Wycieczka do Iranu – program specjalny | 17 DNI |

Wycieczka do Iranu – program specjalny

 

Najważniejsze miasta i najpiękniejsze zabytki Iranu,
3-dniowa ekspedycja 4×4 na pustynię Lut,
3 dni aktywności na wyspie Qeshm,
2 noclegi w jaskiniach z koczownikami w Meymand.

 

23 lutego – 10 marca 2024

Program podróży do Iranu:

 

DZIEŃ 1. LOT DO IRANU

wycieczka-do-iranu-hotel-esfahan

Przylot na lotnisko w Esfahanie, gdzie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej podróży po Iranie.
W VAN’ie poczęstujemy Was czajem z szafranem, abyście już od samego początku wyjazdu mogli delektować się smakami Iranu.
U celu w butikowym hoteliku w Esfahanie, czekały nas będą kolejne filiżanki herbaty i odpoczynek.

 

DZIEŃ 2. & 3. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZETY SZEJKA I ANTYCZNY, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, DZIELNICA ORMIAŃSKA, HISTORYCZNY MOST, PRACOWNIA MISTRZA.

wycieczka do esfahanu w iranie

Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inni mówią o Florencji wschodu.
My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju.
Dla wielu stanie się najpiękniejszym miastem całej wycieczki do Iranu.

Zobaczymy leżący w sercu miasta plac Naqsh-e Jahan (UNESCO) – jeden z największych placów świata i zdecydowanie najpiękniejszy z nich!
Następnie zwiedzimy bajkowy meczet Szejka Lotfollah’a oraz największy irański meczet – meczet Antyczny (UNESCO), kolejne perły perskiej architektury skupiające artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat.
Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn (UNESCO), dzielnica ormiańska z katedrą Vank i spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu.
Przez Wielki Bazar Esfahanu poprowadzimy Was do pracowni utytułowanych mistrzów, gdzie przyjrzymy się jak powstają ręcznie drukowane tkaniny ghalamkari

 

DZIEŃ 4. & 5. YAZD
DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA.

jazd w iranie wycieczka

Witamy w jednym z naszych ulubionych miast Iranu!
Tradycyjna pustynna architektura i rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat oraz panorama miasta usiana antycznymi systemami klimatyzacyjnymi – wieżami wiatrowymi, mają szansę sprawić, że ta część podróży po Iranie zostanie w waszych sercach na długo.
Najwyższą wieżę wiatrową świata dominującą nad pięknym pawilonem ogrodu Dowlat Abad (UNESCO), zobaczymy właśnie tutaj.
Zwiedzimy także meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w Iranie, a w muzeum wody opowiemy o starożytnej technice jej ujarzmiania, bez której pustynne miasta nie mogłyby powstać.
Kiedy zachodzące słońce rozpalali pustynne niebo kolorami, zabierzemy was na spacer po dachach tego miasta.
To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem.

Kolejnego dnia wycieczki zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy świątynię zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy służące podniebnym pochówkom Wieże Milczenia.

 

DZIEŃ 6. – 8. PUSTYNIA LUT – EKSPEDYCJA 4×4
OBOZY W DZICZY, NAJWYŻSZE JARDANGI ŚWIATA, RAJD PRZEZ PUSTYNIĘ PIASZCZYSTĄ, PONAD 470 M. WYDMY, KANION, NAJGORĘTSZE MIEJSCE NA ZIEMI.

pustynia-lut

Na pustynię Lut (UNESCO) dojeżdzamy wieczorem, by zaznać ostatniego luksusowego odpoczynku w pustynnym obozie namiotowym.
Wczesnym ranem wskakujemy do odpowiednio wyposażonych na czekające nas trudne pustynne warunki, Toyot Hilux.
W kolejnych dniach przemierzymy pustkowia najgorętszego miejsca na naszej planecie (w lato temperatury przekraczały tutaj 70*C!)
Najpierw czekają nas najwyższe jardangi świata, przez tysiąclecia rzeźbione wiatrem na niesamowite kształty, tzw. “hamada” – czyli pustynia kamienista oraz wydmy gwiaździste.
Obóz nocny rozbijemy, obok wijącej się przez dziesiątki kilometrów wyrwy z skorupie ziemskiej, nazywanej “Wężowym Językiem”.
Dzięki prawie zerowej wilgotności powietrza i odległości ponad stu kilometrów od najbliższego źródła światła, zobaczymy tutaj szalenie wyraźną drogę mleczną.
Kolejnego dnia czeka nas rajd 4×4, podczas którego przejedziemy przez pustynię piaszczystą z jednymi z najwyższych wydm piaskowych świata, osiągającymi 475 m wysokości względnej! Obóz namiotowy w sercu pustyni piaszczystej.

3 dnia dojedziemy nad słoną rzekę i zaczniemy wracać w stronę cywilizacji.
W wiosce na obrzeżach pustyni, zatrzymamy się u lokalnej rodziny, która przygotuje dla nas obiad z regionalnych specjałów.

 

DZIEŃ 9. & 10. MEYMAND
WIZYTA U KOCZOWNIKÓW, DOMY WYKUTE W SKAŁACH I NOC W GROTACH MIESZKALNYCH, LODOWNIA.

nocleg-w-meymand

Wyobraźcie sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu.
Teraz otwórzcie oczy i obudźcie się w świecie, który nie wiele się od niego różni.
Wykuta w skałach wioska (UNESCO) gdzie czas stanął w miejscu.
Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy styl życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku.
Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk.
Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki.
To tutaj spędzicie noc, jak spędzano każdą przed mileniami.

W wiosce kwaterujemy się w jedynych w swoim rodzaju domach, mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniecie ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożycie głowy do snów w miejscu, którego nigdy nie zapomnicie.

10 dnia wyjazd w kierunku wyspy Qeshm, po drodze przyjrzymy się ogromnej lodowni

 

DZIEŃ 11. – 14. WYSPY QESHM I HENGAM
HOME STAY W DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH, WYPRAWA DO LASU NAMORZYNOWEGO NA DESKACH SUP, KANION CHAHKUH, JASKINIA SOLNA, PLAŻE, WIELBŁĄDY, DELFINY.

Bliski kontakt z irańską kulturą kontynuujemy podczas home stay’u w tradycyjnym domu Bandari.
To doświadczenie pozwoli wam jeszcze lepiej poznać Iran, od strony niedostępnej zwykłym turystom. Pobyt w wiosce wzbogacony będzie o rozmowy z mieszkańcami i możliwość obserwacji ich życia. Spotkamy także kobiety noszące tradycyjne maski.
W największym lesie namorzynowym Bliskiego Wschodu, na sportach wodnych spędzimy pół dnia, pływając deskami SUP (stand up paddle board).
Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkuh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń.
Zaznamy kąpieli w gorących wodach Zatoki Perskiej, a podczas wycieczki łodzią na otoczoną turkusowym morzem wyspę Hengam, zobaczymy delfiny butlonose*.

* atrakcja niegwarantowana

wycieczki-zatoka-perska

 

DZIEŃ 15. – 17. SHIRAZ & PERSEPOLIS
MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL, PERSKI OGRÓD, NAJSTARSZE LODY ŚWIATA, STREET FOOD, HAFEZ, MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, PERSEPOLIS.

wycieczka-do-shiraz-iran

Wielką irańską podróż zakończymy z klasą godną samego szacha.
Po dniach pełnych delektowania się tym co ma do zaoferowania Shiraz, noce spędzimy w prawdziwym pałacu.
A jest co podziwiać w najpiękniejszym mieście Iranu:
meczet Nasir al-Molk najbardziej zjawiskowo wyglądający z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca rozpraszają się w jego kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
Spróbujemy nietypowego irańskiego street food’u oraz odwiedzimy miejski karawanseraj, wbudowany w tkankę bazaru.
Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z perskich ogrodów i spróbujemy najstarszych lodów świata.

Wśród drzew cytrusowych złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi i przejdziemy uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy.
Wreszcie, zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.

A na sam koniec perła, od której wszystko się zaczęło – Persepolis (UNESCO), gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”.

Ostatniego dnia nad ranem zakończenie wycieczki do Iranu i dogodny lot powrotny z lotniska w Shirazie.

 

TRASA WYCIECZKI W IRANIE

 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS WYCIECZKI


SPRAWDŹ NASZE INNE WYCIECZKI DO IRANU:

wyprawa do iranu backpackerska wyprawa iran trekking

One Reply to “

Wycieczka do Iranu – program specjalny | 17 DNI |

Comments are closed.