Wyspa Qeshm

 

Co zobaczyć na wyspie Qeshm

Jeden z irańskich cudów natury – największa wyspa mieszcząca się w objęciach Zatoki Perskiej jest miejscem, którego podczas podróży do Iranu nie wypada ominąć.
I nie ma znaczenia czy jesteście fanami parków narodowych, czy nie. Przyrodnicze i kulturowe atrakcje wyspy Qeshm, na długo zapadną wam w pamięć.

 
Las namorzynowy

Atrakcje wyspa qeshm

Jeśli marzycie o odwiedzeniu niedostępnych Sunderbanów, leżących na pograniczu Bangladeszu i Indii, o wiele łatwiej możecie zobaczyć równie atrakcyjnego irańskiego odpowiednika. Las Hara jest największym lasem namorzynowy Bliskiego Wschodu, a od jego istnienia zależy przetrwanie wielu gatunków zwierząt. Namorzyny są bowiem domem dla ryb, gadów i ptaków, zapewniając tym samym pożywienie mieszkańcom wyspy. Dla pasjonatów dzikiej przyrody są wymarzonym miejscem, by w spokoju obserwować wodne życie, zamieszkujących je stworzeń.
 
Solne jaskinie

jaskinia-solna-namakdan-qeshm

Dla speleologów wyspa Qeshm jest atrakcyjna z innego powodu. Przybywają tutaj by zejść do ogromnego systemu jaskiń solnych, z których najdłuższa ciągnąca się pod ziemią przez 6850 m, jeszcze w 2019 deklasowała wszystkie inne na naszej planecie. Solne twory w jej wnętrzu, urzekają pięknem. Uważajcie jednak podczas wizyty i absolutnie nie wchodźcie do tuneli po deszczach. Opady powodują, że korytarze stają się niestabilne i grożą zawaleniem.
 
Kanion Chahkuh

kanion-chahkuh-wyspa-qeshm

Z systemem solnych jaskiń bezpośrednio powiązane jest istnienie zapierającego dech w piersiach kanionu Chahkuh. Powstał on w wyniku uwolnienia naprężenia w skałach, a następnie przez tysiące lat kształtowany był nieustannym procesem wietrzenia. Na dnie kanionu lokalni posiadają studnie gromadzące pitną deszczówkę. Woda z nich pochodząca, dzisiaj służy jedynie spragnionym turystom. Kanion Chahkuh leży stosunkowo niedaleko systemu solnych jaskiń, nie warto więc rezygnować z odwiedzenia tej geologicznej atrakcji wyspy Qeshm.
 
Zatoka Delfinów

delfiny-wyspa-qeshm-zatoka-perska

Licznie zamieszkujące wody Zatoki Perskiej delfiny butlonose, są stosunkowo łatwe do spotkania podczas wycieczki łodzią z wyspy Qeshm i stanowią atrakcję dla każdego, niezależnie od wieku.
Decydując się na odwiedzenie delfinów, pamiętajcie że ssaki te są wysoko inteligentnymi stworzeniami, podatnymi na czynniki stresowe, prowadzące do ich samobójstw (tak, to nie żart). Jeśli motorniczy waszej łódki zbytnio się do nich zbliży, zdecydowanie zwróćcie mu uwagę.
Pływanie z delfinami jest przy tym absolutnie fatalnym pomysłem, którego nie powinniście rozważać. Jeśli to was nie zniechęca, wiedzcie że Zatokę Perską zamieszkuje ponad 30 gatunków rekinów, których spotkanie na pewno nie jest atrakcją, którą chcielibyście pamiętać przez całe życie.
 
Wielbłądy

atrakcje wyspa qeshm wielbłądy

Te nieodłącznie kojarzące się z Bliskim Wschodem zwierzęta, najłatwiej dzisiaj spotkać wzdłuż wybrzeży Zatoki Perskiej.
Wyspa Qeshm nie jest przy tym wyjątkiem. Wielu zadziwia, że wielbłądy swobodnie wędrują po całej wyspie. Ta swoboda jest pozorna, bo każdy wielbłąd ma właściciela, który dobrze wie gdzie jego stadko przebywa, szczególnie kiedy potrzebuje udoić trochę wielbłądziego mleka 😉
Te wielkie zwierzęta są kolejną atrakcją wyspy Qeshm, a o przygodne zdjęcie z wielbłądem nietrudno. Wielbłądy tak jak inne duże zwierzęta, potrafią być charakterne, a nawet agresywne. Powinno to być tak oczywiste jak puenta irańskiego przysłowia “szotor sawari dolla dolla nemisie”, czyli “pochylony na wielbłądzie nie pojedziesz” 😉
 
Kultura Bandari

atrakcje wyspa qeshm bandari

Wyspa Qeshm nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie odmienna kultura zamieszkującej ją społeczności.
Lokalni dalej pielęgnują stare zwyczaje, kontynuują tradycję budowy drewnianych łodzi i używania odrębnego dialektu, będącego mieszanką perskiego, arabskiego, hindi oraz języków Europy.
Kobiety ukryte za maskami, przemykające w cieniu wąskich uliczek, w wolnym czasie angażują się w ochronę kulturowego dziedzictwa wyspy, utrzymanie rodzin dzięki produkcji i sprzedaży rękodzieła oraz aktywną ochronę gatunkową wielkich podróżników oceanów – żółwi szylkretowych, przybywających na plaże wyspy Qeshm by złożyć jaja.
 
Ten ożywiony skansen, gdzie życie toczy się w dużej mierze tak samo jak 100 lat temu, odwiedzić możecie podczas naszej Wyprawy Totalnej.