Atrakcje Teheran
Słyszeliście pewnie o ofiarach własnej popularności?
Przypadek Teheranu jest tego najlepszym przykładem.
Każdy o Teheranie słyszał, każdy chciałby go zobaczyć… Bo jak to byłeś w Iranie, a Teheranu nie widziałeś?
Nie wypada nam kłamać.
W Teheranie absolutnie być trzeba! Tak krótko jak tylko się da 😉
Nie skreślajcie go jednak, bo kilka atrakcji dosłownie zwali was z nóg!
Nowoczesny Iran
Nie ulega wątpliwości, że Teheran zmieni wasze zdanie o Iranie.
Nowoczesna stolica tak różni się od reszty kraju, że to właśnie ten kontrast stanowi o atrakcyjności Teheranu. Do niego młodzi uciekają na studia, by bez dekalogu nakazów i zakazów doświadczyć niezależności. Teheran jest dziś synonimem luźniejszych norm odzieżowo-społecznych oraz centrum niesztampowej sztuki.
Spędźcie więc czas w towarzystwie przypadkowo napotkanych Teherańczyków i róbcie to co oni. Razem pójdźcie na Most Natury i odwiedźcie stylowe kawiarnie czy luksusowe restauracje, rozmawiając o wszystkim tym, co chcielibyście wiedzieć na temat życia w największym mieście Iranu.
Pałac GolestanKiedy wyczerpiecie już wszystkie tematy do rozmów, przyjrzyjcie się jak żyli szachowie Iranu. Nie byli to bynajmniej słynni Pahlavi, a Qajarowie – przedostatnia dynastia, która rządziła Iranem od końca XVIII, aż do początku XX wieku.
Niebywałą atrakcją są architektoniczne fantazje Qajarów, którym udało się połączyć typowo perskie zasady budownictwa, z panującą wówczas europejską modą. Nie popadli przy tym w pastisz, a stworzyli jeden z najbardziej charakterystycznych irańskich stylów architektonicznych.
Poświęćcie dobre 2 godziny by przyjrzeć się najciekawszym kolekcjom, architekturze i obrazom w podwojach zabytkowego kompleksu pałacowego Golestan.
Pałac został podzielony na kilka sekcji, a do każdej z nich obowiązuje osobny bilet wstępu.
Ponieważ kompleks jest ogromny, proponujemy skupić się na najciekawszych jego zakątkach:♦ Emarat-e Badgir (Gmach Wieży Wiatrowych)
♦ Shams ol-Emareh (Gmach Słońca)
♦ Muze-ye Ekhtesasi (główna część muzeum)
♦ Khalvat-e Karim Khani (Samotnia Karim Khana)
♦ Takht-e Marmar (Marmurowy Tron)
Wielki Bazar TeheranuJeśli Teheran jest końcowym punktem waszej podróży i dalej nie zrobiliście zakupów przed wylotem, wskoczcie na chwilę w zawsze zatłoczone handlowe centrum miasta.
Bazar nie może się równać z zabytkami z innych irańskich miast, jednak jest tak ogromny, że znajdziecie tutaj absolutnie wszystko. Nie liczcie tylko na szansę zakupu wysokiej jakości rękodzieła w przyzwoitych pieniądzach.
Jeśli natomiast jest to pierwszy irański bazar, z którym przyjdzie się wam zetknąć, oszczędźcie swój czas i ruszajcie do kolejnej atrakcji Teheranu.
Ambasada amerykańskaMiejsce jednego z najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały współczesny Iran.
Dokładnie tutaj w listopadzie 1979 r., grupa irańskich studentów za zakładników wzięła 63 pracowników amerykańskiej ambasady. To wydarzenie doprowadziło do ryftu w amerykańsko-irańskich relacjach, a trwający już ponad 40 lat impas, dalej nie znalazł rozwiązania.
We wnętrzu byłej ambasady mieści się średnio interesujące muzeum, a jej największą atrakcją są murale o antyamerykańskiej retoryce.
By wykorzystać potencjał miejsca i atmosfery, zapytajcie nas o dobrego przewodnika, który przybliży ten dalej trwający rozdział irańskiej historii.
Wieża Wolności i Wieża MiladObie zaprojektowano jeszcze w czasach ostatniego szacha Iranu, jednak dla mieszkańców miasta stały się symbolem czegoś innego.
Słynne zdjęcia czarno odzianych tłumów gromadzących się podczas Rewolucji Islamskiej pod Wieżą Wolności, to bliższe skojarzenia dla Irańczyków, niż fakt że monument był dziełem obalanego władcy.
Z kolei 435 metrowa wieża Milad, stanowi wymowną odpowiedź Iranu, na wrogi świat zewnętrzny, z jej szczytu rozpościerając niewidzialny parasol blokujący zagraniczne stacje telewizyjne.
Na obie można wjechać windą. I tak jak Wieża Wolności jest atrakcyjna również z tej perspektywy, to Wieża Milad dzięki gęstemu teherańskiemu smogowi już nie.
Mapa zabytków i atrakcji Teheranu