Kerman i okolice

Co zobaczyć w Kermanie i okolicach

Kerman to jedno z najbardziej niedocenianych irańskich miast. Niewielu turystów zdaje sobie sprawę jakie atrakcje i wspaniałe zabytki skrywa jego najbliższa okolica.
Ale nie tylko historia i architektura są powodami, dla których warto odbić z szlaku by tutaj zawitać. Region słynie z pistacji, perskich dywanów i granatów. Jeśli odwiedzicie go jesienią, z łatwością znajdziecie każde z nich.
To już prawie Pakistan przez co siłą rzeczy Kerman staje się barwnym mariażem klimatów iście indyjskich z tymi typowo irańskimi.
Przeczytajcie co uważamy za największe atrakcje Kermanu i spędźcie w okolicy 2 dni, by dobrze wczuć się w jego atmosferę.

Wielki Bazar Kermanu

bazar-kerman

Kerman swoją wielkość najlepiej demonstruje na zabytkowym bazarze. Podziwiając jego idealnie prosty, prawie kilometrowy pasaż, co rusz natykać się będziecie na egzotyczne towary, a nosem wodzić będziecie za orientalnymi smakami i zapachami. Obserwując kupujących odniesiecie wrażenie, że przekroczyliście granicę Iranu i znaleźliście o kilkaset kilometrów dalej na wschód. Ta magiczna atmosfera jest zasługą słynnych kermańskich przypraw, słodkich przysmaków i kolorowo odzianych Beludżów. W Iranie znajdziecie ogromną liczbę atrakcyjnych bazarów, jednak mało który jest tak autentyczny jak zabytkowy bazar w Kerman. Nie żałujcie więc czasu na błądzenie i zadumę, cieszcie się tym co widzicie, bo masowa turystyka w końcu odkryje i tę odległą perłę!

Kompleks Ganj Ali Khan’a

kompleks-ganj-ali-khan-kerman

W samym sercu starego miasta, obok Wielkiego Bazaru Kermanu, leży zabytkowy kompleks wzniesiony na początku XVII w. przez gubernatora Kermanu – Ganj Ali Khan’a.
To głównie on skupia uwagę nielicznych odwiedzających. I nie bez powodu, ponieważ jest największą atrakcją Kermanu, a w którego skład wchodzi kilka wyjątkowych obiektów:
Plac Ganj Ali Khan’a odzwierciedlający esfahański projekt szacha Abbasa I Safawida. Pomimo tego podobieństwa, różniący się jednak skalą i wynikającą z niej całkowicie kameralną atmosferą.
 
kerman hammam

Przylegający do placu hammam, jest jednym z najpiękniejszych w Iranie, a zabytkowy karawanseraj Kermanu po niedawno wykonanej rewitalizacji, odzyskał blask sprzed 400 lat. Bezpośrednio przy placu leży również malutki meczet Ganj Ali Khan’a, ten jednak rzadko jest otwarty dla zwiedzających.

Lodownia

lodownia kerman

Jakim przyjemnościom oddawali się dawni mieszkańcy Kermanu w upalne dni?
Takim samym jak my dzisiaj. Uwielbiali spożywać schłodzone napoje i desery. A żeby mogli sobie na nie pozwolić, potrzebowali konstrukcji takich jak lodownie.
Wybierzcie się więc pod jedną z najlepiej odrestaurowanych, zabytkowych lodowni w Iranie i podziwiajcie jak wykorzystać potęgę natury do własnych celów 😉
Niedaleko lodowni znajdziecie kolejną atrakcję – piękną klasyczną bibliotekę. Wstęp do środka jest bezpłatny ponieważ dalej spełnia swoją główną funkcję.

Mauzoleum Szacha Nematollah’a Vali

mahan mauzoleum szach nematollah vali

Z Kermanu wyruszcie na południe, do miejsc jeszcze rzadziej odwiedzanych, przy tym tak samo atrakcyjnych jak największe zabytki Iranu, zawsze oblegane przez turystów.
Na przykład do miasteczka Mahan z mauzoleum Szacha Nematollah’a Vali, wzniesionym w 1436 r.
Szach był sufickim mistykiem i dzisiaj wielbiony jest przez wielu Irańczyków. Podwoje jego mauzoleum są zawsze tłumnie odwiedzane przez wiernych, a najlepsza pora by się tutaj pojawić, wypada na krótko przed zachodem słońca. Nacieszycie się wtedy magiczną atmosferą tego miejsca.

Ogród Shazdeh

ogród-shahzadeh-mahan

Czy tylko fantazyjnie zaaranżowane ogrody, pełne egzotycznych roślin i kwiatów są w stanie wywołać u was wyraz zachwytu? Przekonajcie się sami, że perski ogród Shazdeh zrobi jeszcze większe wrażenie. 
Soczyście zielony, w którym woda spada kaskadami, a mieszczący się na środku pustyni.
To wszystko zasługa antycznej wiedzy budowania podziemnych kanałów wodnych. Większy kontrast nie byłby możliwy…
No chyba, że pojedziecie na królową irańskich pustyń!

Pustynia Lut

pustynia kalut

Przez wielu uważana za największą przyrodniczą atrakcję nie tylko okolic Kermanu, ale i całego Iranu.
Wpisana na listę UNESCO pustynia Lut to miejsce, w którym odnotowano najwyższe temperatury na Ziemi.
Z kolei to co widzicie na zdjęciu to jej zjawiskowa część – pustynia Kalut, której odwiedzenie jest marzeniem geologów z całego świata.
Tutaj znajdują się najwyższe jardangi świata, przez tysiąclecia rzeźbione wiatrem na niesamowite kształty.

Pustynię Kalut możesz zobaczyć podczas organizowanej przez nas 1-dniowej wyprawy 4×4. Szczegóły tutaj.

Bam

atrakcje cytadela bam

Na koniec koniecznie dodajcie do planu Bam – największe na świecie miasto w całości zbudowane z cegieł suszonych na słońcu.
Kiedy Kerman wielokrotnie padał pod naporem wrogich wojsk, cytadela Bam praktycznie w całej swojej historii pozostawała niezdobyta.
Trzęsienie ziemi z 2003 roku poważnie ją uszkodziło, ale dzięki częściowej odbudowie, zabytek ponownie budzi podziw. Została wpisana na listę UNESCO.
Pokonując tak długą drogę do Bam, wybierzcie się także na spacer po samym miasteczku. Nie zachowało ono zabytkowego charakteru (trzęsienie ziemi zrównało je z ziemią), znajdziecie tutaj jednak inne atrakcje. Jeśli lubicie daktyle, to Bam będzie dla was rajem. Absolutnie najświeższe daktyle znane na całym świecie, znajdziecie właśnie tutaj.
Z paczką słodkiego przysmaku pod pachą, ruszcie w rozległe ogrody Bamu. Jeszcze długo po powrocie do domu będziecie wspominać ten dzień.

Meymand

atrakcje turystyczne kerman meymand

We wpisanej na listę UNESCO wiosce Meymand, staniecie się częścią znikającego świata.
Meymand to ostatnie miejsce na Ziemi, którego mieszkańcy łączą zbieracko-pasterski styl życia z sezonowo zamieszkiwanymi skalnymi schronieniami, wykutymi w górskim stoku.
Każda pora roku to inne aktywności mieszkańców, do udziału w których przy wejściu w interakcję z lokalną społecznością, możecie zostać zaproszeni.
Macie szansę stać się świadkami zastosowania wiedzy przodków, przekazywanej kolejnym pokoleniom od tysiącleci.
Znajdziecie tutaj zakwaterowanie w wyjątkowych domach, mieszczących się w grotach skalnych, odkrywając okolicę zanurzoną w historii sięgającej 12 tysięcy lat wstecz.
Niepowtarzalna szansa na refleksję, wyciszenie i zbliżenie do natury.
 

Mapa zabytków i atrakcji Kermanu oraz jego okolic