Wiza do Iranu – jak uzyskać

Wiza do Iranu – jak uzyskać

 

Jeszcze do niedawna, irańska procedura wizowa spędzała wszystkim sen z powiek. Była pierwszym testem, który należało zdać aby uzyskać dostęp do Krainy Tysiąca i Jednej Nocy.
Dzisiaj sprawa jest o wiele łatwiejsza. W końcu!
Wizę możecie uzyskać zarówno na lotnisku po przylocie jak i w konsulacie.

OGÓLNE ZASADY WYDAWANIA WIZY TURYSTYCZNEJ DO IRANU

Wiza turystyczna pozwala na pobyt na terenie Iranu przez maksymalnie 45 dni.
Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty planowego powrotu.
Do kraju możecie wjechać przez punkty kontroli granicznej, zarówno lądem jak i drogą powietrzną. Wizy wydaje się na międzynarodowych lotniskach Iranu oraz w irańskich placówkach dyplomatycznych.
Procedura wizowa jest dwuetapowa.
Pierwsza część to uzyskanie promesy wizowej, czyli visa grant notice / e-visa. Dopiero po zaakceptowanym wniosku o promesę wizową, można starać się o właściwą wizę do Iranu.
Należy pamiętać, że proces wizowy (promesa + wiza) potrafi zająć nawet 3 tygodnie.
Jeśli twój wylot jest za mniej niż 10 dni i dopiero zamierzasz złożyć wniosek o wizę, możesz wnioskować o procedurę przyspieszoną.

PROMESA WIZOWA DO IRANU / VISA GRANT NOTICE

Promesę wizową można uzyskać na dwa sposoby:

bezpłatny – aplikując przez stronę internetową (visa grant notice / e-visa).
Aplikację należy wypełnić z uwagą, bo najmniejszy błąd będzie powodem do jej odrzucenia przez aparat weryfikujący. Często (blisko połowa wniosków) jest odrzucana, pomimo poprawnie uzupełnionej aplikacji o irańską promesę wizową.
Jeśli macie wystarczająco dużo czasu do wyjazdu do Iranu (powyżej 30 dni), polecamy spróbować złożyć wniosek o bezpłatną promesę wizową. Aplikanci otrzymują odpowiedź o przyznaniu promesy najwcześniej po 7 dniach roboczych.

płatny – aplikując przez irańskiego pośrednika.
Ten sposób daje blisko 100% pewności na pozytywne rozpatrzenie wniosku o promesę wizową.
Uważajcie na licznych, ogłaszających się w sieci pośredników. Zdarza się, że organizowane przez nich promesy, wystawiane są na krótszy okres niż wnioskowany, cały proces trwa bardzo długo lub jest dosyć kosztowny.
Jeśli chcesz mieć pewność bezproblemowego uzyskania visa grant notice do Iranu, daj nam znać. Skontaktujemy Cię z zaufanym irańskim biurem, któremu zawsze powierzamy sprawy wizowe uczestników naszych wypraw.

ZASADY WYDAWANIA WIZY TURYSTYCZNEJ DO IRANU

Z promesą w ręku, możecie starać się o uzyskanie właściwej wizy do Iranu, którą również można wyrobić na dwa sposoby:

Wiza lotniskowa – VOA

♦ VOA kosztuje 75 € + 2€ opłata manipulacyjna (płatne tylko w Euro po przylocie w biurze VOA na lotnisku),

♦ wymaga się ubezpieczenia turystycznego obejmującego Iran (w praktyce na lotnisku możecie zostać zmuszeni do zakupu kolejnego w cenie 12 €),

♦ należy mieć ze sobą promesę wizową. Możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem

♦ potwierdzenie zakupu powrotnego biletu lotniczego

♦ rezerwacja na pierwszą noc w hotelu (wraz z adresem i numerem telefonu)

Wiza w ambasadzie Iranu w Warszawie

♦ 50 Euro opłaty wizowej i dowód wpłaty – najlepiej wpłacić bezpośrednio w banku PKO na konto ambasady (numer konta do uzyskania po kontakcie z konsulatem)

♦ Promesa wizowa z systemu e-visa – możliwa do uzyskania samodzielnie lub w przypadku odmowy za naszym pośrednictwem,

♦ Skan strony paszportu z danymi osobowymi,

♦ Ubezpieczenie turystyczne z oznaczeniem, że obejmuje Iran i pokrywające transport zwłok oraz ewakuację medyczną, wykupione w Polsce.

-> Strona internetowa ambasady Iranu w Warszawie <-

WIZA DO IRANU PO POBYCIE W IZRAELU

Jeśli w paszporcie posiadacie wizę izraelską lub stempel sąsiedniego kraju z ich wspólnej granicy, urzędnicy na lotnisku z łatwością zrozumieją, że doszło do wjazdu na teren Izraela. W takim przypadku, uzyskanie wizy na międzynarodowych lotniskach Iranu, będzie utrudnione. By nie ryzykować odmowy wjazdu, najlepiej złożyć aplikację o wizę turystyczną w ambasadzie Iranu w Warszawie, przedstawiając uzyskaną promesę wizową.

PRZEDŁUŻENIE IRAŃSKIEJ WIZY / PRZEDŁUŻENIE POBYTU

Legalny pobyt w Iranie można wydłużyć na zasadzie “dwa razy dłużej”, tzn. jeśli wasza wiza podstawowa była wydana na okres 2 tygodni, przedłużenie pobytu będzie możliwe o maksymalnie dwa kolejne tygodnie. Jeśli wiza podstawowa miała termin 30 dniowy, to przedłużenie będzie możliwe na maksymalnie 30 kolejnych dni.
Coraz częściej wnioski o przedłużenie irańskich wiz turystycznych kończą się odmową. Nie polecamy planowania urlopu z nadzieją, że “się uda”.
Pobyt na terenie Iranu bez ważnego pozwolenia w postaci wizy jest przestępstwem. Kary pieniężne nie są wysokie, ale po usunięciu z kraju, kolejny wjazd będzie utrudniony.

Jak przedłużyć wizę do Iranu?

Jeśli już zakochaliście się w Iranie (macie na to dużą szansę), a decyzja o przedłużeniu irańskiej wizy zapadła, wkraczacie na drogę biurokracji, stając w kolejce z dziesiątkami Afgańczyków i Pakistańczyków, starających się przedłużyć swój legalny pobyt w Iranie.
Wszyscy dookoła was mówią po persku, a urzędnicy zwykle ani słowa po angielsku.
W tej sytuacji jedyna droga wyjścia to zabrać ze sobą irańskiego znajomego, który pomoże przetłumaczyć potrzebne dokumenty, wskazując w których polach wpisać swoje dane, jakie kopie dokumentów wykonać itd.
Bez osoby która zdecyduje się poświęcić dla Was czas, będziecie całkowicie bezradni w obliczu zagmatwanej procedury przedłużenia legalnego pobytu.
Należy wiedzieć, że urzędy imigracyjne mieszczące się w różnych miastach Iranu, podchodzą do obcokrajowców w bardzo skrajny sposób.
W niektórych miejscach zostaniecie dosłownie wyłapani z tłumu petentów i obsłużeni poza kolejnością, w innych będziecie całkowicie ignorowani, wasze pytania zbywane, a w kolejce będziecie musieli przepychać się łokciami, by znaleźć się bliżej okienka.
W tych dwóch skrajnościach, ostatnim miejscem, w którym chcielibyście przedłużyć wizę do Iranu jest Mashhad, z Teheranem i Esfahanem plasującym się gdzieś pośrodku. Najlepszymi miejscami są zaś Shiraz i miasto Qeshm, gdzie urzędnicy zwykle wychodzą z pomocną dłonią.
W urzędzie imigracyjnym należy pojawić się na ok. 3 dni przed terminem, w którym ważność waszej wizy dobiegnie końca.
Miejcie na uwadze, że urzędy nie pracują w piątki, święta religijne i państwowe. Wtedy z wnioskiem o przedłużenie wizy należy zgłosić się odpowiednio wcześniej.
Urzędy pracują od 8.00 do 13.00. Najlepiej pojawić się zaraz po otwarciu, bo w przypadku dużej ilości petentów, możecie nie zdążyć załatwić sprawy w ciągu jednego dnia.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to ok. 2-4 dni
 

Potrzebne dokumenty:

♦ paszport + kopia pierwszej strony
♦ wiza + kopia
♦ 2 kolorowe fotografie (u kobiet może być wymagane zdjęcie z chustą na głowie)
♦ oryginał wypełnionego wniosku o przedłużenie wizy + 1 kopia
♦ potwierdzenie opłaty za procedurę (przyjmowana gotówką w banku lub kartą na miejscu)

 

Wiemy, że powyższe informacje z prawie 100% skutecznością pozwolą Wam uzyskać wizę do Iranu.
Jeśli jednak się nie uda, skontaktujcie się z nami. Na pewno nie zostawimy was samych 😉

One Reply to “Wiza do Iranu – jak uzyskać”

Comments are closed.