Pieniądze w Iranie

Waluta Iranu, kurs, gdzie wymienić pieniądze – wszystko co musisz wiedzieć o pieniądzach w Iranie

 

Najważniejszą informacją dla każdego planującego wymianę pieniędzy w Iranie, jest to że nie działają tutaj zagraniczne karty płatnicze.
Sankcje odcięły Iran od wspólnego rynku walutowego, a co za tym idzie, niemożliwa jest wypłata pieniędzy z bankomatu, czy odebranie przelewu międzynarodowego.
Dlatego w ruchu turystycznym to gotówka stała się przyjętym systemem rozliczeniowym. Tej zabierzcie więcej niż planujecie wydać, bo w razie potrzeby nie dostaniecie się do pieniędzy przechowywanych w zagranicznych bankach.
Nie należy się przy tym obawiać rabunków i utraty środków finansowych. Tego typu zdarzenia są w Iranie ekstremalnie rzadkie.

Waluta Iranu

irańska waluta to rial irański

Oficjalną walutą Iranu jest Rial irański, który ze względu na zbyt dużą ilość zer w wyniku, przy każdej transakcji przeistacza się w Tomany.
Warto to mieć na uwadze, bo Irańczycy prawie nigdy nie podają kwot widniejących na banknotach. Dodatkowo, jakby na złość turystom i sobie nawzajem, stosują też różne przeliczniki 😉
100 000 Riali = 10 000 lub 10 Toman
10 000 000 Riali = 1 000 000 lub 1 Toman

Najniższy irański banknot, którym przyjdzie Wam obracać to 10 000 Riali, najwyższy 1 000 000 Riali
Banknoty z dolnej granicy nie przedstawiają żadnej realnej wartości.
W obrocie jeszcze niedawno miały też zastosowanie monety, które z powodu inflacji w zasadzie odeszły w zapomnienie.
Irańskie monety były wybijane w seriach prezentujących różne historyczne obiekty i stanowią jeśli nie rarytas, to na pewno ciekawą pamiątkę z Iranu.

Jaką walutę zabrać do Iranu: Euro czy USD?

W Iranie najłatwiej wymienicie niezniszczone banknoty Euro o nominałach 50, 100, 200 €.
Wymiana dolarów amerykańskich jest mniej opłacalna oraz bardziej kłopotliwa. Starsze wydania są zwykle nieprzyjmowane przez banki, kantory i hotele, a nowe lekko sfatygowane banknoty powodują obniżenie kursu wymiany.
Chcesz uniknąć kłopotów i rozczarowania przy wymianie pieniędzy w Iranie?
Zapomnij o USD, zabierz ze sobą Euro 😉

Gdzie wymienić pieniądze w Iranie?

W Iranie działa bardzo prężny rynek wymiany walut, i można to zrobić dosłownie na każdym kroku:

♦ bank – zawiła biurokracja, gorsze kursy wymiany oraz czasochłonność procedur powodują, że jest to ostatnie miejsce, które polecamy,

♦ hotele i guesthousy (niektóre) – w nich możemy się spodziewać sprawnej wymiany i niestety najgorszego kursu, ale za to bez wychodzenia na ulicę,

♦ kantor – legalnie funkcjonujące kantory są dostępne w pobliżu historycznych centrów miast, czyli tam gdzie przybywają turyści. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, potrzeba tylko waszego paszportu, a kurs wymiany jest bardzo dobry.

♦ ulica – w okolicach kantorów zawsze czeka wielu handlarzy oferujących taki sam lub nieznacznie lepszy kurs od kantorów. Nie jest to legalna praktyka i często pod lepszym kursem kryje się prowizja cinkciarza, o której dowiecie się na koniec transakcji.

Kiedy potrzebujemy wymienić pieniądze w Iranie, zawsze korzystamy z kantorów.
Jest to najwygodniejsze, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, a dodatkowo o bardzo dobrym kursie.
Zwracajcie tylko uwagę, aby banknoty 500 000 i 1 000 000 Riali otrzymywane przy wymianie, nie były mocno podarte (lekkie uszkodzenia i naderwania nie stanowią problemu).
Na spokojnie przejrzyjcie cały plik i poproście o wymianę tego co nie spełni kryteriów. Jeśli zaakceptujecie zniszczone banknoty, ciężko będzie z nich później zrobić jakikolwiek użytek.
Banknoty o mniejszych nominałach są zwykle akceptowane w każdym stanie.

Wymiana pieniędzy na lotnisku Imama Khomeiniego (IKIA) w Teheranie

Kantor znajduje się na górnym poziomie lotniska – terminal odlotów (dostać tam można się ruchomymi schodami) i jest to zwykły kiosk opisany “Exchange”.
Aby wymienić Euro czy USD (+ inne waluty) wymagane jest okazanie paszportu.

Aktualny kurs wymiany Riala irańskiego

Aktualny kurs wymiany Riala irańskiego (VII.2024) do Euro to:
620 000 Riali = 1 €
100 000 Riali = 0,69 PLN