Pieniądze w Iranie

Waluta Iranu, kurs, gdzie wymienić pieniądze – wszystko co musisz wiedzieć o pieniądzach w Iranie

 

Najważniejszą informacją dla każdego planującego wymianę pieniędzy w Iranie, jest to że nie działają tutaj zagraniczne karty płatnicze.
Sankcje odcięły Iran od wspólnego rynku walutowego, a co za tym idzie, niemożliwa jest wypłata pieniędzy z bankomatu, czy odebranie przelewu międzynarodowego.
Dlatego w ruchu turystycznym to gotówka stała się przyjętym systemem rozliczeniowym. Tej zabierzcie więcej niż planujecie wydać, bo w razie potrzeby nie dostaniecie się do pieniędzy przechowywanych w zagranicznych bankach.
Nie należy się przy tym obawiać rabunków i utraty środków finansowych. Tego typu zdarzenia są w Iranie ekstremalnie rzadkie.

Waluta Iranu

irańska waluta to rial irański

Oficjalną walutą Iranu jest Rial irański, który ze względu na zbyt dużą ilość zer w wyniku, przy każdej transakcji przeistacza się w Tomany.
Warto to mieć na uwadze, bo Irańczycy prawie nigdy nie podają kwot widniejących na banknotach. Dodatkowo, jakby na złość turystom i sobie nawzajem, stosują też różne przeliczniki 😉
100 000 Riali = 10 000 lub 10 Toman
10 000 000 Riali = 1 000 000 lub 1 Toman

Najniższy irański banknot, którym przyjdzie Wam obracać to 10 000 Riali, najwyższy 1 000 000 Riali
Banknoty z dolnej granicy nie przedstawiają żadnej realnej wartości.
W obrocie jeszcze niedawno miały też zastosowanie monety, które z powodu inflacji w zasadzie odeszły w zapomnienie.
Irańskie monety były wybijane w seriach prezentujących różne historyczne obiekty i stanowią jeśli nie rarytas, to na pewno ciekawą pamiątkę z Iranu.

Jaką walutę zabrać do Iranu: Euro czy USD?

W Iranie najłatwiej wymienicie niezniszczone banknoty Euro o nominałach 50, 100, 200 €.
Wymiana dolarów amerykańskich jest mniej opłacalna oraz bardziej kłopotliwa. Starsze wydania są zwykle nieprzyjmowane przez banki, kantory i hotele, a nowe lekko sfatygowane banknoty powodują obniżenie kursu wymiany.
Chcesz uniknąć kłopotów i rozczarowania przy wymianie pieniędzy w Iranie?
Zapomnij o USD, zabierz ze sobą Euro 😉

Gdzie wymienić pieniądze w Iranie?

W Iranie działa bardzo prężny rynek wymiany walut, i można to zrobić dosłownie na każdym kroku:

♦ bank – zawiła biurokracja, gorsze kursy wymiany oraz czasochłonność procedur powodują, że jest to ostatnie miejsce, które polecamy,

♦ hotele i guesthousy (niektóre) – w nich możemy się spodziewać sprawnej wymiany i niestety najgorszego kursu, ale za to bez wychodzenia na ulicę,

♦ kantor – legalnie funkcjonujące kantory są dostępne w pobliżu historycznych centrów miast, czyli tam gdzie przybywają turyści. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, potrzeba tylko waszego paszportu, a kurs wymiany jest bardzo dobry.

♦ ulica – w okolicach kantorów zawsze czeka wielu handlarzy oferujących taki sam lub nieznacznie lepszy kurs od kantorów. Nie jest to legalna praktyka i często pod lepszym kursem kryje się prowizja cinkciarza, o której dowiecie się na koniec transakcji.

Kiedy potrzebujemy wymienić pieniądze w Iranie, zawsze korzystamy z kantorów.
Jest to najwygodniejsze, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, a dodatkowo o bardzo dobrym kursie.
Zwracajcie tylko uwagę, aby banknoty 500 000 i 1 000 000 Riali otrzymywane przy wymianie, nie były mocno podarte (lekkie uszkodzenia i naderwania nie stanowią problemu).
Na spokojnie przejrzyjcie cały plik i poproście o wymianę tego co nie spełni kryteriów. Jeśli zaakceptujecie zniszczone banknoty, ciężko będzie z nich później zrobić jakikolwiek użytek.
Banknoty o mniejszych nominałach są zwykle akceptowane w każdym stanie.

Wymiana pieniędzy na lotnisku Imama Khomeiniego (IKIA) w Teheranie

Kantor znajduje się na górnym poziomie lotniska – terminal odlotów (dostać tam można się ruchomymi schodami) i jest to zwykły kiosk opisany “Exchange”.
Aby wymienić Euro czy USD (+ inne waluty) wymagane jest okazanie paszportu.
Na lotnisku operuje także kilka banków, ale ich kurs jest mniej korzystny.

Aktualny kurs wymiany Riala irańskiego

Aktualny kurs wymiany Riala irańskiego (II.2024) do Euro to:
560 000 Riali = 1 €
100 000 Riali = 0,78 PLN