Wiza do Iranu – jak uzyskać

 

Jeszcze do niedawna, irańska procedura wizowa spędzała wszystkim sen z powiek. Była pierwszym testem, który należało zdać aby uzyskać dostęp do Krainy Tysiąca i Jednej Nocy.
Dzisiaj sprawa jest o wiele łatwiejsza. W końcu!
Wizę możecie uzyskać zarówno na lotnisku po przylocie jak i w konsulacie, a cały proces wizowy jest szybki i przyjemny.

OGÓLNE ZASADY WYDAWANIA WIZY TURYSTYCZNEJ DO IRANU

Pobyt na terenie Iranu w celach turystycznych jest możliwy przez maksymalnie 30 dni. Czas na jaki wiza zostanie wydana prawie zawsze pokrywa się z terminem waszego wylotu, lub z zadeklarowaną datą opuszczenia Iranu drogą lądową. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty planowego powrotu.
Absolutnie każdemu zalecamy wystąpienie o promesę wizową (visa grant notice / e-visa), która jest kluczowym etapem przed uzyskaniem właściwej wizy, uprawniającej do wjazdu na teren Iranu.
Do kraju możecie wjechać przez punkty kontroli granicznej, zarówno lądem jak i drogą powietrzną. Wizy wydaje się na międzynarodowych lotniskach Iranu oraz w irańskich placówkach dyplomatycznych.

Zasady wydawania irańskiej wizy lotniskowej – VOA

♦ VOA kosztuje 75 € (płatne tylko w Euro po przylocie w biurze VOA na lotnisku),

♦ wymaga się ubezpieczenia turystycznego obejmującego Iran (w praktyce na lotnisku zostaniecie zmuszeni do zakupu kolejnego w cenie 12 €),

♦ należy mieć ze sobą bezpłatną promesę wizową. Możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem

♦ potwierdzenie zakupu powrotnego biletu lotniczego

♦ rezerwacja na pierwszą noc w hotelu (wraz z adresem i numerem telefonu)

♦ kolorowe zdjęcie en face.

Zasady wydawania wizy w ambasadzie Iranu w Warszawie

♦ 50 Euro opłaty wizowej i dowód wpłaty – najlepiej wpłacić bezpośrednio w banku PKO na konto ambasady (placówka w odległości kilkuset metrów od ambasady)

♦ Wydruk z systemu e-visa (promesa wizowa) – możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem,

♦ Oryginał paszportu oraz kopia strony z danymi osobowymi. Dostarczony osobiście lub kurierem (nie wysyłamy UPS!),

♦ Kolorowe zdjęcie en face,

♦ Ubezpieczenie turystyczne z oznaczeniem, że obejmuje Iran i pokrywające transport zwłok oraz ewakuację medyczną, wykupione w Polsce.

-> Strona internetowa ambasady Iranu w Warszawie <-

WIZA DO IRANU PO POBYCIE W IZRAELU

Jeśli w paszporcie posiadacie wizę izraelską lub stempel sąsiedniego kraju z ich wspólnej granicy, urzędnicy na lotnisku z łatwością zrozumieją, że doszło do wjazdu na teren Izraela. W takim przypadku, uzyskanie wizy na międzynarodowych lotniskach Iranu, nie będzie możliwe. Jedyna droga by wjechać do Iranu, to złożyć aplikację o wizę turystyczną w ambasadzie Iranu w Warszawie, przedstawiając uzyskaną promesę wizową. Niestety po pobycie w nielubianym przez Iran kraju, promesa elektroniczna (visa grant notice / e-visa) zwykle nie zostaje wydana. Aby ją uzyskać, należy zwrócić się do legalnie działającej agencji turystycznej w Iranie – możliwe za naszym pośrednictwem.

PRZEDŁUŻENIE IRAŃSKIEJ WIZY / PRZEDŁUŻENIE POBYTU

Legalny pobyt w Iranie można wydłużyć, w przypadku przedstawienia przekonujących argumentów. Odbywa się to na zasadach “dwa razy dłużej”, tzn. jeśli wasza wiza podstawowa była wydana na okres 2 tygodni, przedłużenie pobytu będzie możliwe o maksymalnie dwa kolejne tygodnie. Jeśli wiza podstawowa miała termin 30 dniowy, to przedłużenie będzie możliwe na maksymalnie 30 kolejnych dni.
Coraz częściej wnioski o przedłużenie irańskich wiz turystycznych kończą się odmową. Nie polecamy planowania urlopu z nadzieją, że “się uda”.
Pobyt na terenie Iranu bez ważnego pozwolenia w postaci wizy jest przestępstwem. Kary pieniężne nie są wysokie, ale po usunięciu z kraju, kolejny wjazd nie będzie już możliwy.

Jak przedłużyć wizę do Iranu?

Jeśli już zakochaliście się w Iranie (macie na to dużą szansę), a decyzja o przedłużeniu irańskiej wizy zapadła, wkraczacie na drogę biurokracji, stając w kolejce z dziesiątkami Afgańczyków i Pakistańczyków, starających się przedłużyć swój legalny pobyt w Iranie.
Wszyscy dookoła was mówią po persku, a urzędnicy zwykle ani krzty po angielsku.
W tej sytuacji jedyna droga wyjścia to zabrać ze sobą irańskiego znajomego, który pomoże przetłumaczyć potrzebne dokumenty, wskazując w których polach wpisać swoje dane, jakie kopie dokumentów wykonać itd.
Bez osoby która zdecyduje się poświęcić dla Was czas, będziecie całkowicie bezradni w obliczu zagmatwanej procedury przedłużenia legalnego pobytu.
Należy wiedzieć, że urzędy imigracyjne mieszczące się w różnych miastach Iranu, podchodzą do obcokrajowców w bardzo skrajny sposób.
W niektórych miejscach zostaniecie dosłownie wyłapani z tłumu petentów i obsłużeni poza kolejnością, w innych będziecie całkowicie ignorowani, wasze pytania zbywane, a w kolejce będziecie musieli przepychać się łokciami, by osoby z tyłu nie wyprzedziły was, by znaleźć się bliżej okienka.
W tych dwóch skrajnościach, ostatnim miejscem, w którym chcielibyście przedłużyć wizę do Iranu jest Mashhad, z Teheranem i Esfahanem plasującym się gdzieś pośrodku. Najlepszymi miejscami są zaś Shiraz i miasto Qeshm, gdzie urzędnicy zwykle wychodzą z pomocną dłonią.
W urzędzie imigracyjnym należy pojawić się na ok. 3 dni przed terminem, w którym ważność waszej wizy dobiegnie końca.
Miejcie na uwadze, że urzędy nie pracują w piątki, święta religijne i państwowe. Wtedy z wnioskiem o przedłużenie wizy należy zgłosić się odpowiednio wcześniej.
Urzędy pracują od ok 8.00 do 13.00. Najlepiej pojawić się zaraz po otwarciu, bo w przypadku dużej ilości petentów, możecie nie zdążyć załatwić sprawy w ciągu jednego dnia.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to ok. 2-4 dni
 

Potrzebne dokumenty:

♦ paszport + 2 kopie pierwszej strony
♦ wiza + 2 kopie
♦ 6 kolorowych fotografii (u kobiet może być wymagane zdjęcie z chustą na głowie)
♦ oryginał wypełnionego wniosku o przedłużenie wizy + 2 kopie
♦ potwierdzenie opłaty za procedurę (przyjmowana bezgotówkowo w banku)

 

Wiemy, że powyższe informacje z prawie 100% skutecznością pozwolą Wam uzyskać wizę do Iranu.
Jeśli jednak się nie uda, skontaktujcie się z nami. Na pewno nie zostawimy was samych 😉