkach. O czym mowa? O nieoficjalnym sporcie narodowym Irańczyków – “kalapache” – gotowanych owczych móżdżkach, gałkach ocznych i kopytach.
Nie pokażemy zdjęć, ale błądząc po bazarze, szukajcie a…poczujecie.
Wracając jednak do rzeczy miłych, przespacerujcie się dwukilometrowym odcinkiem bazaru, łączącym plac Naqsh-e Jahan z jego starszym odpowiednikiem.
Plac Alego przylega do jednej z największych atrakcji Esfahanu – tak jest, kolejnego meczetu.
Meczet Atiq
Zanim powstały meczet Szacha, plac Naqsh-e Jahan, pałace i cała reszta pięknych zabytków epoki Safawidów, to właśnie tutaj mieściło się duchowe centrum miasta. Dzisiaj nazywany meczetem Atiq, a w przeszłości będący meczetem Piątkowym Esfahanu. Atiq oznacza “antyczny” i wierzcie historykom – ze wszech miar takim jest.
Niesamowicie ogromny, skupiający 1200 lat historii i ciągłych architektonicznych przeobrażeń, jest jak otwarta księga dla potrafiących czytać jego ukryte sekrety.
To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zabytków, które macie szansę zobaczyć w Iranie. UNESCO również się z tym zgadza.
Pałac Chehel Sotun
To dla tego obiektu odradzamy wizytę w pałacu Ali Qapu.
Położony we wzorcowym perskim ogrodzie typu “chahar bagh”, zabytkowy pałac wzniesiony w XVII w., który służył za miejsce koronacji władców, przyjmowania zagranicznych gości i wydawania bankietów.
W jego wnętrzach znajdują się wspaniałe freski, z bogatym tłem historycznym. Przed każdym z nich stoją tablice, opisujące scenę niezbyt inspirującym językiem angielskim. Dlatego przy wejściu lepiej wynajmijcie audio przewodnik i wysłuchajcie krótkich historii czytanych przez lektora.
Mosty EsfahanuDwa najsłynniejsze zabytkowe mosty Esfahanu to Si-yo se i Khaju.
Niezależnie od tego który wybierzecie, oba są równoważnymi atrakcjami.
Jeśli koryto rzeki dodatkowo będzie wypełnione wodą, do szczęścia nic więcej nie będzie Wam już potrzebne.
Oba mosty powstały w XVII w., z czego to Si-yo se jest starszy i dłuższy. Khaju za to nadrabia atrakcyjną architekturą.
Mosty spinają główną część Esfahanu, z jego ormiańską dzielnicą.
Katedra Vank
Ormianie pojawili się w Esfahanie za sprawą szacha Abbasa I.
Nie przybyli tu jednak na zaproszenie, a zostali przesiedleni siłą.
Do dzisiaj żyje tutaj ich spora społeczność, którzy po drugiej stronie rzeki Zayandeh, stworzyli sobie azyl europejskiego ładu z charakterystycznym dla Esfahanu przepychem.
Aby przekonać się jak udany był mariaż stylów architektury islamskiej, z tą bliższą naszej, odwiedźcie zabytkową katedrę Vank z XVII w.
Na jej tyłach znajdziecie ciekawe muzeum, prezentujące kilka wyjątkowych eksponatów. Nietani bilet wstępu do katedry, umożliwia zobaczenie obu atrakcji.
Mapa zabytków i atrakcji Esfahanu