Kashan

 

Co zobaczyć w Kashanie

Kashan leżący stosunkowo niedaleko Teheranu jest często omijany przez podróżujących na własną rękę. Miasto z pozoru wydające się być mało ciekawym, w rzeczywistości skrywa ogrom przepięknych zabytków i starych warsztatów takich jak barwiarnie, tkalnie jedwabnych materiałów oraz pracowni, w których wiąże i koryguje się kaszańskie dywany. O tyle słynne, że cieszyły się wzięciem wśród polskich władców i arystokracji, przez co w przeszłości mówiło się o nich “polskie dywany”
Dodamy tylko, że jest to jedno z najstarszych miast świata, którego historia sięga 7000 lat wstecz i nie będzie trzeba już nikogo przekonywać, że Kashan naprawdę warty jest przystanku.

Ogród Fin

ogród fin kashanKashan z jednej strony graniczy z pięknymi górami, a z drugiej styka się z Wielką Pustynią Słoną.
Jeśli mowa o górach, to nie można przegapić perskiego ogrodu Fin, wpisanego na listę UNESCO i leżącego u ich podnóża. Powstał ponad 400 lat temu jako sezonowa siedziba perskich władców, dzisiaj będąc najstarszym perskim ogrodem w Iranie. Kilkadziesiąt metrów powyżej ogrodu bije źródło, zasilające serię turkusowych basenów i potoków w jego wnętrzu, tworząc ogromny kontrast między pustynią, a zieloną oazą ogrodu.

Dom kupiecki Tabatabai

dom-tabatabai-kashan

Ponad 5000 m2 powierzchni, 40 pokoi, 4 dziedzińce i tylko jedna rodzina mieszkająca w jego wnętrzach.
Na takie luksusy pozwolić mogli sobie tylko najbogatsi kupcy.
Żyjący w XIX w. właściciel tej posiadłości, majątku dorobił się handlując użytkowymi dziełami sztuki – dywanami, które eksportował do Europy i Rosji.
Dom rodziny Tabatabai przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w całym Iranie. Ogromna ilość sztukaterii, zjawiskowe sklepienia głównych sal oraz freski obrazujące codzienność Irańczyków w XIX w., pozwolą wam na chwilę poczuć jak musiało wyglądać życie w tamtych czasach.
Obok domu Tabatabai mieści się jeszcze jeden słynny dom kupiecki – rodziny Borujerdi.
Nie jest on tak ogromny, nie posiada tez tylu zdobień. Jednak za sprawą wspaniałej kopuły widocznej z wielu punktów w mieście, stał się wizytówką Kashanu. Jej sklepienie przebija pięknem to z domu Tabatabai.
Jeśli tylko macie na to czas, zdecydowanie warto odwiedzić obie posiadłości.

Hammam Sułtana Amir Ahmad’a

hammam-sultan-amir-ahmad-kashan
Kolejny niepowtarzalny zabytek sięgający historią ponad 400 lat wstecz, to hammam miejski Sułtana Amir Ahmad’a, który zgodnie uważa się za najpiękniejszą publiczną łaźnię całego Iranu. I chociaż dzisiaj nie można zaznać w niej kąpieli (bo została zamieniona w muzeum), zdecydowanie warto poświęcić jej swój czas, by dowiedzieć się jak funkcjonowały hammamy w czasach, kiedy w irańskich domach nie było łazienek.
Pomogą wam w tym lokalni przewodnicy stacjonujący w domu Borujerdiego. Wbrew temu jak ma to miejsce w innych częściach Iranu, mają całkiem niezłą wiedzę o kaszańskich atrakcjach. Warto więc wyłuskać kilkadziesiąt Euro z kieszeni, by dać się oprowadzić po mieście.

Bazar Kashanu i timche Amin’a al-Dowle

timche-amin-al-dowle-kaszanPamiętając, że irańskie bazary zamykają się na przerwę obiadową (14.00 – 17.00), po całym dniu zwiedzania starego miasta, pod wieczór ruszcie na stary bazar Kashanu.
W przeszłości ciągnął się on przez cały Kashan – od zachodniej bramy miejskiej i kończył kilka kilometrów dalej na wschodzie miasta. Dzisiaj to prawie 1,5 km pasaż z wieloma bocznymi odnogami, w których kryją się warsztaty rzemieślnicze, karawanseraje i kilka XIX w. “timche” – czyli specjalnych jednostek na bazarze, w których handlowało się luksusowymi towarami.
Po wejściu do timche Amin’a al-Dowle, waszym oczom ukarze się wysoko sklepione pomieszczenie, detalami przypominające te z domów kupieckich rodzin Tabatabai i Borujerdi (ich projektantem była ta sama osoba).
W jednym z kramów znajduje się mała pracownia z drewnianym krosnem, przy którym starszy pan tka bawełniane i jedwabne materiały nazywane sharbafi – będące obok dywanów, jednym z produktów eksportowych Kashanu.
W starym hammamie mieszczącym się niedaleko timche, urządzono klimatyczną restaurację, gdzie zjeść możecie smaczne lecz stosunkowo drogie irańskie potrawy.

Meczet Agha Bozorg

meczet-agha-bozorg-co-zobaczyc-w-kashan
Idealnie symetryczny Meczet Agha Bozorg, to jedna z najpiękniejszych sakralnych budowli wzniesionych w XIX w. Jest o tyle wyjątkowa, że oprócz robiącego wielkie wrażenie meczetu, w pomieszczeniach otaczających jego wewnętrzny dziedziniec, mieści się medresa (szkoła koraniczna).
Z tego powodu u wejścia do meczetu Agha Bozorg, często siedzi kobieta rozdająca czadory, które panie muszą założyć by zajrzeć do środka.
We wnętrzu meczetu zauważycie, że jego mehrab (nisza modlitewna i zarazem punkt wskazujący kierunek Mekki) jest nietypowo umieszczony w rogu sali modlitewnej, a nie jak zwykle ma to miejsce, na środku ściany.
Mieszkańcy Kashanu od wieków uważani są za ludzi silnie pobożnych i bogobojnych. Wierzą, że osoby znajdujące się po prawej ręce prowadzącego modlitwy mułły, są bliższe Bogu w modlitwie (muzułmański duchowny stoi odwrócony plecami do wiernych). Umieszczenie mehrabu w kącie meczetu, spowodowało, że wszyscy wierni znajdowali się po jego prawej ręce 😉

Destylaty z róży damasceńskiej – woda różana

roze-damascenskie-kashan-woda-rozana-destylat-rozany-iran
Okolice Kashanu to miejsce gdzie powstaje najprzyjemniejsza z esencji, używana w perfumach wielkich marek oraz jako pyszny składnik dodawany do słodkości na całym świecie. Są to destylaty z róży damasceńskiej.
Odwiedzając Kashan w maju, wybierzcie się w stronę gór, gdzie prawie każde domostwo posiada różany ogród, a niedaleko małe wytwórnie, gdzie destyluje się tony aromatycznych płatków róż, otrzymując tzw. wodę różaną.

Podziemne miasto Nushabad

podziemne-miasto-nushabad Zaledwie 15 minut drogi od Kaszanu, znajduje się stosunkowo niedawno odkryte, olbrzymie podziemne miasto Nushabad. Schodząc stromymi schodami najpierw na dno ogromnej cysterny, która zaopatrywała okolicznych mieszkańców w wodę pitną, dostaniecie się do jego wnętrza.
Podziemne miasto Nushabad historią sięga ok. 1500 lat wstecz i było wykorzystywane jako kryjówka dla mieszkańców, mieszczącego się kilkanaście metrów wyżej miasteczka.
W burzliwych okresach dziejów (w przypadku Kaszanu było to dosyć często) stanowiło wyśmienitą ucieczkę przed nadciągającymi armiami. Mieszkańcy dosłownie “zapadali się pod ziemię”, z czego najeźdźcy nie zdawali sobie sprawy.
Wnętrze podziemnego miasta Nushabad to labirynt korytarzy i pułapek, wydzielone sektory mieszkalne, toalety, punkty poboru wody oraz wydajny system wentylacyjny.
Osoby mające problem z przebywaniem w ciasnych pomieszczeniach, powinny sobie podarować jego odwiedzenie.

Butikowe hotele Kashanu

luksusowy-hotel-kashan-iran
Będąc w Kashanie, warto zatrzymać się w jednym z butikowych hoteli, z których miasto słynie. Od lat są celem weekendowych wypadów Teherańczyków, uciekających z zatłoczonej stolicy do cichego Kashanu oraz liczącej sobie prawie 200 lat zabudowy. Tutaj w historycznych posiadłościach zamienionych w piękne butikowe hoteliki, odpoczywają i nawiązują nowe znajomości.
Zatrzymajcie się w jednym z butikowych hotelików Kashanu, a na pewno zostaniecie serdecznymi znajomymi Irańczyków, z którymi będziecie mogli wymienić myśli i spostrzeżenia o kraju, w którym mieszkają.
Jeśli zaś macie ochotę zaznać prawdziwej irańskiej gościnności i odpocząć w miejscu, które jest nie tylko hotelem, ale również domem właściciela, dajcie nam znać. Skontaktujemy was z kameralnym hotelikiem, do którego zabieramy uczestników naszych wypraw 🙂
-> Strona naszego ulubionego butikowego hoteliku w Kashan. <-

 
Mapa zabytków i atrakcji w Kashan