Shiraz

Tak jak podczas każdej wyprawy do Iranu, Shiraz jest punktem obowiązkowym, tak też każda wizyta w Shiraz musi się zacząć od Kolorowego Meczetu – Nasir-al-Mulk.
Wczesna pora nie jest tutaj przypadkowa. Najbardziej zjawiskowo meczet wygląda właśnie z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w kolorowych witrażach tworząc magiczną feerię barw wewnątrz.

Pobudzeni kolorami rzućcie się w objęcia pobliskiego Vakil Bazaar,
który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.

Odpocznijcie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty),
odwiedźcie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru gdzie kto wie…może będziecie mieć szansę spotkać derwisza?

Okrążcie cytadelę Karim Khana zbudowaną w czasie panowania Dynastii Zand, z trudną do przeoczenia “krzywą wieżą”.

Zrelaksujcie się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i złóżcie hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi.

Przejdźcie się uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy i spróbujcie wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.

Odwiedźcie mauzoleum Shah Cheragh – swoisty gabinet luster, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.

A na koniec  poczujcie podmuch wielkiej historii imperium w Persepolis.

Sprawdź nasze najbliższe wyprawy do Iranu, podczas których zobaczysz Shiraz.