Majówka w Iranie – podróż slow travel

“Jawasz” znaczy powoli

Majówka 2022 w Iranie

0% gonitwy, 100% delektowania się Orientem!

11 DNI
29 kwietnia – 9 maja 2022
(weekend majowy)

 

Będą bazary wijące się jak węże, odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw. Będą hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli. Będą perskie ogrody i pałace.
I będą pustynne miasta zbudowane z gliny i słomy oraz ich podziemia wydrążone przed tysiącleciami.
I meczety będą, turkusowe czy różowe. I czadory powiewające na wietrze.
Wszystko będzie!
Przede wszystkim jednak, czas będzie…
By przeżywać Iran po swojemu, bez narzucania tempa.
W spokoju i z godnością, w iście perskiej atmosferze.

 

Plan majówki Slow Travel w Iranie:

 

DZIEŃ 1.LOT DO IRANU

Wylot z lotniska w Warszawie i przylot do Teheranu.
W stolicy lądujemy wieczorem, poznacie kierowcę, który towarzyszyć nam będzie podczas całej majówki w Iranie. Ruszamy do Kashanu. Już w drodze poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem i kwiatami róży damasceńskiej, które zbiera się właśnie w maju. Kashan słynie z historycznych posiadłości zamienionych w wyjątkowe hotele. Zakwaterowanie jednym z nich – pałacyku. Pyszna irańska kolacja i odpoczynek.

DZIEŃ 2. & 3. KASHAN
POSIADŁOŚĆ KUPCA DYWANÓW, MECZET AGHA BOZORG, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, PODZIEMNE MIASTO, PERSKI OGRÓD FIN, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU.

Naszą wielką irańską majówkę rozpoczynamy od wizyty w domu kupieckim Tabatabei’ego, pochodzącego z czasów Jedwabnego Szlaku.
Następnie wizyta w najpiękniejszym irańskim hammamie Sułtana, gdzie opowiemy o tym jak funkcjonowały łaźnie dawnej Persji.
Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki mieszkalnej części starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie meczet Agha Bozorg.
Kiedy słońce zniknie już za horyzontem, zawitamy do malowniczego zaułka bazaru, gdzie wraz ze sprzedawcami dywanów wypijemy aromatyczny irański czaj.
Kolejnego dnia szansa kupienia słynnych olejków różanych i wód kwiatowych, z najświeższych majowych zbiorów.
Zejdziemy także do labiryntów podziemnego miasta i zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin, który spełniał funkcję ekskluzywnej rezydencji perskich szachów.

DZIEŃ 4. & 5. ESFAHAN
PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZETY SZEJKA LOTFOLLAH'A I ATIQ, PAŁAC CHEHEL SOTUN, KATEDRA VANK W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW GHALAMKARI.

Esfahan jest przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto Iranu.
Tutaj zobaczycie jeden z najbardziej zjawiskowych irańskich pałaców – Chehel Sotun.
Plac Naqsh-e Jahan – jeden z największych placów na świecie wraz z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a, będą obiektami które wywołają najwięcej zachwytu w czasie naszej irańskiej majówki.
W meczecie Atiq opowiemy o islamskiej architekturze, na najlepszym możliwym przykładzie, nieustannie ewoluującym od jego założenia 1200 lat temu.
Przez historyczne mosty Esfahanu, zabierzemy was do ormiańskiej dzielnicy, by w katedrze Vank przybliżyć historię irańskich Ormian.
Nie zapomnimy też o Wielkim Bazarze, gdzie w pracowni mistrzów przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi powstawania słynnych materiałów ghalamkari. A wieczorem niespodzianka nad rzeką Zayande, którą zapamiętacie na długo.

DZIEŃ 6. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

Oto gdzie wasze marzenia o Iranie spotykają się z rzeczywistością.
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce?
Rano wyjazd samochodami terenowymi nad słone jezioro, równinę solną i dalej, na pustynię z ogromnymi wydmami.
W miasteczku Varzaneh spotkamy Mohammada z “Best Ever Food Review Show” i spróbujemy wyjątkowych specjałów przygotowanych przez jego rodzinę. Po obiedzie spacer przez miasteczko do gołębiej wieży, podczas którego zobaczymy przemykające uliczkami kobiety w białych czadorach.

DZIEŃ 7. YAZD
WIEŻE WIATROWE, OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET JAMEH, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA I FAJKA GHELIUN.

Yazd zbudowano na pustyni, a jednak oferuje przyjemne temperatury wewnątrz domów zbudowanych z gliny i słomy. To wszystko dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – wieżom wiatrowym. Tutaj zobaczymy najwyższą z nich, dominującą nad pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także Meczet Jameh z najwyższymi minaretami Iranu oraz muzeum wody, gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach.
Spektakularny zachód słońca, obserwować będziemy podczas spaceru po dachach jednego z najstarszych miast świata.
To tutaj poczujecie ducha antycznej Persji i to o tym doświadczeniu będziecie rozmyślać, jeszcze na długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w historycznej farbiarni, gdzie po całym dniu niesamowitych wrażeń zrelaksujemy się paląc tradycyjną fajkę gheliun.

DZIEŃ 8. YAZD & ABARKUH
RYTUAŁY ZARATUSZTRIAN I ICH NIEŚMIERTELNE DRZEWO, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA, LODOWNIA.

Kolejnego dnia majówki, staniemy twarzą w twarz z tajemniczą religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy zaratusztriańską Świątynię Ognia, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, słynące z podniebnych pochówków.
Z etosu duchowości przeniesiemy się do Shirazu – stolicy poezji, wina i kobiet. Po drodze odwiedzimy czwarte najstarsze drzewo świata oraz dowiemy się jakim rozpustom, oddawali się dawni Irańczycy dzięki istnieniu…lodowni.

DZIEŃ 9. – 11. PERSEPOLIS & SHIRAZ
PERSEPOLIS, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, GRÓB HAFEZA I MAUZOLEUM SHAH CHERAGH, RÓŻOWY MECZET, BAZAR VAKIL I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, FARBIARNIA WEŁNY.

Skoro świt wstaniemy, aby bez tłumu turystów zobaczyć antyczną stolicę wzniesioną przez Dariusza Wielkiego – Persepolis.
Po powrocie czeka nas pyszny obiad w tradycyjnej irańskiej restauracji, pełnej wspaniałych zapachów, gwaru i muzyki.
Stamtąd przeniesiemy się do najpiękniejszego perskiego ogrodu wpisanego na listę UNESCO i zjemy najstarsze lody świata.
Kiedy przyjdzie czas na modlitwę, wraz z wiernymi oddamy się religijnemu uniesieniu w mauzoleum Shah Cheragh, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, opalizującymi na tysiące kolorów.
Wieczorem kiedy słońce chylić się będzie ku zachodowi, odwiedzimy słynnego XIV-wiecznego poetę. Usiądziemy u grobu Hafeza i tak jak Irańczycy, damy się oczarować jego słowom.

Ostatniego dnia majówki zobaczymy Różowy Meczet, rozświetlony wpadającym przez kolorowe witraże światłem, tworzącym w jego wnętrzach magiczną feerię barw.
Na bazarze Vakil pełnym orientalnych zapachów, nietuzinkowych smaków, rękodzieła i starych karawanserajów, oddamy się zakupom.
Złożymy także wizytę lokalnej rodzinie, od pokoleń trudniącej się barwieniem wełny, z której powstają słynne na całym świecie perskie dywany i przekonamy się czym jest prawdziwa irańska gościnność.
A na koniec uliczki starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.
W ukrytym dziedzińcu bazaru usiądziemy przy ostatnim dzbaneczku czaju, by pożegnać się z Iranem. Ale nie na zawsze! Na krótką chwilę…bo wiemy, że jeszcze się spotkamy 🙂

Wczesnym ranem 11 dnia dogodny wylot z Shirazu do Polski.

 

TRASA PODRÓŻY SLOW TRAVEL DO IRANU

 

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS MAJÓWKI W IRANIE

 


SPRAWDŹ NASZE INNE WYJAZDY DO IRANU:

3 granice iran wyprawa poza szlakiem 7 pereł orientu wycieczka do iranu