Rajd konny w Iranie + Trans Alborz trekking

Przez lasy i stepy Hyrkanii

Konno przez bezkresne stepy irańskiej Turkmenii i piesza przeprawa przez góry Elburs – od lasów deszczowych wybrzeża morza Kaspijskiego, przez krajobrazy wysokogórskie Elbursu, aż do słynnej doliny Alamut.

17 DNI
Kwiecień + Wrzesień 2022

 

Poczuj prawdziwą wolność, galopując rumakiem słynnej rasy akhal teke i zaśnij w turkmeńskiej jurcie, otoczony ciszą rozległego stepu.
Zejdź z siodła by pokonać las deszczowy Iranu, przełęcze położone wysoko ponad chmurami i odwiedzić zagubione wśród gór pasterskie wioski.
Zobacz jak powstaje pyszny irański czaj, spróbuj specjałów kuchni północnego Iranu, a stopom daj się ponieść przez bazary pamiętające czasy perskiego imperium.
Wejdź do pałaców szachów, karawanserajów Jedwabnego Szlaku i trenuj antyczne sporty, których długa tradycja wciąż jest kontynuowana.
Daj się porwać przygodzie, pełnej sportowych doznań, spektakularnej przyrody i ogromnych przestrzeni.

Plan rajdu konnego i wyprawy trekingowej w Iranie:

 

DZIEŃ 1. & 2. LOT DO IRANU & TEHERAN

WIELKI BAZAR TEHERANU, WIEŻA AZADI, PAŁAC GOLESTAN.

wieza-azadi-teheran

Naszą podróż rozpoczynamy w bogatym Teheranie, który w żadnym stopniu nie jest tym, czego się spodziewacie. Pokażemy i opowiemy o jego najbardziej słynnych miejscach: z Golestanem – pałacem perskich szachów pełnym drogocennych eksponatów, Wieżą Azadi czy Wielkim Bazarze Teheranu na czele. Dzień okrasimy kulinarnymi ciekawostkami teherańskiego street food’u.
Wieczorem wsiądziemy do pociągu i udamy się w stronę Turkmenii, gdzie czeka nas rajd konny.

DZIEŃ 3. – 7. RAJD KONNY PO STEPACH IRAŃSKIEJ TURKMENII & GONBAD-E KAVUS

STEPY W SIODLE, TURKMENI, NOCLEG W JURTACH, DYWANY, PRODUKCJA JEDWABIU, MEDRESA, WIEŻA QABUS'A

konna-wyprawa-w-iranie

Pierwszego dnia wejdziemy do świata islamskich nauk w najstarszej medresie irańskiej Turkmenii.
Odwiedzimy także lokalne kobiety, by przyjrzeć się jak powstaje drogocenny jedwab.
Krótka przejażdżka końmi po okolicy, przygotowanie do konnej wyprawy i nocleg.
Kolejne trzy dni i noce to krajobrazy i przestrzenie, których Iranowi pozazdrościć mogą najpiękniejsze stepy Mongolii czy Turkmenistanu.
Bezkreśnie falujące trawiaste pagórki, górskie przełęcze i kotliny rzek, do tego nocleg w jurtach i narodowa duma Turkmenów: konie rasy Akhal Teke i Yamut, którymi galopować będziemy w stronę zachodzącego słońca przez najpiękniejszy region Iranu.
Odwiedzimy odległe wioski, spotkamy pasterzy żyjących w stepie i przyjrzymy się jak powstają turkmeńskie dywany. A jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy także wolno żyjące turkmeńskie konie.
Rajd konny zakończymy na cmentarzu pełnym fallicznych nagrobków, gdzie ze szczytu urwiska rozciągać się będzie widok aż po horyzont.
Ostatniego dnia wycieczka by zobaczyć wpisaną na listę UNESCO wieżę Qabus’a.

 

DZIEŃ 8. DAMGHAN & BADAB-E SURT

NAJSTARSZY MECZET IRANU, MAUZOLEA, IRAŃSKIE PAMUKKALE, SOLNISKO.

badab-e surt

Damghan w przeszłości leżący na trasie Jedwabnego Szlaku, całymi garściami czerpał z jego bogactwa. Dzisiaj skrywa jedne z największych skarbów Iranu: najstarszy meczet w kraju, kompleks średniowiecznych mauzoleów oraz nieskażoną turystyką życzliwość mieszkańców, wyborną kuchnię i prawdopodobnie najlepsze pistacje na świecie.
Przygotujcie się więc na prawdziwą ucztę w irańskim stylu i nie liczcie kalorii, bo takiej ilości autentycznych i charakterystycznych potraw nie znajdziecie w żadnym innym irańskim mieście.
Obraz Damghanu uzupełnimy przyrodniczymi atrakcjami, zabierając was do irańskiego odpowiednika słynnego Pamukkale, gdzie zobaczymy naturalne tarasowe baseny o pięknych rdzawo-żółtych kolorach, zasilane wodą z mineralnych źródeł.
Zachód słońca obserwować będziemy na ogromnym solnisku, na największej irańskiej pustyni – Wielkiej Pustyni Słonej.
Nocny przejazd koleją I klasą sypialną do Rasht’u

 

DZIEŃ 9. & 10. WIOSKA U PODNÓŻA GÓR ELBURS

WARSZTAT RZEMIEŚLNICZY, PLANTACJA I FABRYKA HERBATY, MORZE KASPIJSKIE.

irańczycy-nad-morzem-kaspijskim

U celu kwaterujemy się w tradycyjnym drewnianym domu, położonym wprost na plantacji herbaty, gdzie zjemy posiłek przygotowany przez lokalną kucharkę.
Następnie wizyta w warsztacie rzemieślniczym i fabryce herbaty.
Aby lepiej zrozumieć Iran, wybierzemy się także na plażę będącą jednym z najciekawszych plenerów zdjęciowych podczas całej wyprawy. Nie będzie nim jednak dzięki wątpliwemu pięknu morza Kaspijskiego, a z powodu samych Irańczyków, których aktywności i aparycja staną się tłem do opowiedzenia o kulturowo-społecznej konstrukcji Iranu.
Czas na odpoczynek wśród subtropikalnej zieleni. Przygotowanie do trekingu w górach Elburs.

DZIEŃ 11. – 14. TREKING W GÓRACH ELBURS – TRANS ALBORZ TREKKING

LAS DESZCZOWY, WIOSKI ODCIĘTE OD ŚWIATA, PRZEJŚCIE PASMA GÓRSKIEGO ALBORZ, ZDOBYCIE CZTEROTYSIĘCZNIKA, SPOTKANIA Z PASTERZAMI.

trans-alborz-trekking

Naszym celem piesze przekroczenie gór Alborz, gdzie kryją się wioski otoczone prastarym lasem hyrkańskim, a do których wciąż nie prowadzą żadne drogi.
Czterodniowy treking rozpocznie się u wejścia do jednego z najbardziej spektakularnych kanionów północnego Iranu, porośniętego wilgotnym lasem strefy podzwrotnikowej.
Przemierzymy zielone doliny, zamieszkiwane przez żyjących w dziczy pasterzy, przekroczymy granicę chmur by osiągnąć przełęcz na wysokości 3500 m. n.p.m., z której rozciągać się będą widoki na morze Kaspijskie i dolinę Alamut, dokąd przez nagie skały i wśród okrytych śniegiem szczytów, poprowadzi nasza trasa.
Ta część gór Alborz zamieszkiwana jest przez niedźwiedzie brunatne, wilki i kozy bezoarowe, sporadycznie widuje się tutaj także lamparty perskie.
Chętni będą mieli możliwość zdobycia dwóch szczytów górskich: 3700 i 4000 m. n.p.m. (wejście na wyższy szczyt możliwe wyłącznie w przypadku dobrej pogody).
Pierwszą noc spędzimy w najbardziej autentycznej górskiej wiosce pasterskiej. Zero elektryczności, żadnych dróg i zasięgu telefonii komórkowej, a prysznic pod wiadrem wody 😉
Kolejne noclegi pod namiotami, wielkie niebo, miliony gwiazd i życie bliskie naturze.

 

DZIEŃ 15 – 17. QAZVIN

PAŁAC CHEHEL SOTUN, BAZAR I KARAWANSERAJ JEDWABNEGO SZLAKU, HISTORYCZNY DOM KUPIECKI, MECZET PIĄTKOWY, ZURKHANE.

meczet-piątkowy-qazvin

Po czterodniowym trekingu w górach Alborz, odpoczniemy w historycznej posiadłości, zamienionej w najlepszy hotel dawnej stolicy perskiego imperium.
Odwiedzimy XVI w. pałacyk szacha Iranu – Chehel Sotun oraz stary Meczet Piątkowy.
O życiu bogatych kupców opowiemy w najpiękniejszej historycznej posiadłości Qazvin’u, a w czasie wolnym ruszymy na bazar i do największego miejskiego karawanseraju Iranu, gdzie będzie szansa na zakup orientalnego rękodzieła i przypraw.
Podróż zakończymy w duchu całej wyprawy, wspólnie z irańskimi siłaczami trenując antyczny sport pahlevani.
Wylot do Polski ostatniego dnia nad ranem.

 

TRASA WYPRAWY KONNO-TREKINGOWEJ W IRANIE

 

 

ODKRYJ NASZE INNE TRASY PO IRANIE:

3 granice iran wyprawa poza szlakiem 7 pereł orientu wycieczka do iranu