Iran wycieczka totalna. Podróż do Iranu |16 DNI |

Wycieczka do Iranu w wydaniu totalnym

Wyprawa do serca Orientu

W 16 dni zwiedzisz najważniejsze miasta i najpiękniejsze zabytki Iranu, a dla kontrastu pokażemy ci głęboką prowincję i wyjątkową przyrodę Zatoki Perskiej.

 

28 kwietnia – 13 maja 2023 – brak miejsc

19 maja – 3 czerwca 2023 – brak miejsc

3 – 18 listopada 2023 – 3 wolne miejsca

24 listopada – 9 grudnia 2023 – nowy termin


Wędruj przez bazary wijące się jak węże i odurzające zapachami egzotycznych przypraw. Wejdź do hammamów, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli, do posiadłości kupców z czasów Jedwabnego Szlaku oraz meczetów mieniących się wszystkimi kolorami tęczy.

Podziwiaj tysiące wieży wiatrowych, górujących ponad dachami domów zbudowanych z gliny i słomy, zrelaksuj się w perskich ogrodach i odkryj miasta ukryte głęboko pod ziemią.

Zobacz kaniony, lasy namorzynowe i pustynie, wielbłądy i delfiny.
Czarne oczy kobiet Bandari spozierające zza błyszczących masek i czadory przechodzących Iranek powiewające na wietrze…
Odkryj miejsce gdzie słowo orient, to pierwsze co ciśnie się na usta.
Orient totalny.

Plan wycieczki do Iranu:

 

DZIEŃ 1. LOT DO IRANU

luksusowy-hotel-kashan-iran

Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej wycieczki do Iranu.
W busie poczęstujemy Was czajem z szafranem i tradycyjnymi przekąskami, abyście już od samego początku wycieczki mogli delektować się smakami orientu.
U celu w butikowym hoteliku w Kashanie, czekały nas będą kolejne filiżanki herbaty i odpoczynek.

 

DZIEŃ 2. & 3. KASHAN & NUSHABAD
DOM KUPIECKI, MECZET WIELKIEGO PANA, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU, PODZIEMNE MIASTO, PERSKI OGRÓD FIN.

wycieczka-iran-kashan

Naszą podróż po Iranie rozpoczynamy od wizyty w posiadłości kupieckiej Tabatabeiego – perle architektury sprzed 150 lat. W jej wnętrzach, przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszej rodziny Kashanu.
Następnie zwiedzimy XVI wieczny hammam Sułtana Amir Ahmada – misternie zdobioną i zdecydowanie najpiękniejszą publiczną łaźnię Iranu.
Przejdziemy wąskimi uliczkami starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie idealnie symetryczny meczet Wielkiego Pana – jeden z najpiękniejszych wzniesionych w XIX w.
Na koniec dnia zostawiamy bazar i jego malowniczy zaułek, z wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami.

Kolejnego dnia zejdziemy do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i pułapek, liczącego sobie 1500 lat, a następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin (UNESCO), leżącym u stóp gór, z których bije źródło zasilające serię turkusowych basenów i potoków.

 

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZETY SZEJKA I ANTYCZNY, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, DZIELNICA ORMIAŃSKA, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW.

esfahan-plac-naqshe-jahan

Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inni mówią o Florencji wschodu.
My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju.
Dla wielu stanie się najpiękniejszym miastem całej wycieczki do Iranu.

Zobaczymy leżący w sercu miasta plac Naqsh-e Jahan (UNESCO) – jeden z największych placów świata i zdecydowanie najpiękniejszy z nich!
Następnie zwiedzimy bajkowy meczet Szejka Lotfollah’a oraz wielki meczet Antyczny (UNESCO), kolejne perły perskiej architektury skupiające artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat.
Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn (UNESCO), dzielnica ormiańska z piękną katedrą Vank i spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu.
Przez Wielki Bazar Esfahanu poprowadzimy Was do pracowni utytułowanych mistrzów, gdzie przyjrzymy się jak powstają ręcznie drukowane tkaniny ghalamkari

 

DZIEŃ 6. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE.

pustynia-varzaneh-iran

Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie:
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, a o poranku wyprawa samochodami terenowymi nad słone jezioro/równinę solną. Stamtąd ruszymy na pustynię piaszczystą, gdzie wejdziemy na szczyt ogromnych wydm. Te wciąż nieodkryte przez biura podróży i turystów miejsca będziemy mieć tylko dla siebie.
W miasteczku Varzaneh położonym na terenach zamieszkałych od co najmniej 5000 lat, zjemy domowy obiad przyrządzony przez lokalną kucharkę. Po posiłku poprowadzimy was do gołębiej wieży, po drodze mijając członkinie kulturowo odmiennej społeczności – kobiety w białych czadorach.

 

DZIEŃ 7. & 8. YAZD
DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA.

panorama-miasta-yazd-iran

Witamy w jednym z naszych ulubionych miast Iranu!
Tradycyjna pustynna architektura i rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat oraz panorama miasta usiana antycznymi systemami klimatyzacyjnymi – wieżami wiatrowymi, mają szansę sprawić, że ta część podróży po Iranie zostanie w waszych sercach na długo.
Najwyższą wieżę wiatrową świata dominującą nad pięknym pawilonem ogrodu Dowlat Abad (UNESCO), zobaczymy właśnie tutaj.
Zwiedzimy także meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w Iranie, a w muzeum wody opowiemy o starożytnej technice jej ujarzmiania, bez której pustynne miasta nie mogłyby powstać.
Kiedy zachodzące słońce rozpalali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy was na spacer po dachach tego antycznego miasta.
To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem.

Kolejnego dnia wycieczki zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy świątynię zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy służące podniebnym pochówkom Wieże Milczenia.

 

DZIEŃ 9. PUSTYNIA LUT
PUSTYNIA, LODOWNIA, POCZĄTEK 5-DNIOWEJ PODRÓŻY PO IRAŃSKIEJ PROWINCJI.

pustynia-lut

Pustynia Lut to punkty zwrotny naszej wycieczki do Iranu. Zjeżdżamy z uczęszczanych przez turystów tras, by na 5 kolejnych dni zetknąć się z głęboką prowincją.
Region słynący z daktyli, pistacji i pysznych granatów, to także najdalej na wschód wysunięty punkt naszej podróży.

Skoro świt wskoczymy do samochodów 4×4 i ruszymy na wyprawę w głąb pustyni Lut (UNESCO), gdzie zarejestrowano najwyższe temperatury na naszej planecie. Przemierzymy słynne irańskie kaluty, przez tysiąclecia rzeźbione wiatrem na niesamowite kształty.

W drodze powrotnej z pustyni zatrzymamy się u lokalnej rodziny, która przygotuje dla nas obiad z regionalnych specjałów, następnie z bliska przyjrzymy się ogromnej lodowni.

 

DZIEŃ 10. MEYMAND
WIZYTA U KOCZOWNIKÓW, DOMY WYKUTE W SKAŁACH I NOC W GROTACH MIESZKALNYCH.

wycieczka-do-iranu-meymand

Wyobraźcie sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu.
Teraz otwórzcie oczy i obudźcie się w świecie, który nie wiele się od niego różni.
Wykuta w skałach wioska (UNESCO) gdzie czas stanął w miejscu.
Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy styl życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku.
Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk.
Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki.
To tutaj spędzicie noc, jak spędzano każdą z nich przed mileniami.

W wiosce kwaterujemy się w jedynych w swoim rodzaju domach, mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniecie ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożycie głowy do snów w miejscu, którego nigdy nie zapomnicie.

10 dnia w okolicach południa wyjazd w kierunku wyspy Qeshm

 

DZIEŃ 11. – 13. WYSPA QESHM
HOME STAY W TRADYCYJNYM DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH, WYPRAWA DO LASU NAMORZYNOWEGO, KANION CHAHKUH, JASKINIA SOLNA, WIELBŁĄDY, DELFINY.

wycieczki-iran-qeshm

Bliski kontakt z irańską kulturą kontynuujemy podczas home stay’u w tradycyjnym domu Bandari.
To doświadczenie pozwoli wam jeszcze lepiej poznać Iran, od strony niedostępnej zwykłym turystom. Pobyt w wiosce wzbogacony będzie o rozmowy z mieszkańcami i możliwość obserwacji ich życia. Spotkamy także kobiety noszące tradycyjne maski.
Wypłyniemy na wycieczkę do największego lasu namorzynowego Bliskiego Wschodu z bogactwem ptasiego świata.
Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkuh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń.
Zaokrętujemy się na łodzi i złożymy wizytę przyjaznym delfinom z Zatoki Perskiej*.

* atrakcja niegwarantowana

 

DZIEŃ 14. – 16. SHIRAZ & PERSEPOLIS
MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL, PERSKI OGRÓD, NAJSTARSZE LODY ŚWIATA, HAFEZ, MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, PERSEPOLIS.

rozowy-meczet-shiraz-sziraz

Wielką irańską podróż zakończymy z klasą godną samego szacha.
Po dniach pełnych delektowania się tym co ma do zaoferowania Shiraz, noce spędzimy w prawdziwym pałacu.
A jest co podziwiać w najpiękniejszym mieście Iranu:
meczet Nasir al-Molk najbardziej zjawiskowo wyglądający z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca rozpraszają się w jego kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz.
Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu.
Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru.
Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i spróbujemy najstarszych lodów świata.

Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi i przejdziemy uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy.
Wreszcie, zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy.

A na sam koniec perła, od której wszystko się zaczęło – Persepolis (UNESCO), gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”.

Ostatniego dnia nad ranem zakończenie wycieczki do Iranu i dogodny lot powrotny z lotniska w Shirazie.

 

TRASA WYCIECZKI W IRANIE

 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS WYCIECZKI


SPRAWDŹ NASZE INNE WYCIECZKI DO IRANU:

wyprawa do iranu backpackerska wyprawa iran trekking