Wyspa Qeshm

Jeden z cudów natury – największa wyspa mieszcząca się w objęciach zatoki perskiej jest miejscem, którego nie można przegapić.
I nie ma znaczenia czy jesteście fanami parków narodowych czy nie, to miejsce na długo zapadnie wam w pamięć.

Jeśli marzycie o odwiedzeniu niedostępnych Sunderbanów leżących na pograniczy Bangladeszu i Indii, możecie zrobić to samo będąc w Iranie. Las Harra jest największym lasem namorzynowy z bogactwem ptactwa i gadów na całym Bliskim Wschodzie.

Qeshm to także miejsce gdzie znajdziecie drugą najdłuższą solną jaskinię świata o długości 6850 m! Solne twory wewnątrz urzeką was swym pięknem.

Do tego zapierający dech w piersiach kanion kształtowany przez tysiące lat nieustannym procesem wietrzenia, na dnie którego lokalni mieszkańcy wydrążyli studnie gromadzące wodę w czasie deszczu.

Wspaniałe wioski dalej pielęgnujące swoje stare zwyczaje budowy łodzi i używania odrębnego języka. Ich mieszkańcy – kobiety w maskach i kolorowych strojach, które zadziwią was jeszcze bardziej. Zobaczycie, że to głównie one zaangażowane są w ochronę kulturowego dziedzictwa wyspy, utrzymanie rodzin dzięki produkcji i sprzedaży rękodzieła oraz aktywną ochronę gatunkową wielkich podróżników oceanów – żółwi szylkretowych, które przybywają na plaże Qeshmu aby złożyć jaja.

Jeśli to dalej za mało aby zachęcić was do odwiedzenia tego ożywionego skansenu, gdzie życie toczy się w większości tak samo jak 100 lat temu, wyspa oferuje również wiele aktywności dla nurków jak i obserwacje delfinów.

* autorem zdjęcia nagłówkowego jest Asghar Besharati