Iran FAQ – często zadawane pytania.
Czyli wszystko co przed podróżą chcielibyście wiedzieć o Iranie, a teraz nie musicie nawet pytać 😉
BEZPIECZEŃSTWO W IRANIE
Czy w Iranie jest bezpiecznie?Tak, w Iranie jest bardzo bezpiecznie.
Wbrew temu co słyszycie w mediach i czytacie w internecie, Iran jest bardzo bezpiecznym krajem dla turystów.
Irańczycy przybyszów z Europy traktują z wielką sympatią i otaczają opieką. W przypadku niemiłej sytuacji stają po stronie obcokrajowca, starając się rozładować napięcie i ewentualną sprzeczkę zakończyć uściśnięciem dłoni i uśmiechem.
W Iranie nie ma mowy o porwaniach, zabójstwach czy mowie nienawiści (hate crime) w stosunku do obcokrajowców.
Iran był bezpieczną destynacją podróżniczą nawet w trakcie protestów z 2019 i 2022 r., które na zachodzie relacjonowano prawie jak wojnę, a w rzeczywistości życie toczyło się tutaj całkowicie normalnie.
Jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa turysty byłoby przypadkowe znalezienie się w miejscu, gdzie odbywały się protesty. O takie przypadkowe zbłądzenie jest jednak wyjątkowo trudno.
Ale polskie MSZ odradza podróże do Iranu!?
To prawda, odradza je jednak głównie w kontekście znalezienia się / uczestnictwa w demonstracjach.
Publikowane na stronie internetowej MSZ ostrzeżenia są również rzadko aktualizowane.
Kraj trafiając na listę ostrzeżeń, widnieć będzie na niej jeszcze przez kilka lat po wydarzeniu, które za wciągnięcie na nią było odpowiedzialne.
W przypadku Iranu związane to jest z protestami, które zakończyły się jeszcze w 2022 roku.
Polski MSZ woli chuchać na zimne i odradzać podróże wszystkim obywatelom, bo w ten sposób pozbywa się potencjalnych problemów, w które nieznający lokalnego prawa turyści, mogą się wpakować (fotografowanie niedozwolonych miejsc i obiektów / loty dronami / wkroczenie na tereny parków narodowych bez wymaganych pozwoleń / niezgłoszone prace badawcze).
Czy Iran jest krajem zagrożonym terroryzmem?
Tak, Iran jest krajem zagrożonym atakami terrorystycznymi, ale w stopniu nieporównywalnie mniejszym niż np. Turcja, Egipt czy Kenia.
Wg statystyk dla lat 2010 – 2020, w Iranie jesteśmy tak samo zagrożeni śmiercią w wyniku ataku terrorystycznego jak we Francji czy Tunezji, 5-krotnie mniej niż w Kenii, 8-krotnie mniej niż w Turcji i ponad 11 razy mniej niż w Egipcie!
Co bardzo ważne, w przeciwieństwie do innych krajów świata, gdzie celem ataków terrorystycznych jest ludność cywilna, te w Iranie głównie skupiają się na siłach rządowych w prowincjach Beludżystan i Chuzestan.
Można więc śmiało powiedzieć, że zagrożenie terroryzmem w Iranie, nie jest większe niż w wielu popularnych destynacjach podróżniczych.Dane z www.ourworldindata.org
Czy w Iranie istnieje realne ryzyko bycia okradzionym?
Kradzieże kieszonkowe czy rabunki są w Iranie ekstremalnie rzadkie. Przez wszystkie lata spędzone w Iranie, słyszeliśmy tylko o jednym przypadku kradzieży zawartości plecaka. Kradzież, rozbój, rabunek są silnie społecznie potępiane. Takie zjawisko w zasadzie nie występuje. Możecie się czuć bezpiecznie.
Czy kobieta może czuć się bezpiecznie samotnie podróżując po Iranie?
Tak. Iran jest bardzo bezpiecznym krajem dla samotnie podróżujących kobiet. Irańczycy są przyjaźni, pomocni i nienachalni. Jeśli jesteś blondynką, możesz zwracać na siebie większą uwagę. Nie spodziewaj się jednak niczego złego, zostaniesz proszona o zrobienie wspólnego zdjęcia, czy częściej pytana jak ci się w Iranie podoba.
IRAŃSKA WIZA I FORMALNOŚCI
Czy potrzebuję wizę by wjechać do Iranu?Tak, jeśli jesteś obywatelem Polski, by wjechać do Iranu potrzebujesz uzyskać wizę, a jeszcze wcześniej promesę wizową.
O procedurze uzyskania irańskiej promesy wizowej oraz samej wizy przeczytasz tutaj.
Promesę wizową możesz uzyskać za naszym pośrednictwem.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić jadąc do Iranu?
Przede wszystkim takie, które swoim zasięgiem pokrywa Iran.
Obecnie niewiele ubezpieczalni wystawia polisy dla podróżujących do Iranu, wybór jest więc ograniczony.
Te które to robią to: Allianz Direct, Warta, PZU i Signal Iduna.
Byłem/am w Izraelu, czy mogę wjechać do Iranu?
Po wizycie w Izraelu możesz wjechać do Iranu, nie ma ku temu zbytnich przeciwskazań.
Jedynym kłopotem mogą być udokumentowane w mediach społecznościowych częste wizyty w Izraelu.
To jednak wcale nie dyskwalifikuje cię z możliwości odwiedzenia Iranu. Co najwyżej zostaniesz poproszony/a o dodatkowe wyjaśnienia, po których udzieleniu najpewniej otrzymasz wizę.
Chcę pojechać do Iranu, ale boję się, że nie zostanę wpuszczony/a do USA.
Nie ma ryzyka, że po wizycie w Iranie nie zostaniesz wpuszczony/a do USA.
USA obecnie nie wymaga posiadania wizy przez polskich obywateli, chyba że odwiedziło się np. Iran.
Teoretycznie w tej sytuacji bylibyście pozbawieni możliwości bezwizowego wjazdu do USA.
Aby nie stało się to utrudnieniem, kilka lat temu Iran zaprzestał wstawiania wiz do paszportów oraz umieszczania w nich stempli wjazdowych / wyjazdowych. Wizy są obecnie wystawiane na osobnej kartce A4.
Mam amerykańską wizę w paszporcie, czy zostanę wpuszczony/a do Iranu?
Posiadanie amerykańskiej wizy w paszporcie nie stanowi przeszkody, by odwiedzić Iran.
Dotyczy to nie tylko wiz wygasłych, ale również ważnych wiz długoterminowych (np. 10-letnich).
PIENIĄDZE, IRAŃSKA KARTA SIM, INTERNET, GNIAZDKA W IRANIE
Czy w Iranie można płacić kartą?W Iranie nie można płacić kartą, kraj jest odcięty od międzynarodowych systemów płatności SWIFT / SEPA. Jedyną opcją jest przywieźć do kraju gotówkę na wymianę.
Jaki jest aktualny kurs wymiany Riala irańskiego?
Zawsze aktualny kurs wymiany Riala irańskiego do Euro i Złotego, możesz sprawdzić na końcu tego artykułu poświęconego irańskiej walucie.
Jaką walutę najlepiej przywieźć na wymianę?
Najlepszą walutą na wymianę jest Euro. Dolary amerykańskie są trochę mniej mile widziane, a przy ich wymianie możecie się spodziewać np. niższego kursu w przypadku banknotów ze starszych wydań.
Gdzie wymienić pieniądze w Iranie?
Najlepszym miejscem by wymienić pieniądze są kantory dostępne w centrum każdego dużego miasta.
Ile pieniędzy można wwieźć do / wywieźć z Iranu?
Do Iranu legalnie można wwieźć maksymalnie 5000 €. Taką samą kwotę można również wywieźć z Iranu.
Czy w Iranie daje się napiwki?
Nie, w Iranie nie daje się napiwków. Jest to zjawisko obce, przywiezione przez turystów z zagranicy.
Jedynymi wyjątkami są napiwki dla:
– kierowcy – jeśli pracował dla ciebie więcej niż 1 dzień,
– przewodnika turystycznego – jeśli jego praca wykraczała poza ustalone normy.
We wszystkich innych sytuacjach, wręczanie napiwku jest wbrew irańskim zwyczajom.
Sugestią przyjęcia napiwku, możecie poważnie urazić Irańczyka.
Gdzie kupić irańską kartę SIM?
Kartę SIM irańskiej sieci komórkowej możecie kupić na lotniskach międzynarodowych w: Teheranie, Esfahanie i Shiraz. Karta kosztuje równowartość 5 €.
Czy istnieją ograniczenia czasowe korzystania z irańskiej karty SIM?
Tak. Obcokrajowiec wjeżdżający do Iranu, może korzystać ze swojego telefonu, do którego włożył irańską kartę SIM, nie dłużej niż 30 dni. Po tym okresie, jego aparat telefoniczny zostanie zablokowany, a jedyną możliwością by dalej z niego korzystać, jest zapłacenie podatku importowego o wartości ok. 30% ceny telefonu. Blokada dotyczy tylko możliwości dzwonienia / smsowania i korzystania z internetu w Iranie.
Zakup nowej karty sim po miesięcznym okresie korzystania z poprzedniej, nic nie zmieni. Telefon wciąż będzie zablokowany. Po wyjeździe z kraju, telefon będzie znów normalnie działał.
Czy w Iranie można korzystać z instagrama / facebook'a / TikTok'a / what's app?
Dostęp do aplikacji społecznościowych takich jak instagram, facebook, twitter czy TikTok jest w Iranie zablokowany. To samo dotyczy większości komunikatorów internetowych typu what’s app, viber, telegram, signal. Jedyną możliwością utrzymania kontaktu z Polską, jest zainstalowanie w telefonie profilu VPN, lub wysłanie / wykonanie międzynarodowego SMS’a / połączenia.
Gniazdka elektryczne i prąd w Iranie
Gniazdka elektryczne w Iranie są identyczne jak w Polsce, nie potrzebujesz żadnego adaptera by naładować swoje urządzenia. Napięcie elektryczne w Iranie to 220V, częstotliwość 50Hz
PRAWO I OBYCZAJE W IRANIE
Czy w Iranie można kupić i spożywać alkohol?Wwożenie, sprzedaż i spożywanie alkoholu jest w Iranie prawnie zakazane. Dotyczy to wszystkich przyjezdnych. Jedynymi osobami mogącymi spożywać alkohol w Iranie są irańscy chrześcijanie, zaratusztrianie i żydzi.
Przyjezdni wyznający jedną z ww. religii, nie mogą spożywać alkoholu w Iranie. Obowiązuje ich takie same prawo jak lokalnych muzułmanów.
Czego nie można wwozić do Iranu?
Do Iranu nie można wwozić alkoholu (nawet małpek na dobre trawienie ;-)), narkotyków, szkodliwych materiałów propagandowych i nawiązujących do Izraela oraz materiałów, które mogą zostać uznane za pornografię. Zakaz wwozu dotyczy także mięsa wieprzowego!
Kultura tarof
Prawdopodobnie najważniejsze co należy zrozumieć przed podróżą do Iranu to “tarof”.
Kulturę tarof można najkrócej wyjaśnić jako kulturę uprzejmości. A więc np. zapraszania do domu przypadkowo spotkanego podróżnika, by dołączył do posiłku, a nawet odmowę przyjęcia zapłaty za produkt, którego zakupem jesteście zainteresowani. Wszystkie te uprzejmości są kulturową fasadą, która w Irańczyków jest wpajana od urodzenia.
Niewykazanie się taktem tarofu, uchodzi w Iranie za nieuprzejme.
Dlatego kiedy kierowca taksówki na pytanie o cenę przejazdu odpowie “to nic nie kosztuje”, wiedzcie że to właśnie tarof. Nie wypada mu bowiem od razu podać ceny. Wy zaś już o tym wiedząc, ponawiacie pytanie 2-3 razy, aż w końcu usłyszycie cenę za usługę. To samo dotyczy zaproszeń do irańskich domów, czy na posiłek.
Więcej o irańskim tarof w tym miejscu.
Jesteśmy parą bez związku małżeńskiego. Czy możemy wynająć wspólny pokój i spać w jednym łóżku?
Tak, będziecie mogli wynająć pokój i spać w tym samym łóżku. W Iranie nikt nie weryfikuje stanu cywilnego obcokrajowców, stąd pozostawanie w jednym pokoju hotelowym, nie będzie problemem.
Ograniczenia dotyczą wyłącznie samych Irańczyków lub par mieszanych (Polak – Iranka / Polka – Irańczyk)
Jesteśmy parą homoseksualną. Czy możemy jechać do Iranu?
Homoseksualizm jest w Iranie prawnie zakazany. Prawo nie jest jednak w stanie zmienić niczyjej orientacji seksualnej. W Iranie żyje taki sam procent osób LGBTQ, jak w każdym innym państwie świata.
Ze swoją orientacją seksualną nie można się afiszować w miejscach publicznych, należy zachować powściągliwość również w sytuacjach półprywatnych, ponieważ epatowanie uczuciowością jest kulturowym faux pa w Iranie, niezależnie od naszej orientacji seksualnej.
Parom homoseksualnym sugerujemy nie wspominać o swojej orientacji. Póki tego nie robią, nie ma problemu nawet z wynajęciem pokoju ze wspólnym łóżkiem.
Czy w miejscach publicznych kobieta musi zakrywać włosy chustą?
Tak. Irańskie prawo wymaga od kobiet zakrywania nie tylko włosów, ale również rąk (co najmniej do łokcia) i nóg (mniej więcej do kostek).
Więcej o stroju w Iranie tutaj.
Czy w Iranie mogę nosić makijaż?
Oczywiście! Iranki uwielbiają się malować i słyną z bardzo ciężkiego makijażu noszonego poza domem.
Czy w Iranie mężczyzna może nosić krótkie spodnie i koszulkę z krótkim rękawem?
Krótkie spodnie są obyczajowo niewskazane do zakładania w miejscach publicznych. Możesz spakować 1 lub 2 pary krótkich spodni, by założyć je na pustyniach czy nad Zatoką Perską, gdzie ze względu na bardzo wysoką temperaturę, bliskość morza i kulturową odmienność mieszkańców, są one dozwolone również w miejscach publicznych (nie dotyczy meczetów i innych obiektów religijnych).
W całym Iranie mężczyźni mogą nosić koszulki z krótkim rękawem. Również w meczetach.
JEDZENIE I PICIE W IRANIE
Wegetarianie i weganieMożesz mieć pewną trudność w znalezieniu jedzenia jeśli jesteś osobą na diecie roślinnej.
Koncepcja niejedzenia mięsa, mimo że w Iranie jest rozwijającym się od kilku lat trendem, wciąż stoi daleko w tyle za Europą.
Restauracje wegetariańskie/wegańskie znajdziesz tylko w stolicy i kilku największych miastach. Ceny są wygórowane, a jedzenie średnie.
W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się w kierunku lokalnych potraw niezawierających mięsa.
Na liście waszych opcji znajdą się (pierwsze dwa dania dostępne prawie w każdej restauracji):
– kaszke bademdżan (smażony bakłażan w jogurcie, z czosnkiem i miętą)
– mirza qasemi (bakłażan pieczony na ruszcie, z pomidorami i czosnkiem)
– falafel (cieciorkowe kotleciki w bułce ze świeżymi ziołami, sałatą, pomidorem i piklowanymi ogórkami)
– adasi (zupa soczewicowa serwowana na śniadanie w czaj chune’ach na bazarach i innych miejscach, gdzie stołują się lokalni sprzedawcy)
– omlet (jajko zasmażane na pomidorach, znajdziecie go tam gdzie serwują adasi)
– lubia garm (irańska wersja fasolki po bretońsku, znów tam gdzie adasi)
– asze reszte (gęsta zupa z kilkoma rodzajami fasoli, jogurtem, nitkami makaronowymi, doprawiona prażoną cebulką i smażoną miętą – gotowana w wielkich garach w przyulicznych jadłodajniach bez stołów i krzeseł).
Musicie też wiedzieć, że ryby, owoce morza oraz kurczak nie są w Iranie uważane za mięso. Upewnijcie się, że zostaliście dobrze zrozumieni.
Alergie pokarmowe
Niestety, w Iranie nikt nie przejmuje się alergiami pokarmowymi.
Nie możecie ufać nawet etykietom na produktach spożywczych, ponieważ nie o wszystkich składnikach się pisze. Często angielska wersja etykiety różni się składnikami od wersji perskojęzycznej.
Czy irańska kuchnia jest ostra?
Obowiązuje zasada: czym dalej na południe, tym używa się większej ilości przypraw.
Północ Iranu to jedzenie łagodne (chociaż nadużywa się czosnku), centrum jest przyprawione, ale jeszcze nie ostre.
Dopiero w prowincjach leżących nad Zatoką Perską i wzdłuż Zatoki Omańskiej, znajdziecie ostre potrawy.
Picie wody z kranu w Iranie
Możecie być zdziwieni, ale irańska kranówka, prawie wszędzie nadaje się do picia 🙂
Jej smak może nie zawsze was zadowalać, ale jest bezpieczna do spożycia bez filtrowania (filtr jest w stanie poprawić jej smak).
Zatrucia pokarmowe w Iranie
Jedzenie przygotowywane w restauracjach jest prawie zawsze bezpieczne do spożycia, bez ryzyka zatruć.
Unikaj tych, które targetują lokalnych lub zagranicznych turystów i jedzenia w przydrożnych knajpach.
Jedząc na mieście, patrz gdzie stołują się lokalni. Bazarowe czaj chany są świetnymi miejscami, gdzie bezpiecznie i tanio można zjeść prosty posiłek. To pod warunkiem, że we wnętrzu widzicie bazarowych kupców. Jeśli siedzą tam turyści, jest pusto lub brak lokalnych, nie zamawiajcie.
Produkty spożywcze pocięte, obrane ze skórki i wystawione na działanie promieni słonecznych, a co gorsza przechowywane w ten sposób mięso, to silny sygnał by nie jeść.
Kupione w Iranie owoce i warzywa bezwzględnie umyj i w miarę możliwości obierz ze skórki, ponieważ uprawy użyźnia się nawozami naturalnymi. W przypadku spożycia zanieczyszczonych odchodami owoców i warzyw, można nabawić się poważnych problemów.
Oprócz powyższych zasad, obowiązują też te lokalne. I tak w prowincjonalnym Beludżystanie istnieje ogromne ryzyko zatrucia pokarmowego. Problemu nie stanowią same potrawy, a woda, która została użyta do umycia np. owoców, warzyw i ziół podawanych na surowo.
W apteczce każdej osoby planującej odwiedzenie wiosek w południowo wschodnich i południowo zachodnich prowincjach Iranu, powinny znaleźć się antybiotyki zdolne walczyć z poważniejszymi zatruciami pokarmowymi.
Kawa w Iranie
Kawa w Iranie wreszcie wróciła do łask. Znajdziecie ją na każdym rogu 🙂
Typowa mieszanka to średnio-mocno palony blend 60% arabiki, 40% robusty.
Z doświadczenia wiemy, że smakuje większości Polakom.
W lepszych kawiarniach znajdziecie kawy single origin, 100% arabiki.
Jeśli jednak jak my jesteście miłośnikami kawowych alternatyw i ziaren specialty, nie traćcie czasu na szukanie. Kawiarni serwujących takie kawy w Iranie prawie nie ma.
REZERWOWANIE NOCLEGÓW, PRZEJAZDÓW I LOTÓW W IRANIE
Jak zarezerwować pokój hotelowy w Iranie?Zarezerwowanie i opłacenie noclegu w hotelu, hostelu, guesthousie w Iranie, nie jest możliwe z zagranicy.
W Iranie nie funkcjonują serwisy typu booking.com, a do skorzystania z ich irańskich odpowiedników, potrzebna jest znajomość języka perskiego i posiadanie lokalnego konta bankowego.
Niektóre hotele umożliwiają wykonanie rezerwacji poprzez maila, bez uprzedniego uiszczenia opłaty za pokój.
W innym przypadku jedyną możliwością, by zarezerwować pokój w irańskim hotelu jest znalezienie irańskiej agencji, która posiada konto bankowe za granicą.
Taka rezerwacja wiąże się oczywiście z prowizją za pracę agencji i kosztem pośrednika, który pieniądze z konta za granicą dostarczy w gotówce do Iranu. W efekcie, za rezerwację noclegu zapłacisz nawet 50% więcej niż jego faktyczny koszt.
Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat, napisz do nas maila kontakt@dwiegazeleziranu.com, przygotujemy dla Ciebie program podróży do Iranu wraz z kontaktami do polecanych hoteli i zniżki na nocleg 🙂
Gdzie kupić bilet na lot wewnętrzny i pociąg w Iranie?
Sytuacja jest identyczna jak w przypadku rezerwacji hoteli w Iranie.
Nie da się tego zrobić z zagranicy i bez irańskiego konta bankowego.
Dobra wieść jest taka, że irańskich lotów wewnętrznych jest całe mnóstwo i nie musisz ich rezerwować z dużym wyprzedzeniem z zagranicy. Po przylocie do Iranu, udaj się do jednej z agencji turystycznych w Teheranie (lub jednej z wielu łatwych do znalezienia agencji w każdym mieście) i tam kup bilet lotniczy.
W przypadku rezerwacji miejsca w irańskim pociągu, sytuacja jest identyczna.
Możesz też dać nam znać, postaramy się pomóc.
Jak zarezerwować bilet na autobus w Iranie?
Nie da się tego zrobić z zagranicy i bez irańskiego konta bankowego.
Ale w tym wypadku nie musisz!
Po prostu pojedź na terminal autobusowy (każde miasto ma co najmniej jeden) i kup bilet na miejscu.
Autobusów jest bardzo dużo i zawsze znajdzie się miejsce.
PROWADZENIE SAMOCHODU W IRANIE
Czy do Iranu można wjechać własnym samochodem?Tak, do Iranu można wjechać własnym samochodem. Najpierw będziesz musiał uzyskać Carnet de Passages en Douane (CPD).
Karnet CPD na wjazd do Iranu, możesz wyrobić w Polskim Związku Motorowym.
Od rozpoczęcia procedury uzyskania CPD, do jego wystawienia musisz liczyć 2 – 4 tygodni czasu. Po wydaniu karnet będzie ważny przez 1 rok.
Koszt wydania CPD (opłata za wystawienie dokumentu + kaucja) jest zależy od wartości pojazdu, dla którego chcesz uzyskać karnet CPD (co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zł).
Czy w Iranie można wypożyczyć samochód?
Tak, w Iranie funkcjonuje kilka wypożyczalni samochodów. Takich jak Befarman czy Sweech Iran.
Sweech to nic innego jak Europcar, który po wycofaniu się z Iranu, zmienił właściciela i nazwę.
Jakość usług spadła, stan samochodów nie jest już tak dobry jak kiedyś, ale to wciąż najlepsza wypożyczalnia samochodów na terenie Iranu.
Pozostałych wypożyczalni pojazdów zupełnie nie polecamy, flota jest w bardzo złym stanie, a na wsparcie w przypadku problemów w trasie, nie masz co liczyć.
Jeśli jesteś zainteresowany wypożyczeniem samochodu w Iranie, daj nam znać. Współpracujemy z Sweech Iran oraz z prywatnymi osobami wypożyczającymi swoje samochody podróżnikom.
Dzięki wynegocjowanym zniżkom, wynajmując samochód za naszym pośrednictwem, otrzymacie zdecydowanie lepszą cenę niż zgłaszając się do wypożyczalni samodzielnie.
Więcej o wypożyczeniu samochodu w Iranie przeczytasz tutaj.
Czy w Iranie wymaga się międzynarodowego prawa jazdy?
Tak, by móc prowadzić samochód na terenie Iranu, potrzebujesz uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.
Iran podpisał Konwencje Wiedeńską i to o międzynarodowe prawo jazdy w tej wersji należy wystąpić, by móc prowadzić samochód w Iranie.
Pomimo posiadania międzynarodowego prawa jazdy, policja drogowa może stwierdzić, że jest ono nie ważne na terenie Iranu.
Przygotuj w sobie pokłady cierpliwości i spokojnie wyjaśnij, że Iran podpisał w Wiedniu umowę o honorowaniu posiadanego przez ciebie dokumentu.
Jeśli to nie pomoże, poproś o rozmowę z przełożonym, który po pouczeniu, że powinieneś posiadać tłumaczenie międzynarodowego prawa jazdy na j. perski (absurd doświadczany wielokrotnie), wypuści cię w dalszą drogę.
Jakie maksymalne prędkości są dozwolone na drogach w Iranie?
Maksymalne prędkości dozwolone na poszczególnych rodzajach dróg w Iranie:
Na autostradach: 120 km/h
Na drogach ekspresowych dwujezdniowych (pasy ruchu w każdym kierunku oddzielone od siebie): 110 km/h
Poza terenem zabudowanym drogi jednojezdniowe: 95 km/h w dzień i 85 km/h w nocy
Teren zabudowany drogi dwujezdniowe: 80 km/h
Teren zabudowany drogi jednojezdniowe: 50 km/hW Iranie jedynymi wykroczeniami drogowymi kontrolowanymi przez policję są przekroczenia dozwolonej prędkości. Pomiary odbywają się z ogromnej odległości (zwykle 500 – 1000 m) stąd często są niedokładne, a mandaty wystawiane pomimo przepisowej jazdy.
Zalecamy jazdę 5 km/h poniżej ustalonego limitu, by w przypadku zatrzymania, uniknąć dodatkowego problemu kwestionowania posiadanego prawa jazdy.
Czy samodzielne prowadzenie samochodu w Iranie jest bezpieczne?
Kiedy zadaje się nam to pytanie, zwykle odpowiadamy “NIE, chyba że…”
Masz doświadczenie w prowadzeniu samochodu np. w Indiach.
Jeśli Iran jest pierwszym krajem tego typu, w którym chcesz usiąść za kółko, masz szanse na drobną kolizję drogową, a na pewno na zwrot wypożyczonego samochodu z kilkoma rysami/wgnieceniami.
Nawet doświadczonym kierowcom nie polecamy jazdy w godzinach szczytu tj. 13.00 – 14.30 i 19.00 – 20.30 w dużych miastach takich jak Teheran, Mashhad, Esfahan czy Shiraz kiedy o otarcia lub wgniotkę będzie szczególnie łatwo.
Zachowaj wyjątkową ostrożność nocą na drogach jednojezdniowych, gdzie wiele ciężarówek i samochodów ma niesprawne jedno ze świateł, aż do ostatniego momentu sprawiając wrażenie nadjeżdżającego motocykla.
Większość starszych samochodów i motocykli ma ledwo działające lub zupełnie niedziałające światła z tyłu, będąc niewidocznymi w mroku nocy.
Wreszcie, pędzące nocą osobówki bez jakiegokolwiek oświetlenia, “bo tak jest cool”. Stosunkowo rzadkie, ale jednak obecne zjawisko.
Wielkim problemem w Iranie jest także wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu albo pod wpływem narkotyków.
Ponieważ nie przeprowadza się kontroli trzeźwości (w Iranie alkohol jest zakazany), brak akcji edukacyjnych (bo i po co, skoro oficjalnie nie ma alkoholu), w Iranie panuje przekonanie, że ćwiartka samogonu nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdu. W efekcie, po zakrapianej imprezie u znajomych, wszyscy wracają samochodami do domów.
Przemyśl dobrze sprawę, czy jesteś gotów podjąć ryzyko samodzielnego prowadzenia samochodu w Iranie, czy lepiej wynająć dobrego kierowcę, który zna czyhające zagrożenia oraz odmienne zasady ruchu, niż te obowiązujące w Europie.
Masz pytanie, na które nie znalazłeś/aś odpowiedzi?
Wyślij e-mail na kontakt@dwiegazeleziranu.com.
Odpowiemy i opublikujemy je w tym miejscu 😉