Wielkanoc w Iranie – Podróż Slow Travel | 12 DNI |

Podróż slow travel w Iranie

Wielkanoc 2025 w Iranie

0% gonitwy, 100% delektowania się Orientem!

12 DNI

7 – 18 marca 2025 – 5 wolnych miejsc
11 – 22 kwietnia 2025 (Wielkanoc)

 

Będą bazary wijące się jak węże, odurzające zapachami egzotycznych przypraw. Będą hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli. Będą perskie ogrody i pałace.
Pustynne miasta i meczety będą, turkusowe czy różowe. I czadory powiewające na wietrze.
Wszystko będzie!
Przede wszystkim jednak, czas będzie…
By przeżywać Iran po swojemu, bez narzucania tempa.
W spokoju i z godnością, w iście perskiej atmosferze.

 

Plan wyjazdu do Iranu:

 

DZIEŃ 1.LOT DO IRANU

wielkanoc-w-iranie

Przylot do Teheranu, gdzie poznacie kierowcę, który towarzyszyć nam będzie podczas wielkanocnej podróży po Iranie.
Ruszamy do Kaszanu. Już w drodze poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem i kwiatami róży damasceńskiej.
Kaszan słynie z historycznych posiadłości zamienionych w wyjątkowe hotele. Zakwaterowanie w jednym z nich.

 

DZIEŃ 2. KASZAN
POSIADŁOŚĆ KUPCA DYWANÓW, MECZET AGHA BOZORG, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, PERSKI OGRÓD FIN, BAZAR, PRACOWNIE RZEMIEŚLNICZE.

wycieczka-iran-kashan

Wielkanocną wycieczkę w Iranie rozpoczynamy od wizyty w domu kupieckim Tabatabei’ego. W jego wnętrzach, przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszej rodziny Kashanu.
Następnie wizyta w najpiękniejszym irańskim hammamie Sułtana, gdzie opowiemy o tym jak funkcjonowały łaźnie dawnej Persji.
Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki i odwiedzając warsztaty lokalnych rzemieślników.
Zobaczymy meczet Agha Bozorg, a kiedy słońce zniknie za horyzontem, zawitamy do malowniczego zaułka bazaru.
Kolejnego dnia odzwiedzimy perski ogród Fin, który spełniał funkcję ekskluzywnej rezydencji perskich szachów oraz skorzystamy z szansy kupienia słynnych olejków różanych i wód kwiatowych, z najświeższych zbiorów (kwiecień).

 

DZIEŃ 3. ABJANE
CZERWONA WIOSKA, OBIAD Z LOKALNĄ RODZINĄ

podroz do iranu w duchu slow travel

Otoczona ośnieżonymi szczytami gór wioska, w której każdy budynek zbudowany jest z czerwonej gliny. Kręte uliczki, kilkusetletnia architektura i rozległe ogrody pozwolą zaznać chwili wytchnienia, a wielbicielom fotografii stworzą jedne z najlepszych kadrów podczas całej podróży do Iranu.
W Abjane złożymy wizytę lokalnej rodzinie, która przygotuje dla nas obiad z dań, możliwych do znalezienia tylko tutaj.

 

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSZ-E DŻAHAN, MECZETY SZEJKA LOTFOLLAH'A I ATIQ, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA VANK W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIA MISTRZA QALAMKARI.

esfahan-iran-swieta-wielkanocne

Esfahan jest przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto Iranu.
Tutaj zobaczycie jedne z najbardziej zjawiskowych atrakcji wielkanocnej wycieczki do Iranu. M.in. pałac Czterdziestu Kolumn, jeden z największych placów świata – Naqsz-e Dżahan wraz z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a.
W meczecie Atiq opowiemy o islamskiej architekturze, na najlepszym możliwym przykładzie, ewoluującym od jego założenia 1200 lat temu.
Przez historyczny most Esfahanu, zabierzemy was do ormiańskiej dzielnicy, by w katedrze Vank przybliżyć historię irańskich Ormian.
Nie zapomnimy też o Wielkim Bazarze, gdzie w pracowni mistrza przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi powstawania materiałów qalamkari.

 

DZIEŃ 6. VARZANEH
PUSTYNIA, RÓWNINA SOLNA, BIAŁE CZADORY.

wielkanoc-iran

Rano wyjazd samochodami terenowymi na równinę solną i dalej, na pustynię z ogromnymi wydmami.
W miasteczku Varzaneh zobaczymy przemykające uliczkami kobiety w nietypowych białych czadorach i spotkamy Mohammada z “Best Ever Food Review Show“, u którego spróbujemy wyjątkowych specjałów przygotowanych przez jego rodzinę.

 

DZIEŃ 7. – 9. JAZD & ABARKUH
WIEŻE WIATROWE, OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA.
NIEŚMIERTELNE DRZEWO ZARATUSZTRIAN, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA.

wielkanoc-w-yazd

Jazd powstał na gorącej irańskiej pustyni, a jednak oferuje przyjemne temperatury wewnątrz domów zbudowanych z gliny i słomy. To zasługa wymyślonych przed tysiącami lat wież wiatrowych. Tutaj zobaczymy najwyższą z nich, dominującą nad pawilonem perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także Meczet Piątkowy oraz muzeum wody, gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach.
Zachód słońca, obserwować będziemy podczas spaceru po dachach Jazdu.
To tutaj poczujecie ducha antycznej Persji i to o tym doświadczeniu będziecie rozmyślać, jeszcze na długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w historycznej farbiarni, gdzie po całym dniu wrażeń zrelaksujemy się, paląc fajkę qeliun.
Kolejnego dnia staniemy twarzą w twarz z tajemniczą religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy zaratusztriańską Świątynię Ognia, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, słynące z podniebnych pochówków.
Z etosu duchowości przeniesiemy się do Szirazu – irańskiej stolicy poezji, perskich ogrodów i…lenistwa. Po drodze odwiedzając piąte najstarsze drzewo świata.

 

DZIEŃ 10. – 12. PERSEPOLIS & SZIRAZ
PERSEPOLIS, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, GRÓB HAFEZA I MAUZOLEUM SZACH CZERAQ, RÓŻOWY MECZET, BAZAR VAKIL.

wielkanoc-sziraz-iran

Skoro świt wstaniemy, aby bez tłumu turystów zobaczyć Różowy Meczet, rozświetlony wpadającym przez kolorowe witraże porannym światłem, tworzącym w jego wnętrzach magiczną feerię barw.
Następnie ruszymy do Persepolis – antycznej stolicy, wzniesionej przez Dariusza Wielkiego.
Po powrocie czeka nas pyszny obiad w tradycyjnej irańskiej restauracji, pełnej wspaniałych zapachów, gwaru i muzyki.
Stamtąd przeniesiemy się do najpiękniejszego perskiego ogrodu wpisanego na listę UNESCO i zjemy lody, przygotowane wg najstarszej receptury świata.

Ostatniego dnia podróży oddamy się zakupom na bazarze Vakil pełnym orientalnych zapachów, nietuzinkowych smaków, rękodzieła i starych karawanserajów oraz przejdziemy uliczkami starego Szirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy.
Kiedy przyjdzie czas na modlitwę, wraz z wiernymi oddamy się religijnemu uniesieniu w mauzoleum Szach Czeraq, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, opalizującymi w tysiącach kolorów.
A wieczorem usiądziemy u grobu słynnego XIV-wiecznego poety – Hafeza i tak jak Irańczycy, damy się oczarować jego słowom.
W ukrytym dziedzińcu bazaru usiądziemy przy ostatnim dzbaneczku czaju, by pożegnać się z Iranem. Ale nie na zawsze! Na krótką chwilę…bo wiemy, że jeszcze się spotkamy 🙂

Wczesnym ranem 12 dnia dogodny wylot z Szirazu do Polski.

 

TRASA PODRÓŻY – WIELKANOC 2025 W IRANIE

 

KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS WIELKANOCNEJ PODRÓŻY PO IRANIE

 


SPRAWDŹ NASZE INNE WYJAZDY DO IRANU:

wycieczka do iranu wyprawa do iranu