Waluta w Iranie – wszystko co musisz wiedzieć

 

Najważniejszą informacją dla każdego planującego wymianę pieniędzy w Iranie, jest to że nie funkcjonują tutaj międzynarodowe systemy bankowe.
Sankcje odcięły Iran od wspólnego rynku walutowego, a co za tym idzie niemożliwa jest wypłata pieniędzy z bankomatów, czy odebranie przelewu międzynarodowego.
Dlatego w ruchu turystycznym to gotówka stała się przyjętym systemem rozliczeniowym. Tej zabierzcie więcej niż planujecie wydać, bo w razie potrzeby nie dostaniecie się do pieniędzy przechowywanych w zagranicznych bankach.
Nie należy się przy tym obawiać rabunków i utraty środków finansowych. Tego typu zdarzenia są w Iranie ekstremalnie rzadkie. Przez wszystkie lata tutaj spędzone, słyszeliśmy tylko o jednej takiej sytuacji.

Rial irański

pieniądze w iranie

Oficjalną walutą Iranu jest Rial irański, który ze względu na zbyt dużą ilość zer w wyniku, przy każdej transakcji przeistacza się w Tomany.
Warto to mieć na uwadze bo Irańczycy prawie nigdy nie podają kwot widniejących na banknotach. Dodatkowo, jakby na złość turystom i sobie nawzajem, stosują też różne przeliczniki 😉
100 000 Riali (IRR) = 10 000 lub 10 Toman (T)

Najniższy banknot, którym przyjdzie Wam obracać to 10 000 IRR, najwyższy 1 000 000 IRR
Banknoty z dolnej granicy nie przedstawiają żadnej realnej wartości.
W obrocie mają też zastosowanie monety, które z powodu inflacji powoli odchodzą w zapomnienie.
Warto dobrze przyglądać się “drobniakom”, które otrzymujecie. Monety były wybijane w seriach prezentujących różne historyczne obiekty Iranu i stanowią jeśli nie rarytas, to na pewno ciekawą pamiątkę z Iranu.

Jaką walutę zabrać do Iranu: Euro czy USD?

W Iranie najłatwiej wymienicie niezniszczone banknoty Euro o nominałach 50, 100, 200 €.
Wymiana dolarów amerykańskich jest mniej opłacalna oraz bardziej kłopotliwa. Starsze wydania są zwykle nieprzyjmowane przez banki, kantory i hotele, a nowe lekko sfatygowane banknoty powodują obniżenie kursu wymiany.
Chcesz uniknąć kłopotów i rozczarowania przy wymianie pieniędzy w Iranie?
Zapomnij o USD, zabierz ze sobą Euro 😉

Gdzie wymienić pieniądze?

W Iranie działa bardzo prężny rynek wymiany walut, i nie skłamiemy pisząc, że można to zrobić dosłownie na każdym kroku:

♦ bank – zawiła biurokracja, gorsze kursy wymiany oraz czasochłonność procedur powodują, że jest to ostatnie miejsce, które polecamy,

♦ hotele i guesthousy (niektóre) – w nich możemy się spodziewać sprawnej wymiany i niestety najgorszego kursu, ale za to bez wychodzenia na ulicę,

♦ kantor – legalnie funkcjonujące kantory są dostępne w pobliżu historycznych centrów miast, czyli tam gdzie przybywają turyści. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, potrzeba tylko waszego paszportu, a kurs wymiany jest bardzo dobry.

♦ ulica – w okolicach kantorów zawsze czeka wielu drobnych handlarzy oferujących taki sam lub nieznacznie lepszy kurs od kantorów. Jeśli te kilka groszy dodatkowego zarobku was nęci, wiedzcie że wymieniając pieniądze na ulicy, popełniacie przestępstwo.

Kiedy potrzebujemy wymienić pieniądze, zawsze korzystamy z kantorów.
Jest to najwygodniejsze, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, a dodatkowo o bardzo dobrym kursie.
Zwracajcie tylko uwagę, aby banknoty 500 000 i 1 000 000 Riali otrzymywane przy wymianie, nie były podarte i bardzo ubrudzone.
Na spokojnie przejrzyjcie cały plik i poproście o wymianę tego co nie spełni kryteriów. Jeśli zaakceptujecie zniszczone banknoty, ciężko będzie z nich później zrobić jakikolwiek użytek.
Banknoty o mniejszych nominałach są zwykle akceptowane w każdym stanie.

Wymiana pieniędzy na lotnisku Imama Khomeiniego (IKIA) w Teheranie

Iran należy do wąskiej grupy krajów, które oferują świetny kurs wymiany już na lotnisku w Teheranie. Bardzo często jest on lepszy niż w jakimkolwiek innym kantorze, który odwiedzicie podczas całej podróży.
Zachęcamy więc do wymiany właśnie w tym miejscu. Nie bójcie się co zrobicie z ewentualnie niewydanymi pieniędzmi, bo kantor oferuje tak samo dobry kurs odkupu. Aby wymienić Euro czy USD (+ inne waluty) wymagane jest okazanie paszportu. Stanowisko przez nas sprawdzone znajduje się na ostatnim piętrze lotniska (osiągalne ruchomymi schodami lub windą) i jest to zwykły kiosk opisany “Exchange”. Na lotnisku operuje także kilka banków, ale ich kurs jest mniej korzystny.

Aktualny kurs wymiany Riala irańskiego

Realny kurs wymiany (X.2021) do Euro to:
310 000 IRR = 1 €
100 000 IRR = 1,48 PLN