Waluta

Rial Irański
Oficjalną walutą jest Rial Irański, który ze względu na zbyt dużą ilość zer w wyniku przy każdej transakcji przeistacza się w Tomany.
Warto to mieć na uwadze bo Irańczycy prawie nigdy nie podają kwot widniejących na banknotach.
100 000 Riali (R) = 10 000 Toman (T)

Najniższy banknot, którym przyjdzie Wam obracać to 10 000 R, najwyższy 1 000 000 R
Banknoty z dolnej granicy nie przedstawiają żadnej realnej wartości.
W obrocie mają też zastosowanie monety, które z powodu inflacji powoli odchodzą w zapomnienie.
Warto dobrze przyglądać się “drobniakom”, które otrzymujecie. Monety były wybijane w seriach prezentujących różne historyczne obiekty Iranu i stanowią jeśli nie rarytas, to na pewno ciekawą pamiątkę z Iranu.

Wymiana twardych walut.
W Iranie najłatwiej wymienicie niezniszczone banknoty Euro o nominałach 20, 50, 100 €.
Wymiana dolarów amerykańskich jest mniej opłacalna oraz bardziej kłopotliwa. Starsze wydania są zwykle nieprzyjmowane przez banki, kantory i hotele, a nowe lekko sfatygowane banknoty powodują obniżenie kursu wymiany.

Gdzie wymienić pieniądze?
W Iranie działa bardzo prężny rynek wymiany walut, i nie skłamiemy pisząc, że można to zrobić dosłownie na każdym rogu:

♦  bank – zawiła biurokracja, gorsze kursy wymiany oraz czasochłonność procedur powodują, że jest to ostatnie miejsce, które polecamy,

♦  hotele i guesthousy (niektóre) – w nich możemy się spodziewać  sprawnej wymiany i niestety najgorszego kursu, ale za to bez wychodzenia na ulicę,

♦  kantor – legalnie funkcjonujące kantory są dostępne w pobliżu historycznych centrów miast, czyli tam gdzie przybywają turyści. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, potrzeba tylko waszego paszportu, a kurs wymiany jest bardzo dobry.

♦  ulica – w okolicach kantorów zawsze czeka wielu drobnych handlarzy oferujących taki sam lub nieznacznie lepszy kurs od kantorów. Jeśli te kilka groszy dodatkowego zarobku was nęci, wiedzcie że wymieniając pieniądze na ulicy popełniacie przestępstwo.

Kiedy sami wymieniamy pieniądze, zawsze robimy to w kantorach.
Jest to najwygodniejsze, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, a dodatkowo o bardzo dobrym kursie.
Zwracajcie tylko uwagę, aby banknoty 500 000 i 1 000 000 Riali otrzymywane przy wymianie, nie były podarte i bardzo ubrudzone.
Na spokojnie przejrzyjcie cały plik i poproście o wymianę tego co nie spełni kryteriów. Jeśli zaakceptujecie zniszczone banknoty, ciężko będzie z nich później zrobić jakikolwiek użytek.
Banknoty o mniejszych nominałach są zwykle akceptowane w każdym stanie.

Kurs wymiany.
Realny kurs (II.2020) do € to:
145 000 R = 1 €
100 000 R = 2,93 PLN