Rajd konny w Iranie + antyczne sporty Persji

Przez lasy i stepy Hyrkanii

Konno przez lasy deszczowe wybrzeża morza Kaspijskiego, spektakularne góry Elbrus i bezkresne stepy irańskiej Turkmenii.

15 DNI
19 maja – 2 czerwca 2021

 

Poczuj prawdziwą wolność, galopując rumakiem słynnej rasy Akhal Teke w towarzystwie mistrza świata łucznictwa konnego.
Nie schodząc z siodła, pokonaj położone wysoko ponad chmurami przełęcze i odwiedź zagubione wśród gór wioski pasterskie, gdzie życie jest wciąż tak proste jak przed wiekami.
Zobacz jak powstaje pyszny irański czaj, spróbuj specjałów kuchni północnego Iranu, a stopom daj się ponieść przez bazary pamiętające czasy perskiego imperium.
Wejdź do pałaców szachów, karawanserajów Jedwabnego Szlaku i trenuj antyczne sporty, których długa tradycja wciąż jest kontynuowana.
Daj się porwać przygodzie, pełnej sportowych doznań, spektakularnej przyrody i ogromnych przestrzeni.

Plan rajdu konnego w Iranie:

 

DZIEŃ 1. & 2. LOT DO IRANU & WIOSKA U PODNÓŻA GÓR ELBRUS

WIZYTA W WARSZTATACH RZEMIEŚLNICZYCH, PLANTACJA I FABRYKA HERBATY.

plantacja-herbaty-iranwarsztat-kowalski-iran

Prosto z lotniska położonego w pustynnej scenerii, ruszymy w kierunku soczyście zielonych lasów deszczowych wybrzeża morza Kaspijskiego.
Góry Elbrus przetniemy spektakularną Road 59.
U celu kwaterujemy się w pięknym tradycyjnym drewniano-glinianym domu, gdzie zjemy posiłek przygotowany przez lokalną kucharkę.
Czas na odpoczynek wśród subtropikalnej zieleni, a następnie wizyta w warsztatach rzemieślniczych oraz plantacji i fabryce herbaty, gdzie czeka nas degustacja słynnego irańskiego czaju.

DZIEŃ 3. – 5. RAJD KONNY W GÓRACH ELBRUS

KONNA WYPRAWA I KONNE SZTUKI WALKI Z IRAŃSKIM MISTRZEM ŚWIATA.

iran-w-siodlełucznictwo-konne-iran

Rajd konny rozpocznie się u wejścia do jednego z najbardziej spektakularnych kanionów północnego Iranu, porośniętego starym lasem hyrkańskim.
Przemierzymy zielone doliny, gdzie spotkamy pasterzy i zostaniemy poczęstowani świeżymi serami i tradycyjnym irańskim jogurtem.
Miniemy odcięte od świata wioski, przekroczymy granicę chmur i brody górskich rzek oraz osiągniemy przełęcz na wysokości 3200 m. n.p.m., z której rozciągać się będą widoki na morze Kaspijskie i dolinę Alamut.
Nasze noce spędzimy w najbardziej autentycznej górskiej wiosce pasterskiej otoczonej czterotysięcznikami. Zero elektryczności, żadnych dróg i zasięgu telefonii komórkowej. Wielkie niebo, miliony gwiazd i życie bliskie naturze.
Nocleg pod namiotami i w tradycyjnych domkach pasterskich, a prysznic pod wiadrem wody 😉
Atmosferę podkręcimy jeszcze bardziej, trenując wraz z mistrzem świata łucznictwa konnego dawne sztuki wojenne irańskich plemion.

rajd-konny-iran-lasy-hyrkańskierajd-konny-iran

 

DZIEŃ 6. MASULEH

TARASOWA WIOSKA.

wioska-masuleh-iranmasuleh-rajd-konny-iran

Po trzech dniach konnego rajdu, odpoczniemy w najsłynniejszej tarasowej wiosce Iranu, gdzie dachy domów tworzą jednocześnie podwórka i uliczki położone kilka metrów wyżej.
Czekają nas tysiące schodków prowadzących w górę i dół, lokalny folklor, niezapomniana sceneria glinianych domków przyklejonych do górskiego zbocza oraz kulinarne specjały.

 

DZIEŃ 7. & 8. QAZVIN

PAŁAC CHEHEL SOTUN, BAZAR I KARAWANSERAJ JEDWABNEGO SZLAKU, HISTORYCZNY DOM KUPIECKI, MECZET PIĄTKOWY, MEDRESA, ZURKHANE.

zurkhane-siłownia-pahlevani-siłaczeqazvin-rajd-konny-iran

W dawnej stolicy perskiego imperium odwiedzimy XVI w. pałacyk Chehel Sotun, wzniesiony przez szacha Iranu oraz stary Meczet Piątkowy.
Wejdziemy do świata islamskich nauk w ogromnej medresie, a o życiu bogatych kupców opowiemy w najpiękniejszej historycznej posiadłości Qazvin’u.
W czasie wolnym ruszymy na bazar i do największego miejskiego karawanseraju Iranu, gdzie będzie szansa na zakup rękodzieła i przypraw.
Dzień zakończymy wizytą w zurkhane, w którym irańscy siłacze trenują antyczny sport pahlevani.

 

DZIEŃ 9. & 10. DAMGHAN & BADAB-E SURT

NAJSTARSZY MECZET IRANU, MAUZOLEA, IRAŃSKIE PAMUKKALE.

damghan-mauzoleumbadab-e surt

O poranku ruszymy dawną trasą Jedwabnego Szlaku.
Przemierzymy główny szlak północny, biegnący z zachodu na wschód, po drodze mijając historyczne przystanki dla karawan.
Na obiad zatrzymamy się Damghan, gdzie odwiedzimy najstarszy meczet Iranu oraz kompleks średniowiecznych mauzoleów.
Noc spędzimy na miękkich perskich dywanach, w tradycyjnym domu położonym w samym sercu pasma górskiego wschodniego Elbrusu.
Kolejnego dnia odbędziemy trekking by zobaczyć irański odpowiednik słynnego Pamukkale. Naturalne tarasowe baseny o pięknych rdzawo-żółtych kolorach, zasilane wodą z ciepłych źródeł.

 

DZIEŃ 11. – 13. RAJD KONNY PO STEPACH IRAŃSKIEJ TURKMENII & GONBAD-E KAVUS

STEPY W SIODLE, NOCLEG W JURTACH, WIEŻA KAVUS, WULKAN BŁOTNY

konna-wyprawa-w-iraniewieża-kavus-gonbad-e-kavus

Krajobraz i przestrzenie, których Iranowi pozazdrościć mogą najpiękniejsze stepy Mongolii czy Turkmenistanu.
Po konnej wyprawie w górach Elbrus, stepy irańskiej Turkmenii przywitają nas zupełnie inną scenerią.
Bezkreśnie falujące trawiaste pagórki, nocleg w jurtach i narodowa duma Turkmenów: konie rasy Akhal Teke i Yamut, którymi galopować będziemy w stronę zachodzącego słońca przez najpiękniejszy region Iranu.
Rajd konny zakończymy na cmentarzu pełnym fallicznych nagrobków, gdzie ze szczytu urwiska rozciągać się będzie widok aż po horyzont.
Ostatniego dnia odwiedzimy wpisaną na listę UNESCO wieżę Kavus oraz wulkan błotny.

rajd-konny-w-iranierajd-konny-irańskie-stepy

 

DZIEŃ 14. & 15. TEHERAN

TRANS-ALBORZ RAILWAY, WIELKI BAZAR TEHERANU, WIEŻA AZADI, CHOGAN.

bazar-teheranuwieza-azadi-teheran

Do Teheranu przemieścimy się w komfortowych warunkach słynną prawie 100-letnią linią kolejową Trans-Alborz, przecinającą góry Elbrus wieloma mostami i tunelami.
W stolicy spotkamy drużynę trenującą narodowy sport Iranu – chogan czyli polo, które pochodzi właśnie z Persji. Będziecie mieli szansę z bliska zapoznać się z zasadami tej wpisanej na listę UNESCO gry.
Podróż zakończymy odwiedzając Wielki Bazar Teheranu, słynną wizytówkę miasta – wieżę Azadi i próbując teherańskiego street food’u.

 

TRASA RAJDU KONNEGO W IRANIE

 

ODKRYJ NASZE INNE TRASY PO IRANIE:

3 granice iran wyprawa poza szlakiem 7 pereł orientu wycieczka do iranu