Iran FAQ – często zadawane pytania

Iran FAQ – często zadawane pytania.

 

Czyli wszystko co przed podróżą chcielibyście wiedzieć o Iranie, a teraz nie musicie nawet pytać 😉

BEZPIECZEŃSTWO W IRANIE


Czy w Iranie jest bezpiecznie?

Tak, w Iranie jest bardzo bezpiecznie.
Wbrew temu co słyszycie w mediach i czytacie w internecie, Iran był i dalej pozostaje bardzo bezpiecznym krajem dla turystów. Nie zmieniło się to nawet w trakcie protestów z 2019 i 2022 r., które na zachodzie relacjonowano prawie jak wojnę, a w rzeczywistości życie toczyło się tutaj całkowicie normalnie.
Jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa turysty byłoby przypadkowe znalezienie się w miejscu, gdzie odbywały się protesty. O takie przypadkowe zbłądzenie jest jednak wyjątkowo trudno.
Zaś angażowanie się w antyrządowe protesty w żadnym kraju świata (nie tylko w Iranie) nie jest zalecane.
By nadać wagi powyższym słowom, wiedzcie, że w czasie obu protestów byliśmy w Iranie. Nie obserwowaliśmy sytuacji z zagranicy, a z centrum wydarzeń.

Ale polskie MSZ odradza podróże do Iranu!?

To prawda, odradza je jednak głównie w kontekście znalezienia się / uczestnictwa w demonstracjach.
Zaś obserwując od lat publikowane na stronie internetowej MSZ ostrzeżenia, stwierdzamy że są one bardzo rzadko aktualizowane.
Można tam znaleźć informację m.in. o poważnym zagrożeniu epidemiologicznym COVID-19, a sytuacja jest opanowana co najmniej od roku (stan na luty 2023), czy o wciąż trwających protestach, które zakończyły się jeszcze w 2022 roku.
Polski MSZ woli chuchać na zimne i odradzać podróże wszystkim obywatelom, bo w ten sposób pozbywa się potencjalnych problemów, w które nierozważni turyści przyjeżdzający do Iranu bez podstawowej wiedzy o zasadach w nim panujących, mogą się wpakować (fotografowanie niedozwolonych miejsc i obiektów / loty dronami / wkroczenie na tereny parków narodowych bez wymaganych pozwoleń / niezgłoszone prace badawcze).

Czy Iran jest krajem zagrożonym terroryzmem?

Tak, Iran jest krajem zagrożonym terroryzmem. Jednak w stopniu nieporównywalnie mniejszym niż np. Turcja, Egipt czy Kenia.
By zrozumieć czy jest to zagrożenie na tyle poważne, by z jego powodu rozważać rezygnację z podróży do Iranu, trzeba solidnie wgryźć się w statystyki.
Wtedy okaże się że Iranie jesteśmy tak samo zagrożeni śmiercią w wyniku ataku terrorystycznego jak we Francji czy Tunezji, 5-krotnie mniej niż w Kenii, 8-krotnie mniej niż w Turcji i ponad 11 razy mniej niż w Egipcie! (statystyki dla lat 2010 – 2020)
Tym co jednak znacząco odróżnia ataki terrorystyczne w Iranie od przeprowadzanych w innych krajach świata, jest ich cel. Bowiem te w Iranie bardzo rzadko skupiają się na ludności cywilnej, a przeważająca większość z nich na siłach rządowych, w prowincjach z ruchami separatystycznymi takich jak Beludżystan i Chuzestan.
Zaś celem ataków terrorystycznych w innych krajach jest ludność cywilna.
Można więc śmiało powiedzieć, że zagrożenie terroryzmem w Iranie, nie jest większe niż w wielu popularnych destynacjach podróżniczych.

Czy w Iranie istnieje realne ryzyko bycia okradzionym?

Kradzieże kieszonkowe czy rabunki są w Iranie ekstremalnie rzadkie. Przez wszystkie lata spędzone w Iranie, słyszeliśmy tylko o jednym przypadku kradzieży zawartości plecaka. Kradzież, rozbój, rabunek są silnie społecznie i rodzinnie potępiane. Takie zjawisko w zasadzie nie występuje. Możecie się czuć bezpiecznie.

Czy kobieta może czuć się bezpiecznie samotnie podróżując po Iranie?

Tak. Iran jest bardzo bezpiecznym krajem dla samotnie podróżujących kobiet. Irańczycy są przyjaźni, pomocni i nienachalni. Jeśli jesteś blondynką, możesz zwracać na siebie większą uwagę. Nie spodziewaj się jednak niczego złego, będziesz proszona o zrobienie wspólnego zdjęcia, czy pytana jak ci się w Iranie podoba.

 

IRAŃSKA WIZA I FORMALNOŚCI


Czy potrzebuję wizę by wjechać do Iranu?

Tak, jeśli jesteś obywatelem Polski, by wjechać do Iranu potrzebujesz uzyskać wizę, a jeszcze wcześniej promesę wizową.
O procedurze uzyskania irańskiej promesy wizowej oraz samej wizy przeczytasz tutaj.
Promesę wizową możesz uzyskać za naszym pośrednictwem.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić jadąc do Iranu?

Przede wszystkim takie, które swoim zasięgiem pokrywa Iran.
Obecnie niewiele ubezpieczalni wystawia polisy dla podróżujących do Iranu, wybór jest więc ograniczony.
Te które to robią to: Allianz Direct, Warta, PZU i Signal Iduna.

Byłem/am w Izraelu, czy mogę wjechać do Iranu?

Po wizycie w Izraelu możesz wjechać do Iranu, nie ma ku temu zbytnich przeciwskazań.
Jedynym kłopotem mogą być udokumentowane w mediach społecznościowych częste wizyty w Izraelu.
To jednak wcale nie dyskwalifikuje cię z możliwości odwiedzenia Iranu. Co najwyżej zostaniesz poproszony/a o dodatkowe wyjaśnienia, po których udzieleniu najpewniej otrzymasz wizę.

Chcę pojechać do Iranu, ale boję się, że nie zostanę wpuszczony/a do USA.

Nie ma ryzyka, że nie zostaniesz wpuszczony/a do USA po wizycie w Iranie.
USA zniosło wymóg posiadania wiz dla obywateli Polski, chyba że odwiedziło się jeden z “nielubianych” krajów np. Iran.
Teoretycznie w tej sytuacji bylibyście pozbawieni możliwości bezwizowego wjazdu do USA, a planując podróż, należałoby o wizę wystąpić.
Jednak komplikacja wjazdu do USA, po wizycie w Iranu nie ma zastosowania w praktyce.
A to dlatego, że z podróży do Iranu nie pozostaje ślad w paszporcie.
Irańska wiza jest drukowana na osobnej kartce A4, a podczas kontroli paszportowej, Iran nie zostawia stempli wjazdowych/wyjazdowych w paszporcie.
Adekwatna sytuacja ma miejsce w przypadku Izraela.

 

PIENIĄDZE, IRAŃSKA KARTA SIM, INTERNET, GNIAZDKA W IRANIE


Czy w Iranie można płacić kartą?

W Iranie nie można płacić kartą, kraj jest odcięty od międzynarodowych systemów płatności SWIFT / SEPA. Jedyną opcją jest przywieźć do kraju gotówkę na wymianę.

Jaki jest aktualny kurs wymiany Riala irańskiego?

Zawsze aktualny kurs wymiany Riala irańskiego do Euro i Złotego, możesz sprawdzić na końcu tego artykułu poświęconego irańskiej walucie.

Jaką walutę najlepiej przywieźć na wymianę?

Najlepszą walutą na wymianę jest Euro. Dolary amerykańskie są trochę mniej mile widziane, a przy ich wymianie możecie się spodziewać np. niższego kursu w przypadku banknotów ze starszych wydań.

Gdzie wymienić pieniądze w Iranie?

Najlepszym miejscem by wymienić pieniądze są kantory dostępne w centrum każdego dużego miasta.

Gdzie kupić irańską kartę SIM?

Kartę SIM irańskiej sieci komórkowej możecie kupić na lotniskach międzynarodowych w: Teheranie, Esfahanie i Shiraz. Karta kosztuje równowartość 1 €.

Czy istnieją ograniczenia czasowe korzystania z irańskiej karty SIM?

Tak. Obcokrajowiec wjeżdżający do Iranu, może korzystać ze swojego telefonu, do którego włożył irańską kartę SIM, nie dłużej niż 30 dni. Po tym okresie, jego aparat telefoniczny zostanie zablokowany, a jedyną możliwością by dalej z niego korzystać, jest zapłacenie podatku importowego o wartości ok. 20-30% ceny telefonu. Blokada dotyczy tylko możliwości dzwonienia / smsowania i korzystania z internetu w Iranie.
Zakup nowej karty sim po miesięcznym okresie korzystania z poprzedniej, nic nie zmieni. Telefon wciąż będzie zablokowany. Po wyjeździe z kraju, telefon będzie znów normalnie działał.

Czy w Iranie można korzystać z instagrama / facebook'a / TikTok'a / what's app?

Aplikacje społecznościowe takie jak instagram, facebook, twitter czy TikTok są zablokowane. To samo dotyczy większości komunikatorów internetowych typu what’s app, viber, telegram, signal. Jedyną możliwością utrzymania kontaktu z Polską, jest zainstalowanie w telefonie profilu VPN, lub wysłanie / wykonanie międzynarodowego SMS’a / połączenia.

Gniazdka elektryczne i prąd w Iranie

Gniazdka elektryczne w Iranie są identyczne jak w Polsce, nie potrzebujesz żadnego adaptera by naładować swoje urządzenia. Napięcie elektryczne w Iranie to 220V, częstotliwość 50Hz

 

PRAWO I OBYCZAJE W IRANIE


Czy w Iranie można kupić i spożywać alkohol?

Wwożenie, sprzedaż i spożywanie alkoholu jest w Iranie prawnie zakazane. Dotyczy to wszystkich przyjezdnych. Jedynymi osobami mogącymi spożywać alkohol w Iranie są irańscy chrześcijanie, zaratusztrianie i żydzi.
Przyjezdni wyznający jedną z ww. religii, nie mogą spożywać alkoholu w Iranie. Obowiązuje ich takie same prawo jak lokalnych muzułmanów.

Jesteśmy parą bez związku małżeńskiego. Czy możemy wynająć wspólny pokój i spać w jednym łóżku?

Tak, będziecie mogli wynająć pokój i spać w tym samym łóżku. W Iranie nikt nie weryfikuje stanu cywilnego obcokrajowców, stąd pozostawanie w jednym pokoju hotelowym, nie będzie problemem.
Ograniczenia dotyczą wyłącznie samych Irańczyków lub par mieszanych (Polak – Iranka / Polka – Irańczyk)

Jesteśmy parą homoseksualną. Czy możemy jechać do Iranu?

Homoseksualizm jest w Iranie prawnie zakazany. Prawo nie jest jednak w stanie zmienić niczyjej orientacji seksualnej. W Iranie żyje taki sam procent osób LGBTQ, jak w każdym innym państwie świata.
Ze swoją orientacją seksualną nie można się afiszować w miejscach publicznych, należy zachować powściągliwość również w sytuacjach półprywatnych, ponieważ epatowanie uczuciowością jest kulturowym faux pa w Iranie, niezależnie od naszej orientacji seksualnej.
Parom homoseksualnym sugerujemy nie wspominać o swojej orientacji. Póki tego nie robią, nie ma problemu nawet z wynajęciem pokoju ze wspólnym łóżkiem.

Czy w miejscach publicznych kobieta musi zakrywać włosy chustą?

Tak. Irańskie prawo wymaga od kobiet zakrywania nie tylko włosów, ale również rąk (co najmniej do łokcia) i nóg (mniej więcej do kostek).
Więcej o stroju w Iranie tutaj.

Czy będąc w Iranie mogę nakładać makijaż?

Oczywiście! Iranki uwielbiają się malować i słyną z bardzo ciężkiego makijażu noszonego poza domem.

Czy mężczyzna może w Iranie nosić krótkie spodnie i koszulkę z krótkim rękawem?

Krótkie spodnie są obyczajowo niewskazane do zakładania w miejscach publicznych. Możesz spakować 1 lub 2 pary krótkich spodni, by założyć je na pustyniach czy nad Zatoką Perską, gdzie ze względu na bardzo wysoką temperaturę, bliskość morza i kulturową odmienność mieszkańców, są one dozwolone również w miejscach publicznych (nie dotyczy meczetów i innych obiektów religijnych).
W całym Iranie mężczyźni mogą nosić koszulki z krótkim rękawem. Również w meczetach.

 

JEDZENIE I PICIE W IRANIE


Wegetarianie i weganie

Możesz mieć pewną trudność w znalezieniu jedzenia jeśli jesteś osobą na diecie roślinnej.
Koncepcja niejedzenia mięsa, mimo że w Iranie jest rozwijającym się od kilku lat trendem, wciąż stoi daleko w tyle za Europą.
Restauracje wegetariańskie/wegańskie znajdziesz tylko w stolicy i kilku największych miastach. Ceny są wygórowane, a jedzenie średnie.
W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się w kierunku lokalnych potraw niezawierających mięsa.
Na liście waszych opcji znajdą się (pierwsze dwa dania dostępne prawie w każdej restauracji):
– kaszke bademdżan (smażony bakłażan w jogurcie, z czosnkiem i miętą)
– mirza qasemi (bakłażan pieczony na ruszcie, z pomidorami i czosnkiem)
– falafel (cieciorkowe kotleciki w bułce ze świeżymi ziołami, sałatą, pomidorem i piklowanymi ogórkami)
– adasi (zupa soczewicowa serwowana na śniadanie w czaj chune’ach na bazarach i innych miejscach, gdzie stołują się lokalni sprzedawcy)
– omlet (jajko zasmażane na pomidorach, znajdziecie go tam gdzie serwują adasi)
– lubia garm (irańska wersja fasolki po bretońsku, znów tam gdzie adasi)
– asze reszte (gęsta zupa z kilkoma rodzajami fasoli, jogurtem, nitkami makaronowymi, doprawiona prażoną cebulką i smażoną miętą – gotowana w wielkich garach w przyulicznych jadłodajniach bez stołów i krzeseł).
Musicie też wiedzieć, że ryby, owoce morza oraz kurczak nie są w Iranie uważane za mięso. Upewnijcie się, że zostaliście dobrze zrozumieni.

Alergie pokarmowe

Niestety, w Iranie nikt się nie przejmuje alergiami pokarmowymi.
Nie możecie ufać nawet etykietom na produktach spożywczych, ponieważ nie o wszystkich składnikach się pisze. Często angielska wersja etykiety różni się składnikami od wersji perskojęzycznej.

Czy irańska kuchnia jest ostra?

Obowiązuje zasada: czym dalej na południe, tym używa się większej ilości przypraw.
Północ Iranu to jedzenie łagodne (chociaż nadużywa się czosnku), centrum jest przyprawione, ale jeszcze nie ostre.
Dopiero w prowincjach leżących nad Zatoką Perską i wzdłuż Zatoki Omańskiej, znajdziecie ostre potrawy.

Picie wody z kranu w Iranie

Możecie być zdziwieni, ale irańska “kranówka”, prawie wszędzie nadaje się do picia. Jej smak może nie zawsze was zadowalać, ale jest bezpieczna do spożycia bez filtrowania (filtr jest w stanie poprawić jej smak).

Kawa w Iranie

Kawa w Iranie wreszcie wróciła do łask. Znajdziecie ją na każdym rogu 🙂
Typowa mieszanka to raczej mocno palony blend 60% arabiki, 40% robusty.
Z doświadczenia wiemy, że smakuje większości Polakom.
W lepszych kawiarniach znajdziecie kawy single origin, 100% arabiki.
Jeśli jednak jak my jesteście miłośnikami alternatyw i ziaren przygotowanych metodami naturalnymi, nawet nie szukajcie. Kawiarni serwujących takie kawy w Iranie prawie nie ma.