Wiza do Iranu – jak uzyskać

Wiza do Iranu – jak uzyskać

 

W artykule krok po kroku wyjaśniamy jak zaaplikować o irańską wizę oraz wymaganą promesę wizową (iran visa grant notice).
By ułatwić sobie organizowanie podróży, możecie także skorzystać z naszego pośrednictwa wizowego 🙂
Zapraszamy!

OGÓLNE ZASADY WYDAWANIA WIZY TURYSTYCZNEJ DO IRANU

Wiza turystyczna pozwala na pobyt na terenie Iranu przez maksymalnie 30 dni.
Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty planowego powrotu.
Do kraju możecie wjechać przez punkty kontroli granicznej, zarówno lądem jak i drogą powietrzną. Wizy wydaje się na międzynarodowych lotniskach Iranu oraz w irańskich placówkach dyplomatycznych.

Procedura wizowa jest dwuetapowa.
Pierwsza część to uzyskanie visa grant notice / e-visa, czyli promesy wizowej. Dopiero po otrzymaniu visa grant notice, można starać się o właściwą wizę do Iranu.
Należy pamiętać, że proces wizowy (promesa + wiza) potrafi zająć nawet 3 tygodnie.
Jeśli twój wylot jest za mniej niż 10 dni i dopiero zamierzasz złożyć wniosek o promesę wizową, możesz wnioskować o procedurę przyspieszoną za naszym pośrednictwem.

PROMESA WIZOWA DO IRANU / IRAN VISA GRANT NOTICE

Promesę wizową można uzyskać na dwa sposoby:

bezpłatny – aplikując przez stronę internetową (visa grant notice / e-visa).
Aplikację należy wypełnić z uwagą, bo najmniejszy błąd będzie powodem do jej odrzucenia przez aparat weryfikujący. Często (blisko połowa wniosków) jest odrzucana, pomimo poprawnie uzupełnionej aplikacji o irańską promesę wizową.
Jeśli macie wystarczająco dużo czasu do wyjazdu do Iranu (powyżej 30 dni), polecamy spróbować złożyć wniosek o bezpłatną promesę wizową. Aplikanci otrzymują odpowiedź o przyznaniu promesy najwcześniej po 10 dniach roboczych.

płatny – aplikując przez agencję w Iranie.
Ten sposób daje 100% pewności na pozytywne rozpatrzenie wniosku o promesę wizową.
Jeśli chcesz oszczędzić sobie ryzyka odrzucenia aplikacji w systemie online i szybko wyrobić visa grant notice do Iranu, daj nam znać: [email protected]
Wnioskami wizowymi uczestników naszych wypraw oraz setek osób podróżujących na własną rękę, zajmujemy się na co dzień, a nasza efektywność w uzyskaniu visa grant notice wynosi dokładnie 100%.
Promesa uzyskana za naszym pośrednictwem jest najtańsza w Polsce, zaś oczekując na rozpatrzenie, masz z nami bezpośredni kontakt i przy okazji możesz zapytać o wiele rzeczy na temat Iranu 😉
Pomagamy także osobom, dla których inni pośrednicy visa grant notice nie zdobyli lub wystawili na okres krótszy niż wnioskowaliście.

ZASADY WYDAWANIA WIZY TURYSTYCZNEJ DO IRANU

Z promesą w ręku, możecie starać się o uzyskanie właściwej wizy do Iranu, którą również można wyrobić na dwa sposoby:

Irańska wiza lotniskowa – Iran VOA

♦ VOA kosztuje 75 € + 2€ opłata manipulacyjna (płatne tylko w Euro po przylocie w okienku bankowym na lotnisku),

♦ wymaga się ubezpieczenia turystycznego obejmującego Iran (w praktyce na lotnisku możecie zostać zmuszeni do zakupu kolejnego w cenie 12 €),

♦ należy mieć ze sobą Iran visa grant notice (promesę wizową). Możliwa do uzyskania samodzielnie lub za naszym pośrednictwem,

♦ potwierdzenie zakupu powrotnego biletu lotniczego,

♦ 1 zdjęcie jak do polskiego dowodu osobistego,

♦ rezerwacja na pierwszą noc w hotelu (wraz z adresem i numerem telefonu).

Wiza w ambasadzie Iranu w Warszawie

♦ 50 Euro opłaty wizowej i dowód wpłaty – najlepiej wpłacić bezpośrednio w banku PKO na konto ambasady (numer konta do uzyskania po kontakcie z konsulatem),

♦ Promesa wizowa z systemu e-visa – możliwa do uzyskania samodzielnie lub za naszym pośrednictwem,

♦ Skan strony paszportu z danymi osobowymi,

♦ Ubezpieczenie turystyczne z oznaczeniem, że obejmuje Iran i pokrywające transport zwłok oraz ewakuację medyczną, wykupione w Polsce.

-> Strona internetowa ambasady Iranu w Warszawie <-

WIZA DO IRANU PO POBYCIE W IZRAELU

Jeśli w paszporcie posiadacie wizę izraelską lub stempel sąsiedniego kraju z ich wspólnej granicy, urzędnicy na lotnisku z łatwością zrozumieją, że doszło do wjazdu na teren Izraela. W takim przypadku, uzyskanie wizy na międzynarodowych lotniskach Iranu, będzie utrudnione. By nie ryzykować odmowy wjazdu, najlepiej złożyć aplikację o wizę turystyczną w ambasadzie Iranu w Warszawie, przedstawiając uzyskaną promesę wizową.

PRZEDŁUŻENIE IRAŃSKIEJ WIZY / PRZEDŁUŻENIE POBYTU

Legalny pobyt w Iranie można wydłużyć na zasadzie “dwa razy dłużej”, tzn. jeśli wasza wiza podstawowa była wydana na okres 2 tygodni, przedłużenie pobytu będzie możliwe o maksymalnie dwa kolejne tygodnie. Jeśli wiza podstawowa miała termin 30 dniowy, to przedłużenie będzie możliwe na maksymalnie 30 kolejnych dni.
Czasami wnioski o przedłużenie irańskich wiz turystycznych kończą się odmową. Nie polecamy planowania urlopu z nadzieją, że “się uda”.
Pobyt na terenie Iranu bez ważnego pozwolenia w postaci wizy jest wykroczeniem. Kary pieniężne nie są wysokie, ale po usunięciu z kraju, kolejny wjazd będzie utrudniony.

Jak przedłużyć wizę do Iranu?

Jeśli już zakochaliście się w Iranie (macie na to dużą szansę), a decyzja o przedłużeniu irańskiej wizy zapadła, wkraczacie na drogę biurokracji, stając w kolejce z dziesiątkami Afgańczyków i Pakistańczyków, starających się przedłużyć swój legalny pobyt w Iranie.
Wszyscy dookoła was mówią po persku, a urzędnicy zwykle ani słowa po angielsku.
W tej sytuacji jedyna droga wyjścia to zabrać ze sobą irańskiego znajomego, który pomoże przetłumaczyć potrzebne dokumenty, wskazując w których polach wpisać swoje dane, jakie kopie dokumentów wykonać itd.
Bez osoby która zdecyduje się poświęcić dla Was czas, będziecie całkowicie bezradni w obliczu zagmatwanej procedury przedłużenia legalnego pobytu.
Należy wiedzieć, że urzędy imigracyjne mieszczące się w różnych miastach Iranu, podchodzą do obcokrajowców w bardzo skrajny sposób.
W niektórych miejscach zostaniecie dosłownie wyłapani z tłumu petentów i obsłużeni poza kolejnością, w innych będziecie całkowicie ignorowani, wasze pytania zbywane, a w kolejce będziecie musieli przepychać się łokciami, by znaleźć się bliżej okienka.
W tych dwóch skrajnościach, ostatnim miejscem, w którym chcielibyście przedłużyć wizę do Iranu jest Mashhad, z Teheranem i Esfahanem plasującym się gdzieś pośrodku. Najlepszymi miejscami są zaś Shiraz i miasto Qeshm, gdzie urzędnicy zwykle wychodzą z pomocną dłonią.
W urzędzie imigracyjnym należy pojawić się na ok. 3 dni przed terminem, w którym ważność waszej wizy dobiegnie końca.
Miejcie na uwadze, że urzędy nie pracują w piątki, święta religijne i państwowe. Wtedy z wnioskiem o przedłużenie wizy należy zgłosić się odpowiednio wcześniej.
Urzędy pracują od 8.00 do 13.00. Najlepiej pojawić się zaraz po otwarciu, bo w przypadku dużej ilości petentów, możecie nie zdążyć załatwić sprawy w ciągu jednego dnia.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to ok. 2-4 dni
 

Potrzebne dokumenty:

♦ paszport + kopia pierwszej strony
♦ wiza + kopia
♦ 2 kolorowe fotografie (u kobiet może być wymagane zdjęcie z chustą na głowie)
♦ oryginał wypełnionego wniosku o przedłużenie wizy + 1 kopia
♦ potwierdzenie opłaty za procedurę (przyjmowana gotówką w banku lub kartą na miejscu)

 

Wiemy, że powyższe informacje z prawie 100% skutecznością pozwolą Wam uzyskać wizę do Iranu.
Jeśli jednak się nie uda, skontaktujcie się z nami. Na pewno nie zostawimy was samych 😉

2 Replies to “Wiza do Iranu – jak uzyskać”

Comments are closed.