Wielkanoc w Iranie – Podróż Slow Travel | 12 DNI |

Wielkanoc w Iranie – podróż slow travel

“Jawasz” znaczy powoli

Wielkanoc 2024 w Iranie

0% gonitwy, 100% delektowania się Orientem!

12 DNI
27 marca – 7 kwietnia 2024
(święta wielkanocne)

 

Będą bazary wijące się jak węże, odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw. Będą hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli. Będą perskie ogrody i pałace.
I będą pustynne miasta zbudowane z gliny oraz ich podziemia wydrążone przed tysiącleciami.
I meczety będą, turkusowe czy różowe. I czadory powiewające na wietrze.
Wszystko będzie!
Przede wszystkim jednak, czas będzie…
By przeżywać Iran po swojemu, bez narzucania tempa.
W spokoju i z godnością, w iście perskiej atmosferze.

 

Plan majówki w Iranie:

 

DZIEŃ 1.LOT DO IRANU

iran-majówka-w-iranie

Wylot z lotniska w Warszawie i przylot do Teheranu.
W stolicy lądujemy wieczorem, poznacie kierowcę, który towarzyszyć nam będzie podczas wielkanocnej podróży po Iranie. Ruszamy do Kaszanu, a już w drodze poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem i kwiatami róży damasceńskiej, ze świeżych listopadowych (szafran) i kwiecień (róże) zbiorów. Kaszan słynie z historycznych posiadłości zamienionych w wyjątkowe hotele. Zakwaterowanie w jednym z nich. Pyszna irańska kolacja i odpoczynek.

 

DZIEŃ 2. & 3. KASZAN
POSIADŁOŚĆ KUPCA DYWANÓW, MECZET AQA BOZORG, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, PODZIEMNE MIASTO, PERSKI OGRÓD FIN, BAZAR, PRACOWNIE RZEMIEŚLNICZE.

iran-majówka-kaszan

Wielkanocną wycieczkę w Iranie rozpoczynamy od wizyty w domu kupieckim Tabatabei’ego, pochodzącego z czasów Jedwabnego Szlaku.
Następnie wizyta w najpiękniejszym irańskim hammamie Sułtana, gdzie opowiemy o tym jak funkcjonowały łaźnie dawnej Persji.
Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki i odwiedzając warsztaty lokalnych rzemieślników.
Zobaczymy meczet Aqa Bozorg, a kiedy słońce zniknie za horyzontem, zawitamy do malowniczego zaułka bazaru.
Kolejnego dnia szansa kupienia słynnych olejków różanych i wód kwiatowych, z najświeższych zbiorów.
Zejdziemy także do labiryntów podziemnego miasta i zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin, który spełniał funkcję ekskluzywnej rezydencji perskich szachów.

 

DZIEŃ 4. ABJANE
CZERWONA WIOSKA

podróż-slow-travel-iran-majówka

Otoczona ośnieżonymi szczytami gór wioska, w której każdy budynek zbudowany jest z czerwonej gliny. Kręte uliczki, kilkusetletnia architektura i rozległe ogrody pozwolą zaznać chwili wytchnienia, a wielbicielom fotografii stworzą jedne z najlepszych kadrów podczas całej podróży do Iranu.

 

DZIEŃ 5. & 6. ESFAHAN
PLAC NAQSZ-E DŻAHAN, MECZETY SZEJKA LOTFOLLAH'A I ATIQ, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA VANK W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY, PRACOWNIE MISTRZÓW QALAMKARI.

esfahan-iran-weekend-majowy

Esfahan jest przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto Iranu.
Tutaj zobaczycie jedne z najbardziej zjawiskowych atrakcji wielkanocnej wycieczki do Iranu. M.in. pałac Czterdziestu Kolumn, jeden z największych placów świata – Naqsz-e Dżahan wraz z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a.
W meczecie Atiq opowiemy o islamskiej architekturze, na najlepszym możliwym przykładzie, ewoluującym od jego założenia 1200 lat temu.
Przez historyczne mosty Esfahanu, zabierzemy was do ormiańskiej dzielnicy, by w katedrze Vank przybliżyć historię irańskich Ormian.
Nie zapomnimy też o Wielkim Bazarze, gdzie w pracowni mistrzów przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi powstawania materiałów qalamkari. A wieczorem spacer nad rzeką Zajande.

 

DZIEŃ 7. VARZANEH
NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY.

majówka-iran-varzaneh

Oto gdzie wasze marzenia o Iranie spotykają się z rzeczywistością.
Nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce?
Rano wyjazd samochodami terenowymi nad słone jezioro, równinę solną i dalej, na pustynię z ogromnymi wydmami.
W miasteczku Varzaneh spotkamy Mohammada z “Best Ever Food Review Show” i spróbujemy wyjątkowych specjałów przygotowanych przez jego rodzinę. Po obiedzie spacer przez miasteczko do gołębiej wieży, podczas którego zobaczymy przemykające uliczkami kobiety w białych czadorach.

 

DZIEŃ 8. & 9. JAZD & ABARKUH
WIEŻE WIATROWE, OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA.
NIEŚMIERTELNE DRZEWO ZARATUSZTRIAN, ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA, LODOWNIA.

majówka-w-iranie-jazd

Jazd zbudowano na gorącej irańskiej pustyni, a jednak oferuje przyjemne temperatury wewnątrz domów zbudowanych z gliny i słomy. To zasługa wymyślonych przed tysiącami lat wież wiatrowych. Tutaj zobaczymy najwyższą z nich, dominującą nad pawilonem perskiego ogrodu Dowlat Abad.
Odwiedzimy także Meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami Iranu oraz muzeum wody, gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni.
W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach.
Spektakularny zachód słońca, obserwować będziemy podczas spaceru po dachach Jazdu.
To tutaj poczujecie ducha antycznej Persji i to o tym doświadczeniu będziecie rozmyślać, jeszcze na długo po powrocie do domu.
Kolację zjemy w historycznej farbiarni, gdzie po całym dniu wrażeń zrelaksujemy się, paląc tradycyjną fajkę qeliun.
Kolejnego dnia staniemy twarzą w twarz z tajemniczą religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy zaratusztriańską Świątynię Ognia, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, słynące z podniebnych pochówków.
Z etosu duchowości przeniesiemy się do Szirazu – irańskiej stolicy poezji, perskich ogrodów i…lenistwa. Po drodze odwiedzając czwarte najstarsze drzewo świata.

 

DZIEŃ 10. – 12. PERSEPOLIS & SZIRAZ
PERSEPOLIS, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, GRÓB HAFEZA I MAUZOLEUM SZACH CZERAQ, RÓŻOWY MECZET, BAZAR VAKIL I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA.

majówka-sziraz-iran

Skoro świt wstaniemy, aby bez tłumu turystów zobaczyć antyczną stolicę wzniesioną przez Dariusza Wielkiego – Persepolis.
Po powrocie czeka nas pyszny obiad w tradycyjnej irańskiej restauracji, pełnej wspaniałych zapachów, gwaru i muzyki.
Stamtąd przeniesiemy się do najpiękniejszego perskiego ogrodu wpisanego na listę UNESCO i zjemy najstarsze lody świata.
Kiedy przyjdzie czas na modlitwę, wraz z wiernymi oddamy się religijnemu uniesieniu w mauzoleum Szach Czeraq, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, opalizującymi w tysiącach kolorów.
Wieczorem kiedy słońce chylić się będzie ku zachodowi, usiądziemy u grobu słynnego XIV-wiecznego poety – Hafeza i tak jak Irańczycy, damy się oczarować jego słowom.

Ostatniego dnia podróży zobaczymy Różowy Meczet, rozświetlony wpadającym przez kolorowe witraże światłem, tworzącym w jego wnętrzach magiczną feerię barw.
Na bazarze Vakil pełnym orientalnych zapachów, nietuzinkowych smaków, rękodzieła i starych karawanserajów, oddamy się zakupom.
A na koniec uliczki starego Szirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak.
W ukrytym dziedzińcu bazaru usiądziemy przy ostatnim dzbaneczku czaju, by pożegnać się z Iranem. Ale nie na zawsze! Na krótką chwilę…bo wiemy, że jeszcze się spotkamy 🙂

Wczesnym ranem 12 dnia dogodny wylot z Szirazu do Polski.

 

TRASA PODRÓŻY – WIELKANOC 2024 W IRANIE

 

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ HOTELE PODCZAS WIELKANOCNEJ PODRÓŻY PO IRANIE

 


SPRAWDŹ NASZE INNE WYJAZDY DO IRANU:

wyprawa do iranu wycieczka do iranu