“Jawasz” znaczy powoli
czyli 11-dniowa podróż do Iranu w duchu slow travel

18.09.2020 – 28.09.2020
30.04.2021 – 10.05.2021

Będą bazary wijące się jak węże, odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw.
Będą hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli.
Będą perskie ogrody i pałace.
I będą pustynne miasta zbudowane z gliny i słomy oraz ich qanaty wydrążone tysiące lat wcześniej.
I meczety będą, turkusowe czy różowe. I czadory powiewające na wietrze.
Wszystko będzie!
Przede wszystkim jednak, czas będzie…
By przeżywać Orient po swojemu, bez narzucania tempa.
W spokoju i z godnością, w iście perskiej atmosferze.

 

PLAN PODRÓŻY:

DZIEŃ 1.
LOT DO IRANU

Wylot z lotniska w Warszawie i przylot do Teheranu.
W stolicy lądujemy wieczorem, skąd wyruszymy do Kashanu. Zakwaterowanie w butikowym hotelu – pałacyku, bogata irańska kolacja i odpoczynek.

DZIEŃ 2. & 3. KASHAN
POSIADŁOŚĆ KUPCA DYWANÓW, MECZET WIELKIEGO PANA, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, PODZIEMNE MIASTO, PERSKI OGRÓD FIN, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU.

Naszą wielką irańską przygodę rozpoczynamy od wizyty w domu kupieckim Tabatabeiego – perły architektury z okresu panowania dynastii Qajarów. W jego wnętrzu, przeniesiemy się w czasie i poczujemy jak członkowie najzamożniejszej rodziny Kashanu.
Następnie czekają nas odwiedziny w XVI wiecznym Hammamie Sułtana – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie.
Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki mieszkalnej części starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie idealnie symetryczny meczet Wielkiego Pana – jeden z najpiękniejszych wzniesionych na przełomie XVIII i XIX w.
Na koniec dnia zostawiamy bazar – centrum handlu od prawie 800 lat. W malowniczym zaułku, pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów.

Kolejnego dnia zejdziemy do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i pułapek, liczącego sobie 1500 lat i będącego arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło ciepłej wody zasilające serię turkusowych basenów i potoków.

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZETY SZEJKA I PIĄTKOWY, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA VANK W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW.

Mówią o nim „Florencja wschodu”. Inne, stare powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy świata”. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca.
My uważamy, że jest jedyny w swoim rodzaju.
Plac Naqsh-e Jahan leżący w samym sercu miasta jest jednym z największych placów na świecie i zdecydowanie najpiękniejszym w swoim rodzaju. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym, a mierzący ponad pół kilometra długości!

Oszałamiający Meczet Szejka Lotfollah’a oraz wielki Meczet Piątkowy, to kolejne perły perskiej architektury, które skupiają artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat.
Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn, dzielnica ormiańska z piękną katedrą Vank, spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu oraz Wielki Bazar, przez który poprowadzimy Was do pracowni utytułowanych mistrzów, gdzie przyjrzymy się jak powstają Ghalamkari oraz niesłychanie czasochłonne perskie miniatury.

DZIEŃ 6. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie:
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce?
Miasteczko położone na terenach zamieszkiwanych od co najmniej 5000 lat.
Pustynia z ogromnymi wydmami, słone jezioro i równina solna. Gołębie wieże.
Do tego kulturowo odmienna społeczność, w której kobiety noszą białe czadory.
W Varzaneh spotkamy Mohammada z “Best Ever Food Review Show” i spróbujemy wyjątkowych specjałów przygotowanych przez jego rodzinę.

DZIEŃ 7. YAZD
WIEŻE WIATROWE, DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, FAJKA GHELIUN I SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA O ZACHODZIE SŁOŃCA.

Witamy w jednym z naszych ulubionych miast!
Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – łapaczom wiatru. Tutaj zobaczymy najwyższy z nich, dominujący nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także Meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach.
A na koniec dnia, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta.
To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziecie rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w starej barwiarni, gdzie oddamy się ulubionej czynności wielu Irańczyków – palenia fajki gheliun.

DZIEŃ 8. YAZD & ABARKUH
RYTUAŁY ZARATUSZTRIAN I ICH NIEŚMIERTELNE DRZEWO, ŚWIĄTYNIA OGINIA, WIEŻE MILCZENIA, LODOWNIA.

Dzisiaj zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian gdzie zobaczycie wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie złożone po śmierci ciała rozdziobywane były przez sępy.
Z etosu duchowości przeniesiemy się do Shirazu – stolicy poezji, wina i kobiet. Po drodze odwiedzimy czwarte najstarsze drzewo świata oraz dowiemy się jakim rozpustom, oddawali się dawni Irańczycy dzięki istnieniu…lodowni.

DZIEŃ 9. – 11. PERSEPOLIS & SHIRAZ
PERSEPOLIS, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, MAUZOLEUM HAFEZA I MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, BARWIARNIA WEŁNY.

Skoro świt wstaniemy, aby bez tłumu turystów zobaczyć antyczną stolicę, wzniesioną przez Dariusza Wielkiego – Persepolis.
Po powrocie czeka nas pyszny obiad w tradycyjnej restauracji. Pełnej wspaniałych zapachów, gwaru i muzyki.
Stamtąd przeniesiemy się do najpiękniejszego perskiego ogrodu wpisanego na listę UNESCO i zjemy najlepsze lody w całym Iranie.
Kiedy przyjdzie czas na modlitwę, wraz z wiernymi oddamy się religijnemu uniesieniu w mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.
Wieczorem, kiedy słońce chylić się będzie ku zachodowi, złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi.

Ostatniego dnia podróży po Iranie zobaczymy Kolorowy Meczet – Nasir al-Molk, rozświetlony wpadającym przez kolorowe witraże światłem, tworzącym w jego wnętrzach magiczną feerię barw.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
W czaj khune (domu herbaty) usiądziemy przy dzbaneczku irańskiej herbaty, odwiedzimy ukryte dziedzińce i stary karawanseraj.
Złożymy także wizytę lokalnej rodzinie, od pokoleń trudniącej się barwieniem wełny, z której powstają słynne na całym świecie perskie dywany i przekonamy się czym jest prawdziwa irańska gościnność.
A na koniec poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.

Wczesnym ranem 11 dnia dogodny wylot z Shirazu do Polski.

 

SPRAWDŹ NASZE INNE WYJAZDY DO IRANU:

3 granice iran wyprawa poza szlakiem 7 pereł orientu wycieczka do iranu
 
KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS PODRÓŻY


TRASA PODRÓŻY SLOW TRAVEL DO IRANU