7 Pereł Orientu
Wycieczka do Iranu w wydaniu totalnym

W 16 dni zwiedzisz najważniejsze miasta i najpiękniejsze zabytki Iranu, a dla kontrastu pokażemy ci głęboką prowincję i wyjątkową przyrodę Zatoki Perskiej.

6 – 21 listopada 2020
5 – 20 marca 2021


Wędruj przez bazary wijące się jak węże i odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw. Wejdź do hammamów, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli, do posiadłości kupców z czasów Jedwabnego Szlaku oraz meczetów mieniących się wszystkimi kolorami tęczy.

Podziwiaj tysiące wieży wiatrowych, górujących ponad dachami domów zbudowanych z gliny i słomy, zrelaksuj się w perskich ogrodach i odkryj miasta ukryte głęboko pod stopami najeźdźców.

Zobacz palmy, kaniony, lasy namorzynowe i pustynie, wielbłądy i delfiny.
Czarne oczy kobiet Bandari spozierające za kolorowych masek i czadory przechodzących Iranek powiewające na wietrze…
Odkryj miejsce gdzie słowo orient, to pierwsze co ciśnie się na usta.
Orient totalny.

 
 
Plan wycieczki do Iranu dzień po dniu:

DZIEŃ 1.
LOT DO IRANU

Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej podróży po Iranie.
W busie poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem i tradycyjnymi przekąskami, abyście już od samego początku wycieczki mogli delektować się smakami orientu.
Prosto z lotniska jedziemy do Kashanu, gdzie w pierwszym butikowym hotelu – pałacyku, będą na nas czekały kolejne filiżanki herbaty i bogata irańska kolacja.

DZIEŃ 2. & 3. KASHAN
POSIADŁOŚCI KUPIECKIE, MECZET WIELKIEGO PANA, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU Z FILIŻANKĄ CZAJU W DŁONI, PODZIEMNE MIASTO, PERSKI OGRÓD FIN.

Naszą wielką irańską przygodę rozpoczynamy od wizyty w posiadłościach kupieckich Borujerdiego i Tabatabeiego – dwóch pereł architektury, z okresu panowania dynastii Qajarów. W ich wnętrzach, przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu.
Następnie zwiedzimy XVI wieczny hammam Sułtana Amir Ahmada – misternie zdobioną i zdecydowanie najpiękniejszą publiczną łaźnię Iranu.
Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki mieszkalnej części starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie idealnie symetryczny meczet Wielkiego Pana – jeden z najpiękniejszych wzniesionych w XIX w.
Na koniec dnia zostawiamy bazar. W jego malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów.

Kolejnego dnia zejdziemy do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i pułapek, liczącego sobie 1500 lat i będącego arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło, zasilające serię turkusowych basenów i potoków.

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZETY SZEJKA I ANTYCZNY, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW.

Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inni mówią o Florencji wschodu.
Porównań i wielkich słów można szukać bez końca.
My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju.
Dla wielu stanie się najpiękniejszym miastem całej wycieczki do Iranu.

Zobaczymy leżący w sercu miasta plac Naqsh-e Jahan, jeden z największych placów świata i zdecydowanie najpiękniejszy z nich. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym, a mierzący ponad pół kilometra długości!

Następnie zwiedzanie wspaniałego meczetu Szejka Lotfollah’a oraz wielkiego meczetu Antycznego, kolejnych pereł perskiej architektury skupiających artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat.
Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn, dzielnica ormiańska z piękną katedrą i spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu.
Przez Wielki Bazar Esfahanu, poprowadzimy Was do pracowni utytułowanych mistrzów, gdzie przyjrzymy się jak powstają ghalamkari i niesłychanie czasochłonne perskie miniatury.

DZIEŃ 6. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie:
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, a o poranku wskoczymy do samochodów terenowych, które zawiozą nas nad słone jezioro i równinę solną. Stamtąd ruszymy na pustynię piaszczystą, gdzie wejdziemy na szczyt ogromnych wydm. Te wciąż nieodkryte przez biura podróży i turystów miejsca, będziemy mieć tylko dla siebie.
W miasteczku Varzaneh, położonym na terenach zamieszkałych od co najmniej 5000 lat, zjemy domowy obiad przyrządzony przez lokalną kucharkę i poprowadzimy do gołębiej wieży, po drodze mijając członkinie kulturowo odmiennej społeczności – kobiety w białych czadorach.

DZIEŃ 7. & 8. YAZD
PERSKI OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, FAJKA GHELIUN, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA O ZACHODZIE SŁOŃCA, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA.

Witamy w jednym z naszych ulubionych i jednocześnie najstarszych miast Iranu!
Tradycyjna pustynna architektura, rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat oraz panorama miasta usiana antycznymi systemami klimatyzacyjnymi – wieżami wiatrowymi, mają szansę sprawić, że ta część podróży po Iranie zostanie w waszych sercach na długo.
Najwyższą wieżę wiatrową świata, dominującą nad pięknym pawilonem ogrodu Dowlat Abad, zobaczymy właśnie tutaj.
Zwiedzimy także Meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w Iranie, a w muzeum wody opowiemy o starożytnej technice ujarzmiania wody, bez której pustynne miasta nigdy by nie powstały.
Kiedy zachodzące słońce rozpalali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy was na spacer po dachach tego antycznego miasta.
To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziecie rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w starej barwiarni, gdzie oddamy się ulubionej czynności wielu Irańczyków – palenia fajki gheliun.

Kolejnego dnia wycieczki zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy służące podniebnym pochówkom Wieże Milczenia.

DZIEŃ 9. KERMAN
KOMPLEKS GANJ ALI KHANA, LODOWNIA, PUSTYNIA KALUT, POCZĄTEK 5-DNIOWEJ PODRÓŻY PO IRAŃSKIEJ PROWINCJI.

Kerman to punkty zwrotny naszej wycieczki do Iranu. Zjeżdżamy z uczęszczanych przez turystów tras, by na 5 kolejnych dni zetknąć się z odległą prowincją.

Region słynący z pistacji, perskich dywanów, pysznych granatów i najdalej na wschód wysunięty punkt naszej podróży.
Stąd już coraz bliżej do Pakistanu, a ten przecież jeszcze nie tak dawno był częścią Indii.

Więc będzie zdecydowanie inaczej.
Na bazarze znajdziecie inne towary, w ustach poczujecie inne smaki, a na ulicach zobaczycie kolorowo odzianych przybyszów zza wschodniej granicy Iranu i żadnych turystów 😉 !

Na starym mieście zwiedzimykompleks Ganj Ali Khan’a, na który składają się jedne z najokazalszych zabytków Iranu m.in. plac oraz karawanseraj, wkomponowane w rozległy bazar.
Zobaczymy także lodownię i spróbujemy najsmaczniejszych ciasteczek z daktylami, z których słynie Kerman.

Samochodami 4×4 przekroczymy górską przełęcz na wysokości prawie 3000 metrów n.p.m., by dostać się do najgorętszego miejsca na Ziemi – pustyni Lut.
Podczas rajdu Toyotami Hilux, przemierzymy słynne irańskie kaluty, przez tysiąclecia rzeźbione wiatrem na niesamowite kształty.

DZIEŃ 10. & 11 MEYMAND
WIZYTA U KOCZOWNIKÓW, DOMY WYKUTE W SKAŁACH I NOC W GROTACH MIESZKALNYCH.

Wyobraźcie sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu.
Teraz otwórzcie oczy i obudźcie się w świecie, który nie wiele się od niego różni.
Wykuta w skałach wioska gdzie czas stanął w miejscu.
Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy styl życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku.
Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk.
Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki.
To tutaj spędzicie noc, jak spędzano każdą z nich przed mileniami.

W wiosce kwaterujemy się w jedynych w swoim rodzaju domach mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniecie ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożycie głowy do snów w miejscu, którego nigdy nie zapomnicie.

Rano 11 dnia wyjazd w kierunku wyspy Qeshm

DZIEŃ 12. & 13. WYSPA QESHM
HOME STAY W TRADYCYJNYM DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH, ZADZIWIAJĄCE FORMACJE SKALNE, WYPRAWA DO LASU NAMORZYNOWEGO, KANION CHAHKUH, JASKINIA SOLNA, WIELBŁĄDY, DELFINY.

Przyjazd wieczorem, zakwaterowanie i kolacja.

Nasz bliski kontakt z irańską kulturą kontynuujemy podczas home stay’u w tradycyjnym domu Bandari.
To doświadczenie pozwoli wam jeszcze lepiej poznać Iran, od strony niedostępnej zwykłym turystom. Pobyt w wiosce wzbogacony będzie o rozmowy z mieszkańcami i możliwość obserwacji lokalnych kobiet noszących tradycyjne maski.
Rano wypłyniemy łodziami na wycieczkę do największego lasu namorzynowego Bliskiego Wschodu z bogactwem ptasiego świata.
Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkuh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń.
Znów zaokrętujemy się na łodzi i złożymy wizytę przyjaznym delfinom z Zatoki Perskiej*.

* atrakcja niegwarantowana

DZIEŃ 14. – 16. SHIRAZ & PERSEPOLIS
MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, NAJSTARSZE LODY ŚWIATA, MAUZOLEUM HAFEZA I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, PERSEPOLIS.

Wielką irańską podróż zakończymy z klasą godną samego szacha.
Po dniach pełnych delektowania się tym co ma do zaoferowania Shiraz, noce spędzimy w prawdziwym pałacu.
A jest co podziwiać w najpiękniejszym mieście Iranu:
Meczet Nasir al-Molk, najbardziej zjawiskowo wyglądający z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w jego kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil , który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru.
Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i spróbujemy najstarszych lodów świata .
Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi i poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.
Wreszcie, zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.

A na sam koniec perła, od której wszystko się zaczęło – Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”.

Trzeciego dnia nad ranem zakończenie wycieczki do Iranu i dogodny lot powrotny z lotniska w Shirazie lub Esfahanie.

 

SPRAWDŹ NASZE INNE WYCIECZKI DO IRANU: 3 granice iran wyprawa poza szlakiem IRAN PODRÓŻ SLOW TRAVEL

 
KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS WYCIECZKI


PLANOWANA TRASA PODRÓŻY DO IRANU