Kashan

 

Atrakcje Kashanu

 
Kashan to jedno z najstarszych miast świata, którego historia sięga 7000 lat wstecz.
Z jednej strony graniczące z pięknymi górami, a z drugiej stykające się z wielką pustynią.
Jeśli mowa o górach, to nie można przegapić perskiego ogrodu Fin,
w którym bije źródło ciepłej wody, podziemnymi strumieniami spływające z ich serca, zasilając serię turkusowych basenów i potoków.

Stare miasto to perełka architektoniczna z niezliczonymi historycznymi budynkami, z których większość zamieniona została w luksusowe hotele.
Z tych, które odrestaurowano i obrócono w muzea, najpiękniejsze to posiadłości Borujerdiego i Tabatabeiego, z okresu panowania dynastii Qajarów. Wewnątrz nich przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu.

Do tego misternie zdobiona i zdecydowanie najpiękniejsza publiczna łaźnia Iranu z XVI wieku – Hammam Sułtana Amir Ahmada, rozpościerająca się na powierzchni aż 1000 metrów kwadratowych!

Idealnie symetryczny Meczet Wielkiego Pana, to z kolei jedna z najpiękniejszych sakralnych budowli wzniesionych na przełomie XVIII i XIX w.

Na koniec dnia zostaw bazar Kashanu – centrum handlu od prawie 800 lat, na który składają się karawanseraj, meczety i kolejna łaźnia – tym razem zamieniona w klimatyczną restaurację.
Dla chwili wytchnienia zbocz z jego głównej alei i w malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypij czaj ze sprzedawcami dywanów.

Okolice Kashanu to z kolei miejsce gdzie powstaje najprzyjemniejsza z esencji, używana w perfumach wielkich marek oraz jako pyszny dodatek do lokalnych słodkości – woda różana. W maju wybierz się więc na plantację róż i do jej wytwórni, by podglądać jak powstaje ta magiczna mikstura.

Na koniec zafunduj sobie odrobinę kontrastu i zejdź do podziemnego miasta sprzed 1500 lat, którego labirynt korytarzy i pułapek to arcydzieło architektury oraz ludzkiej pomysłowości.