„JAWASZ ZNACZY POWOLI”
czyli majówka 2021 w duchu slow travel

30.04.2021 – 10.05.2021

Będą bazary wijące się jak węże, odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw.
Będą hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli.
Będą perskie ogrody i pałace.
I będą pustynne miasta zbudowane z gliny i słomy oraz ich qanaty wydrążone tysiące lat wcześniej.
I będą meczety, turkusowe czy różowe. I będą czadory powiewające na wietrze.
Wszystko będzie!
Przede wszystkim jednak, czas będzie…
By przeżywać Orient po swojemu, bez narzucania tempa.
W spokoju i z godnością, w iście perskiej atmosferze.

Super kameralna grupa: 8 uczestników
Wszystkie pobyty w najpiękniejszych historycznych posiadłościach zamienionych w butikowe hotele.

Plan:

DZIEŃ 1.
LOT DO IRANU

Wylot z lotniska w Warszawie do Teheranu.
Przylot wieczorem i transfer do Kashanu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i odpoczynek.

DZIEŃ 2. & 3. KASHAN
POSIADŁOŚĆ KUPCA DYWANÓW, MECZET WIELKIEGO PANA, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU Z FILIŻANKĄ CZAJU W DŁONI.

Budzimy się i zaczynamy zwiedzanie miasta od posiadłości Tabatabei – perły architektury z okresu panowania dynastii Qajar, wewnątrz której, przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszej rodziny Kashanu.
Następnie czeka nas wizyta w XVI wiecznym Hammamie Sułtana – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie, rozpościerającej się na powierzchni aż 1000 metrów kwadratowych!
Stamtąd udamy się do idealnie symetrycznego meczetu Wielkiego Pana będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych wzniesionych w połowie XIX w.
Na koniec dnia zostawiamy bazar – centrum handlu od prawie 800 lat. W malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów.

Kolejny dzień rozpoczniemy od zejścia do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy
i pułapek, liczącym sobie 1500 lat i będącym arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło ciepłej wody zasilające serię turkusowych basenów i potoków

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSHE JAHAN, MECZETY SZEJKA I PIĄTKOWY, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW.

Mówią o nim „Florencja wschodu”. Inne, stare powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy Świata”. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca.
My uważamy, że jest jedyny w swoim rodzaju.
Plac Naqsh-e Jahan leżący w samym sercu miasta jest jednym z największych i zdecydowanie najpiękniejszym w swoim rodzaju. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym, a mierzący ponad pół kilometra długości!

Oszałamiający Meczet Szejka Lotfollah’a oraz wielki Meczet Piątkowy, to kolejne perły perskiej architektury, które skupiają artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat.
Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn, dzielnica armeńska z piękną katedrą Vank, spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu oraz Wielki Bazar, przez który poprowadzimy Was do pracowni mistrzów tworzących Ghalamkari.

DZIEŃ 6. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie:
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie…
przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce?
Miasteczko położone na terenach zamieszkiwanych od co najmniej 5000 lat.
Pustynia z ogromnymi wydmami, słone jezioro i równina solna w rezerwacie, w którym można spotkać flamingi. Gołębie wieże.
Do tego kulturowo odmienna społeczność, w której kobiety noszą białe czadory.
W Varzeneh spotkamy Mohammada z “Best Ever Food Review Show” i spróbujemy wyjątkowych specjałów przygotowanych przez jego rodzinę.

DZIEŃ 7. YAZD
WIEŻE WIATROWE, TURKUSOWE MINARETY, MUZEUM WODY, FAJKA GHELIUN I SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA O ZACHODZIE SŁOŃCA.

Witamy w jednym z naszych ulubionych miast!
Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – łapaczom wiatru. Tutaj zobaczymy najwyższy z nich, dominujący nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także meczet z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach.
A na koniec dnia, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta.
To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziecie rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w starej barwiarni gdzie będziemy mieć możliwość zapalenia fajki gheliun.

DZIEŃ 8. YAZD & ABARKUH
RYTUAŁY ZARATUSZTRIAN I ICH NIEŚMIERTELNE DRZEWO, WIECZNY OGIEŃ, WIEŻE MILCZENIA, LODOWNIA.

Dzisiaj zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian gdzie zobaczycie wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie złożone po śmierci ciała rozdziobywane były przez sępy.
W drodze do Shirazu, odwiedzimy czwarte najstarsze drzewo świata oraz dowiemy się jakim rozpustom oddawali się dawni Irańczycy dzięki istnieniu…lodowni.

DZIEŃ 9. PERSEPOLIS & SHIRAZ
PERSEPOLIS, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, MAUZOLEUM HAFEZA I MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA.

Skoro świt wstaniemy aby bez tłumu turystów zobaczyć antyczną stolicę wzniesioną przez Dariusza Wielkiego – Persepolis.
Po powrocie czeka nas pyszny obiad w najlepszej restauracji Shirazu. Pełnej wspaniałych zapachów, gwaru, muzyki i tradycji.
Stamtąd przeniesiemy się do najpiękniejszego perskiego ogrodu wpisanego na listę UNESCO i zjemy najlepsze lody w całym Iranie.
Kiedy przyjdzie czas na modlitwę, oddamy się religijnemu uniesieniu wraz z wiernymi, w mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.
Wieczorem, kiedy słońce chylić się będzie ku zachodowi, złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi.

DZIEŃ 10. & 11. SHIRAZ
KOLOROWY MECZET, BAZAR I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, BARWIARNIA WEŁNY.

Nasz kolejny dzień rozpocznie się od wizyty w Kolorowym Meczecie – Nasir-al-Molk, rozświetlonym wpadającym przez kolorowe witraże światłem, tworzącym magiczną feerię barw wewnątrz.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego Vakil Bazaar, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru.
Odwiedzimy także irańską rodzinę, trudniącą się barwieniem wełny, z której powstają słynne na całym świecie, perskie dywany.
A na koniec, poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.

Wczesnym ranem 11 dnia dogodny wylot z Shirazu do Polski.

DOSTĘPNE TERMINY WYPRAW:
22.05.2020 – 01.06.2020
30.04.2021 – 10.05.2021

SPRAWDŹ NASZE INNE WYPRAWY DO IRANU:
“Jawasz” znaczy powoli 22.05.2020 – 01.06.2020
3 Granice 09.10.2020 – 26.10.2020
7 Pereł Orientu 06.11.2020 – 21.11.2020
7 Pereł Orientu 05.03.2021 – 20.03.2021

KLIKNIJ I SPRAWDŹ HOTELE PODCZAS WYPRAWY


PLANOWANA TRASA