Kup sobie cały Iran i zwiedzaj tak jak lubisz!

Iran z polskim przewodnikiem lub na własną rękę, bez grupy albo z dobrymi znajomymi, samochodem czy pociągiem, luksusowo lub z plecakiem. Będzie tak jak chcesz!
Wynajmij Dwie Gazele, a przygotujemy Twoją wymarzoną podróż do Iranu.

Przeczytaj co zobaczysz, podczas prywatnej wycieczki po krainie rozbrzmiewającej śpiewem muezinów i lśniącej turkusem meczetów.
Przeżyj Orient!

 

PLAN ZWIEDZANIA IRANU Z PRZEWODNIKIEM:

DZIEŃ 1.
LOT DO IRANU

Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas podróży.
Już w drodze do stolicy Iranu poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem. U celu bogata irańska kolacja i czas na odpoczynek.

DZIEŃ 2. TEHERAN
NOWOCZESNY IRAN, MURALE NA ŚCIANACH BYŁEJ AMBASADY USA, PAŁAC GOLESTAN, WIEŻA WOLNOŚCI.

Naszą przygodę z Iranem rozpoczynamy w bogatym Teheranie. Pokażemy i opowiemy o jego najbardziej słynnych miejscach, z Golestanem – pałacem perskich szachów pełnym drogocennych eksponatów, amerykańską ambasadą, czy Wieżą Wolności na czele.
Ale będziemy dla Was także przewodnikami po mniej znanej stronie stolicy Iranu. Zobaczycie oblicze Iranu współczesnego, który dla mieszkańców tego kraju jest synonimem luźniejszych norm odzieżowych oraz społecznych, stylowych kawiarni i luksusowych restauracji oraz centrum niesztampowej sztuki.

DZIEŃ 3. & 4. KASHAN
POSIADŁOŚCI KUPIECKIE, MECZET AGHA BOZORG, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU, OGRÓD FIN, PODZIEMNE MIASTO.

Po tłocznym Teheranie, Kashan przywita nas atmosferą prowincjonalnego zrelaksowania.
Kashan słynie z luksusowych historycznych posiadłości zamienionych w wyjątkowe hotele. Zatrzymamy się w jednej z nich.
Odwiedzimy domy kupieckie Borujerdi’ego i Tabatabei’ego, pochodzące z czasów Jedwabnego Szlaku.
Następnie wizyta w hammamie Sułtana gdzie opowiemy o tym, jak funkcjonowały dawne irańskie łaźnie.
Stamtąd poprowadzimy was wąskimi uliczkami starego miasta, podziwiając jego architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie meczet Agha Bozorg.
Kiedy słońce zniknie już za horyzontem, zawitamy do malowniczego zaułku bazaru gdzie wraz ze sprzedawcami dywanów, wypijemy pyszny irański czaj.
Kolejnego dnia zejdziemy do labiryntów podziemnego miasta i zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin, który spełniał funkcję ekskluzywnej rezydencji perskich szachów.

DZIEŃ 5. ABYANEH
CZERWONA WIOSKA, TRADYCYJNE STROJE.

Dzisiaj zwiedzimy jedną z najbardziej malowniczych irańskich wiosek. Otoczona ośnieżonymi szczytami gór, w której każdy budynek zbudowany jest z czerwonej gliny. Kręte uliczki, kilkusetletnia architektura i rozległe ogrody pozwolą zaznać chwili wytchnienia, a wielbicielom fotografii stworzą jedne z najlepszych kadrów podczas wyjazdu do Iranu. Tę sielską atmosferę irańskiej prowincji, przeplatać będziemy przysmakami sprzedawanymi przez lokalne kobiety i uśmiechami mieszkańców odzianych w tradycyjne stroje, wsłuchując się w ich odrębny dialekt, który przetrwał półtora tysiąclecia wichur historii.

DZIEŃ 6. & 7. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZET SZEJKA LOTFOLLAH'A & ATIQ, PAŁAC CHEHEL SOTUN, KATEDRA VANK W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW.

Esfahan jest przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto Iranu.
Tutaj zwiedzimy jeden z najbardziej luksusowych irańskich pałaców – Chehel Sotun.
Plac Naqsh-e Jahan – jeden z największych placów na świecie wraz z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a, będą obiektami które wywołają najwięcej zachwytu.
W meczecie Atiq opowiemy o islamskiej architekturze, na najlepszym możliwym przykładzie, nieustannie ewoluującym od jego założenia 1200 lat temu.
Przez historyczne mosty Esfahanu, zabierzemy was do dzielnicy gdzie będziemy waszymi przewodnikami po historii irańskich Ormian i ich pięknej katedry.
Nie zapomnimy też o Wielkim Bazarze, tam przyjrzymy się pracy mistrza tworzącego słynne ghalamkari. A wieczorem niespodzianka nad rzeką Zayande, którą zapamiętacie na długo.

DZIEŃ 8. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

Oto gdzie wasze marzenia o Iranie spotykają się z rzeczywistością.
Noc w najpiękniejszym karawanseraju Iranu, a rano wyjazd samochodami terenowymi nad słone jezioro, równinę solną i dalej, na pustynię z ogromnymi wydmami.
W miasteczku Varzaneh, położonym na terenach zamieszkałych od co najmniej 5000 lat, zjemy przyrządzony przez lokalną kucharkę obiad i poprowadzimy was do gołębiej wieży, po drodze mijając kobiety w białych czadorach.

DZIEŃ 9. & 10. YAZD
OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA.

Witamy w naszym ulubionym i jednocześnie jednym z najstarszych miast Iranu!
Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – wieżom wiatrowym. Tutaj zobaczymy najwyższą z nich, dominującą nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także Meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody, gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
A na koniec dnia, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta.
Kolację zjemy w starej barwiarni, gdzie oddamy się ulubionej czynności wielu Irańczyków – palenia fajki gheliun.
Kolejnego dnia zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy świątynię zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie po śmierci składano ludzkie ciała.

W Yazd wsiądziemy do luksusowego pociągu, który zawiezie nas prosto nad Zatokę Perską.
Ta nocna podróż będzie atrakcją samą w sobie.

DZIEŃ 11. – 13. WYSPA QESHM
HOME STAY W TRADYCYJNYM DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH,
ZADZIWIAJĄCE FORMACJE SKALNE, WYPRAWA DO LASU NAMORZYNOWEGO, JASKINIA SOLNA, KANION CHAHKOOH, WIELBŁĄDY I DELFINY.

Home stay w tradycyjnym domu Bandari, na wyspie której mieszkanki noszą maski.
Rano wypłyniemy łodziami na wyprawę do największego lasu namorzynowego Bliskiego Wschodu z bogactwem ptasiego świata.
Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkooh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń.
Znów zaokrętujemy się na łodzi by odwiedzić delfiny w ich naturalnym środowisku.
A na koniec to, na co każdy czeka najbardziej – gorące wody Zatoki Perskiej!

DZIEŃ 14. – 16. SHIRAZ & PERSEPOLIS
MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, MAUZOLEUM HAFEZA, STARE ULICZKI I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, PERSEPOLIS.

Wielką irańską podróż zakończymy z klasą godną samego szacha.
Po dniach pełnych delektowania się tym co ma do zaoferowania Shiraz, noce spędzimy w wyjątkowej perskiej posiadłości.
A jest co podziwiać w najpiękniejszym mieście Iranu:
Kolorowy Meczet – Nasir al-Molk, najbardziej zjawiskowo wyglądający z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru.
Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i zjemy najlepsze lody w całym Iranie.
Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi.
Poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.
Wreszcie, zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.
A na sam koniec perła, od której wszystko się zaczęło – Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”.
Nad ranem ostatniego dnia dogodny lot do Polski z lotniska w Shirazie.

 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ HOTELE NA NASZEJ TRASIE


PLANOWANA TRASA ZWIEDZANIA IRANU