Wiza do Iranu – jak uzyskać

 

Jeszcze do niedawna, irańska procedura wizowa spędzała wszystkim sen z powiek. Była pierwszym testem, który należało zdać aby uzyskać dostęp do Krainy Tysiąca i Jednej Nocy.
Dzisiaj sprawa jest o wiele łatwiejsza. W końcu!
Wizę możecie uzyskać zarówno na lotnisku po przylocie jak i w konsulacie, a cały proces wizowy jest szybki i przyjemny.

Ogólne zasady wydawania wizy turystycznej do Iranu

Pobyt na terenie Iranu w celach turystycznych jest możliwy przez maksymalnie 30 dni. Czas na jaki wiza zostanie wydana prawie zawsze pokrywa się z terminem waszego wylotu, lub z zadeklarowaną datą opuszczenia Iranu drogą lądową. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty planowego powrotu.
Absolutnie każdemu zalecamy wystąpienie o promesę wizową (visa grant notice / e-visa), która jest kluczowym etapem przed uzyskaniem właściwej wizy, uprawniającej do wjazdu na teren Iranu.
Do kraju możecie wjechać przez specjalne punty kontroli granicznej, zarówno lądem jak i drogą powietrzną. Wizy wydaje się na międzynarodowych lotniskach Iranu oraz w irańskich placówkach dyplomatycznych.

Zasady wydawania irańskiej wizy lotniskowej – VOA

♦ VOA kosztuje 75 € (płatne tylko w Euro po przylocie w biurze VOA na lotnisku),

♦ wymaga się ubezpieczenia turystycznego obejmującego Iran (w praktyce na lotnisku zostaniecie zmuszeni do zakupu kolejnego w cenie 12 €),

♦ najlepiej mieć ze sobą bezpłatną promesę wizową. Dzięki niej, wizę otrzymacie w nie więcej jak 30 minut – możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem (bez tego dokumentu wyrobienie wizy może zająć do 2 godzin lub zakończyć się odmową wjazdu),

♦ potwierdzenie zakupu powrotnego biletu lotniczego

♦ rezerwacja na pierwszą noc w hotelu (wraz z adresem i numerem telefonu)

♦ kolorowe zdjęcie en face.

Zasady wydawania wizy w ambasadzie Iranu w Warszawie

♦ 50 Euro opłaty wizowej i dowód wpłaty – najlepiej wpłacić bezpośrednio w banku PKO na konto ambasady (placówka w odległości kilkuset metrów od ambasady)

♦ Wydruk z systemu e-visa (promesa wizowa) – możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem,

♦ Oryginał paszportu oraz kopia strony z danymi osobowymi. Dostarczony osobiście lub kurierem (nie wysyłamy UPS!),

♦ Kolorowe zdjęcie en face,

♦ Ubezpieczenie turystyczne z oznaczeniem, że obejmuje Iran i pokrywające transport zwłok oraz ewakuację medyczną, wykupione w Polsce,

♦ uśmiech od ucha do ucha.

-> Strona internetowa ambasady Iranu w Warszawie <-

Wiza do Iranu po pobycie w Izraelu

Jeśli w paszporcie posiadacie wizę izraelską lub stempel sąsiedniego kraju z ich wspólnej granicy, urzędnicy na lotnisku z łatwością zrozumieją, że doszło do wjazdu na teren Izraela. W takim przypadku, uzyskanie wizy na międzynarodowym lotnisku w Teheranie nie będzie możliwe. Jedyna droga by wjechać do Iranu, to złożyć aplikację o wizę turystyczną w ambasadzie Iranu w Warszawie, przedstawiając uzyskaną promesę wizową. Niestety po pobycie w nielubianym przez Iran kraju, promesa elektroniczna (visa grant notice / e-visa) zwykle nie zostaje wydana. Aby ją uzyskać, należy zwrócić się do legalnie działającej agencji turystycznej w Iranie – możliwe za naszym pośrednictwem.

Przedłużenie wizy / przedłużenie pobytu

Legalny pobyt w Iranie można wydłużyć, w przypadku przedstawienia przekonujących argumentów. Odbywa się to na zasadach “dwa razy dłużej”, tzn. jeśli wasza wiza podstawowa była wydana na okres 2 tygodni, przedłużenie pobytu będzie możliwe o maksymalnie dwa kolejne tygodnie. Jeśli wiza podstawowa miała termin 30 dniowy, to przedłużenie będzie możliwe na maksymalnie 30 kolejnych dni.
Coraz częściej wnioski o przedłużenie irańskich wiz turystycznych kończą się odmową. Nie polecamy planowania urlopu z nadzieją, że “się uda”.
Pobyt na terenie Iranu bez ważnego pozwolenia w postaci wizy jest przestępstwem. Kary pieniężne nie są wysokie, ale po usunięciu z kraju, kolejny wjazd nie będzie już możliwy.
 

Wiemy, że powyższe informacje z prawie 100% skutecznością pozwolą Wam uzyskać wizę do Iranu.
Jeśli jednak się nie uda, skontaktujcie się z nami. Na pewno nie zostawimy was samych 😉